Obowiązkowe konto firmowe. Istotne zmiany w split payment dla każdego przedsiębiorcy od 1 listopada

Split payment funkcjonuje w polskim prawie podatkowym od połowy 2018 r., ale dotychczas mechanizm był nieobowiązkowy. 1 listopada wchodzą w życie przepisy, które to zmienią - dla przedsiębiorców konto firmowe będzie obowiązkowe.

Obowiązkowy split payment będzie obowiązywać przedsiębiorców od początku listopada. Mechanizm podzielonej płatności ma dotyczyć wszystkich transakcji oraz innych świadczonych usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, ale tylko w momencie, gdy ich wartość przekraczać będzie 15 tys. zł. Sprawdzamy, co nowe zmiany w praktyce oznaczają dla posiadających firmy. 

Split payment. Czym jest mechanizm podzielonej płatności? Na czym polegają zmiany?

Split payment został wprowadzony w Polsce po to, by zapobiec oszustwom podatkowym. Polega on na tym, że płatności nabywców za dany towar bądź usługę trafiają na dwa konta bankowe dostawcy, oddzielając tym samym wartość netto od kwoty podatku VAT. Od lipca ubiegłego roku przedsiębiorcy korzystali z tego mechanizmu dobrowolnie, listopadowe zmiany w przepisach wprowadzają jednak obligatoryjność.

Czytaj także: Split payment został przełożony. Premier: "Słuchamy głosów przedsiębiorców"

Od teraz kwota netto będzie wpływać na konto firmowe przedsiębiorcy, natomiast podatek VAT za dany produkt wyląduje na specjalnym rachunku VAT, który będzie prowadzony przez bank. 

Obowiązkowe konto firmowe. Koniec z prywatnymi rachunkami od listopada 

Wyżej opisane zmiany w funkcjonowaniu split payment, a także wprowadzenie obligatoryjności nakładają na przedsiębiorców kolejne zobowiązania. Przede wszystkim obowiązkowe konto firmowe zastąpi możliwość rozliczania się między zainteresowanymi stronami za pomocą rachunków prywatnych.

Zmiany prawdopodobnie będą dotyczyć osób działających w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, gdyż w załączniku nr 15 ustawy o podatku VAT wyszczególniono m.in. usługi budowlane, sprzęt elektroniczny czy benzyny silnikowe. Oznacza to, że samozatrudnieni kupujący paliwo do auta na potrzebę działalności będą musieli prowadzić obowiązkowe konto firmowe. Adnotacja o tym, że split payment dotyczyć będzie usług bądź transakcji wartych powyżej 15 tys. zł spowoduje, że w praktyce nowe rachunki mogą nie być używane przez najmniejszych przedsiębiorców, zawierającymi transakcje na niskie kwoty.

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy dotyczą także osób zza granicy, które działają w naszym kraju. Przedsiębiorcy posiadający rachunek firmowy są zobowiązani do poinformowania o tym Urzędu Skarbowego bez konieczności podawania jego numeru. Natomiast korzystający z kont prywatnych będą musieli udać się do banków bądź SKOK-ów w celu otwarcia kont firmowych.

Więcej o:
Komentarze (23)
Obowiązkowe konto firmowe. Istotne zmiany w split payment dla każdego przedsiębiorcy od 1 listopada
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 12 razy 10

  Nie ma to jak utrudniać mikroprzedsiebiorcom prowadzenie działaności przez dopiepszanie im coraz to nowych kosztów >
  Cały czas powtarzam ,że pIs niszczy wszystko , co się da . podobnie jest z małymi organizacjami społecznymi utrzymującymi się ze drobnych składek, ktore teraz muzą składać roczne rozliczenia finansowe z podpisem elektronicznym lub przez biura księgowe , na co tych małych organizacji nie stać . Wiele z nich sie po prostu zlikwiduje.

  Od upadku komuny nie mieliśmy rządu tak nieprzyjaznego obywatelom i ich aktywności .

 • rozterka47

  Oceniono 9 razy 7

  "Natomiast korzystający z kont prywatnych będą musieli udać się do banków bądź SKOK-ów w celu otwarcia kont firmowych. "

  SKOKi muszą dodatkowo zarobić ?

 • agenttomekcba

  Oceniono 6 razy 4

  Kretynizmem jest komplikowanie i tak skomplikowanego systemu prowadzenia działalności. Wieli przedsiębiorców zrezygnuje bo koszty są chore, albo nie zacznie działalności w obawie przez chaosem i mnóstwem obowiązków. A jeszcze trochę i każda polska firma będzie zarejestrowana w Czechach bądź Gb gdzie zarówno kosztu ubezpieczenia są kilkukrotnie niższe, jak i poziom skomplikowania prowadzenia firmy nieporównywalny. A tu jest tyle pułapek, że byle biurwa z US będzie mogła puścić człowieka z torbami.

 • o_kulson_nac

  Oceniono 3 razy 3

  To znaczy, że "w firmie" nie można już płacić gotówką lub kartą z innego konta? Np 10 zł za ryzę papierudo drukarki. Nie jest jasno napisany ten "artykuł".

 • kris_gulczewo

  Oceniono 4 razy 2

  To może być niezła jazda. Po zapłaceniu faktury kosztowej gotówką, odzyskanie VAT z takiej transakcji dopiero po akceptacji naczelnika US.

 • bamapo

  Oceniono 1 raz 1

  Pislasmkie szkodniki wszystko muszą utrudniać i niszczyć. Niby w imię uszczelniania systemu który jest tak szczelny że mafia VATowska zalęgła się Min. Fin.

 • dupazbita

  Oceniono 1 raz 1

  Następnym krokiem będzie wymierzanie kary już na miejscu podczas czynności kontrolnych od kary chłosty po "rozwałkę". Jak już kupią broń dla urzędników skarbowych to będzie trzeba ją wypróbować. Pomazaniec już zapomniał od kogo wydziera pieniądze na wszystkie potrzeby państwa!!!!

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie do toearzysza prezesa. Czy wraz z płacą minimalną wzrośnie zasiłek dla bezrobotnych, bo zastanawiam się czy nie zamknąć firmy jednoosobowej i iść na zasiłek. Mam dosyć już vatów, sratów i jpk-ów. Żłoby które nie pracują, nie płacą podatków, zusu żyją lepiej niż ja. Znam takich. Głosowali na PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX