Auchan rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Na decyzję sieci wpłynęły rozmowy z fundacjami

Auchan poinformowało, że po rozmowach z organizacjami ochrony zwierząt, wycofuje się ze sprzedaży żywych karpi. Decyzja będzie obowiązywała już od tego roku we wszystkich sklepach sieci.

Zeszłoroczne badania CBOS wykazały, że aż 86 proc. Polaków opowiada się zakazem transportu żywych ryb bez odpowiedniej ilości wody, który pozwoli im oddychać. Główny Inspektor Sanitarny zaznacza, że żywe ryby sprzedawane powinny być w ostateczności.

Karolina Kuszlewicz, prawniczka prowadząca bloga "W imieniu zwierząt", a na temat sprzedaży karpi wyjaśniała na stronie otwarteklatki.pl:

Sąd Najwyższy orzekł, że fakt, iż karp wytrzymuje bez wody, nie oznacza, że w tym czasie nie cierpi. Również samo utrzymywanie karpia w nienaturalnej pozycji ciała, w nadmiernej ciasnocie wprost narusza ustawę o ochronie zwierząt.

Auchan całkowicie rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi

Auchan ze sprzedaży żywych karpi stopniowo wycofywał się już w zeszłym roku. Wtedy to można było je kupić tylko w 11 sklepach sieci. W tym roku rozszerzono to na wszystkie supermarkety Auchan.

Decyzja ta jest wynikiem działań wielu fundacji. W rozmowy zaangażowane były Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierzą Viva!, Compassion Polska oraz Fundacja Alberta Schweitzera. Negocjacje z hodowcami karpi w tej sprawie były prowadzone już od 5 lat. W rozmowach z Auchan Polska uczestniczyła także mecenas Katarzyna Topczewska, pełnomocnik Fundacji Viva!, która tak skomentowała sytuację w karpi w Polsce oraz decyzję Auchan:

W Polsce doszło do kuriozalnej sytuacji, w której ustawa o ochronie zwierząt zabrania przetrzymywania i transportu żywych ryb w warunkach niezgodnych z ich potrzebami biologicznymi, a Główny Lekarz Weterynarii instrukcją wewnętrzną dla swoich inspektoratów wbrew logice, aktualnej wiedzy naukowej oraz stanowi prawnemu, dopuścił sprzedaż żywych ryb bez wody. Dlatego przekonywaliśmy sieć, że powinna postąpić etycznie i wycofać żywe karpie ze sprzedaży, mimo że Główny Lekarz Weterynarii dopuścił taką możliwość.

Prezes fundacji Viva! Cezary Wyszyński, nie ukrywał radości z tej decyzji. Podkreślił, że Auchan w ten sposób wyznaczyło dobry standard wśród polskich sklepów. Rezygnując ze sprzedaży żywych karpi francuska sieć supermarketów dołączyła do Lidla, Biedronki oraz Tesco, które już wcześniej wykonały ten krok.

Więcej o:
Komentarze (17)
Auchan rezygnuje ze sprzedaży żywych karpi. Na decyzję sieci wpłynęły rozmowy z fundacjami
Zaloguj się
 • mja-15

  Oceniono 3 razy 3

  Ojej, to Polacy przed świętami znów będą się kąpać, bo karp nie będzie pławił się w wannie. :P

 • wrexham

  Oceniono 5 razy 3

  bardzo mnie cieszy ta wiadomość - brawo Auchan; kolejny sklep, którego nie będę musiała unikać w okresie przedświątecznym;

 • metaxo

  Oceniono 9 razy 3

  Nie będzie już w łazience wykonać mordu rytualnego na karpiu? Przecież to upadek 1000 letniej katolickiej tradycji wprowadzonej przez komunistów po II WŚ.

 • heleonore

  Oceniono 5 razy 3

  To przede wszystkim ludzie nie powinni kupować żywych ryb w takich miejscach. Jak się chce mieć świeżą rybę na wigilię, to się jedzie do hodowcy, wyławiają tam rybę prosto ze stawu i na miejscu "katrupią" i patroszą. Nie ma w ogóle potrzeby przynoszenia żywych ryb do domu! Ryba po pobycie w takim ciasnym zbiorniku w supermarkecie, a potem jeszcze może gdzieś w domu w jakieś balii jest zestresowana, a jej mięso niesmaczne. Jak każdego z resztą zwierzęcia zestresowanego przed ubojem.

  Ale ludzie są wygodni, nie chce im się jechać za miasto do hodowli, skoro mają supermarket pod domem, no i liczy się tylko cena. Smak i jakość prawie wcale. A już na etyczne aspekty to pukają się w głowę.

 • spike-riot

  Oceniono 4 razy 2

  Sprzedawanie żywego zwierzęcia w sklepie do uboju domowego?!Czy poza karpiem jest jeszcze jakiekolwiek inne zwierze które mozna tak sprzedawać?to powinno być zabronione przez prawo!ciesze sie że sie sklepy tego wycofuja bo to jest barbarzynstwo!

 • metaxo

  Oceniono 8 razy 2

  Mały bąbelek - Jezusek będzie bardzo zmartwiony kiedy bogobojni Polacy nie będą mogli zatłuc lub wypatroszyć na żywca karpia na jego urodziny.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 2 razy 2

  bo najsmaczniejszy jest martwy karp

 • Gosia Socha

  Oceniono 1 raz -1

  Taa i co to da nie kupią w hipermarkecie to pójdą na rynek czy do innego sklepu i będą mieć żywego karpia bo jest on symbolem świąt Bożego Narodzenia i dla nie których będzie tak zawsze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX