Jadwiga Emilewicz potwierdza słowa Spychalskiego. "Temat limitu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą"

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, stwierdziła, że zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS nie będzie. Wcześniej rzecznik prezydenta stwierdził, że większość parlamentarna wycofała się z pomysłu, który miał dać budżetowi miliardy.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, zapewniła, że limit 30-krotności składek na ZUS nie zostanie zniesiony. Zastrzegła jednak, że "ostateczną decyzję podejmie już nowy Sejm".

W kwestii limitu 30-krotności wydaje się, że dyskusje polityczne mamy już za sobą. Tak, jak przekonywaliśmy od momentu, kiedy ten pomysł się pojawił, że nie przyniósłby on zakładanego budżetowego wpływu

- wyjaśniła minister.

Dodała, że nie jest to tylko zdanie polityków z Porozumienia, ale także innych osób m.in. prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Gertruda Uścińska także sygnalizowała, że zniesienie tego limitu rodzi poważne problemy dla ZUS. Zdaniem Emilewicz urzynanie obecnego rozwiązania "będzie bezpieczne z perspektywy tych, których chcemy w Polsce utrzymać, ale także dla systemu społecznego".

Rzecznik prezydenta: większość parlamentarna zrezygnowała ze zniesienia limitu

Wcześniej, jak informowaliśmy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP pełniący nadzór nad Biurem Prasowym Błażej Spychalski powiedział, że większość parlamentarna wycofała się z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wczoraj rzecznik prasowy rządu Piotr Müller powiedział, że może zapaść decyzja o rezygnacji z planów likwidacji limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin zapowiadał możliwość nowelizacji przyszłorocznego budżetu, jeżeli dojdzie do pozostawienia limitu 30-krotności składek na ZUS.

Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe zapisano w projekcie przyszłorocznego budżetu, którego ostateczną wersję przyjął rząd pod koniec września br.

Czytaj też: Płaca minimalna nie wyniesie 4 tys. zł? Emilewicz: Nie podpisuję się pod prostym podnoszeniem

Zniesienie limitu znalazło się w projekcie budżetu na rok 2020. Założono, że przyniesie ok. 5 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (12)
Jadwiga Emilewicz potwierdza słowa Spychalskiego. "Temat limitu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 11 razy 11

  Temat zamknięty, chyba że ktoś bez żadnego trybu znowu go otworzy. Te wszystkie pacynki nie muszą nic mówić, wystarczy, że będą w wywiadach ruszać szczęką, mniej więcej tyle są warte.

 • franclajn

  Oceniono 8 razy 8

  Nie odpuszczą. Skąd wezmą te setki miliardów na dalsze rozdawanie pieniędzy w formie socjalu dla swoich wyborców? Premier da? Jego żona da? A może pan prezes sprzeda dom po rodzicach i da? Banasia namówią do rozdania swego majątku? Nie wierzę w ich hojność; dają z budżetu, a na ten musi ktoś zapracować. Z pustego Salomon też nie naleje. Na razie przyczaili się, a potem ze zdwojoną siłą zabiorą się za przedsiębiorców. Ich można cisnąć bez końca i zawsze coś się wyciśnie. Na razie podnoszą do absurdalnego poziomu płacę minimalną. Wiele małych firm padnie, inne przejdą do szarej strefy, a najsilniejsi podniosą tak ceny, że rozpęta się hiperinflacja. Rządzący, odnoszę wrażenie, myślą po gomułkowsku. Pewnie wkrótce nawet domiary wrócą. Źle się dzieje w państwie polskim. A pomyśleć tylko, że w Niemczech, Francji, Holandii poważnie dyskutuje się nad przyszłością i AI; politycy w telewizji i radiu zastanawiają się z przedsiębiorcami nad tym, co trzeba zrobić dziś, by za 10 lat ludzie dalej mieli zatrudnienie. Spada bowiem dramatycznie liczba prac o charakterze rutynowym, a wzrasta zapotrzebowanie na ludzi wykształconych, kreatywnych, rozumiejących rynek pracy, elastycznych (praca na etat jest już coraz bardziej passe). A tu? Średniowiecze, gusła, masowe rozdawnictwo publicznego grosza i straszenie obcymi.

 • droch

  Oceniono 5 razy 5

  A Partia na to: Hehe, uwierzyliście, co? :D

 • cezaryk

  Oceniono 3 razy 3

  > urzynanie obecnego rozwiązania
  Ciekawe słowo.
  Urżnęliśmy to rozwiązanie. W zasadzie poprawne ale jakoś nie pasuje.

 • 1utek

  Oceniono 2 razy 2

  Jadwiga Emilewicz: "Temat limitu 30-krotności składek na ZUS mamy już za sobą"

  Ciekawe, kto będzie ministrem pei w nowym rządzie?

 • jerz1444

  Oceniono 2 razy 2

  Pani już dziękujemy. Może pani wrócić na bazar do swojego straganu.

 • geomk

  Oceniono 1 raz 1

  Z PPK też wiele nie wydoją. I skąd kasa na wszystkie obiecane plusy?

 • jottsp

  Oceniono 1 raz 1

  budżet się znierównowarzył tuż po wyborach

 • kuria_jego_mac

  0

  Jak tam rower? I nadal jest Pani mieszkanką Poznania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX