PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak się z nich wypisać? Jak złożyć wnioski?

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) to funkcjonujący od 1 lipca plan rządu PiS, który ma na celu pomóc Polakom w oszczędzeniu pieniędzy na emeryturę. Jak zrezygnować z udziału w rządowym projekcie?

Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują w Polsce od lipca 2019 r. Na razie pomysł rządu dotyczy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach mających powyżej 250 osób. PPK jest programem dobrowolnym, natomiast z automatu są wpisane do niego wszystkie zatrudnione osoby w wieku 18-55 lat. Informujemy, jak zrezygnować z udziału w programie. 

PPK. Jak zrezygnować z udziału w programie? 

Istnieje kilka możliwości rezygnacji z przynależności do PPK. Aby zrobić to przed uruchomieniem programu, niezbędne jest złożenie specjalnej deklaracji u swojego pracodawcy. Po zrobieniu tego, zatrudniający ma obowiązek poinformować instytucję finansową maksymalnie w ciągu 7 dni. W miesiącu złożenia wniosku, pracodawca nie dokonuje wpłaty do PPK. Jeśli wniosek został przekazany po zapłacie, pracownik otrzyma zwrot pieniędzy.

Osoby, które nie chcą być w PPK muszą podpisać wniosek, w którym deklarują się, że rezygnują z wpłaty powitalnej od państwa i wpłat rocznych, które dostajemy od Funduszu Pracy, a także z wpłat dokonywanych przez pracodawcę. Termin składania wniosków zależny jest od tego, kiedy firma zadeklaruje się, która instytucja finansowa będzie zajmować się PPK. Przedsiębiorcy zatrudniający 250 osób muszą zrobić to do 25 października br. 

Wzór wniosku o rezygnacji z PPKWzór wniosku o rezygnacji z PPK mojeppk.pl

Przypominamy, że wnioski należy składać cyklicznie co 4 lata. Jeśli tego nie wykonamy, automatycznie zostaniemy zapisani do PPK. Powtórną rezygnację pracownicy będą mogli składać do końca lutego danego roku, a pracodawcy są zobowiązani do poinformowania o ponownym włączeniu do programu. Wnioski musimy składać także w momencie zmiany pracy.Wnioski są dostępne na stronie mojeppk.pl

Czytaj także: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

Więcej o:
Komentarze (68)
PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak się z nich wypisać? Jak złożyć wnioski?
Zaloguj się
 • spamboy

  Oceniono 12 razy 10

  Morawiecki... zapomnij że dostaniecie moje pieniądze po kradzieży jaką dokończyliście po PO-wcach. Wiarygodność państwa polskiego, w sprawach oszczędności obywateli jest ZEROWA!

  Im mniej macie w łapach tym lepiej. Zrobię wszytko by żaden z was gnoje nie położył łapy na moich oszczędnościach - choćbym miał je trzymać z pewnym ryzykiem i za granicą.

 • korowiow8

  Oceniono 14 razy 8

  PPK- "Ponownie Pozamiatamy Klientelę"

 • ltte

  Oceniono 7 razy 7

  Straszne chamstwo jest w tej deklaracji. Jest napisane, jakby to ludzie rezygnowali z otrzymywania 250 zł oraz 240 zł rocznie. Te kwoty są dopisywane na konto, które nie jest ich, należy do funduszu. Cały szwindel polega na tym, żeby ludzie dopłacili na te konta swoje realne, ciężko zarobione pieniądze. Jak to na ogół z funduszami bywa. Przedstawiają kupę cyferek na papierze, a celem jest przejęcie rzeczywistych pieniędzy, nawet tych najmniejszych.

 • matts06

  Oceniono 9 razy 7

  Niesamowite, że na Wyborczej pozytywne komentarze do tego głupiego pomysłu :) Ale to może tylko potwierdza, że PiS jest partią neoliberalną, tak jak większość czytelników tutaj, więc stąd takie przychylne opinie do neoliberalnego pomysłu? Te całe PKK, to taki sam przekręt jak OFE, dziwię się, że nadal jest jeszcze tylu naiwniaków, którzy wierzą w takie pomysły. Ale spoko, wpłacajcie te pieniądze, potem tylko pomarzycie o tym, że je kiedykolwiek zobaczycie :)

 • kichchi

  Oceniono 5 razy 5

  oczywiscie nalezy sie wypisać zus ma 10 rocznych budżetów polski długu, a kaczynski pitrzebuje na swoje plusy mając w dupie co bedzie za 30 lat kiedy kase trza bedzie wypłacać

 • adam3407

  Oceniono 5 razy 5

  Zastanówmy się dlaczego PIS nie przenosi środków z OFE do PPK bez "opłat przekształceniowych" a pozwala jedynie na przeniesienie do IKE po potrąceniu 15%. dynia71, jakiś pomysł?

 • Tom Henner

  Oceniono 9 razy 5

  Wypisalem sie zanim sie zapisalem :) ani grosza na patologie i nazistow.Kropka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX