Marian Banaś komentuje zatrzymanie dawnego współpracownika. "Zarzuty ogromnym zaskoczeniem"

Marian Banaś odniósł się do doniesień "Rzeczpospolitej", która odkryła, że jeden z jego dawnych współpracowników został zatrzymany - jest podejrzany o kierowanie mafią VAT-owską. Banaś zapewnia, że w momencie nominacji urzędnika nic nie wiedział na temat jego działalności.

Marian Banaś, szef NIK, niedawny minister finansów, skomentował doniesienia "Rzeczpospolitej" na temat  zarzutów dla wysoko postawionych urzędników resortu. Jak pisaliśmy Arkadiusz B., jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia z czasów, gdy ten pracował w Ministerstwie Finansów, miał kierować mafią VAT-owską. Obecnie, po postawieniu zarzutów w sprawie, siedzi w areszcie.

Informacja na temat zarzutów kierowanych pod adresem dyrektora KSS (Krajowej Szkoły Skarbowości - red.) jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Zapewniam, że w przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, o których Panie piszą w stosunku do dyrektora KSS - do takiej nominacji by nie doszło.

- stwierdził Marian Banaś w oświadczeniu przesłanym "Rzeczpospolitej".

W procederze miał też uczestniczyć inny pracownik resortu. Oskarżeni i kierowana przez nich grupa mieli od listopada 2015 r. do sierpnia 2018 r. wyłudzić od Skarbu Państwa ok. 5 mln zł wykorzystując fikcyjny obrót sztuczną biżuterią i tarcicą.

Banaś zapewnił, że w momencie mianowania osoby, którą później zatrzymano, "nie posiadał żadnych podejrzeń i wątpliwości" związanych z nielegalną działalnością.

Bliski współpracownik Mariana Banasia w areszcie

Dzisiaj "Rzeczpospolita" szerzej omawia sylwetki zatrzymanych. M.in. Arkadiusza B., który "przez trzy lata był jednym z najbliższych współpracowników Mariana Banasia w resorcie finansów". Pełnił funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości (KSS) "którą wymyślił i powołał do życia Banaś". 

W areszcie przebywa też Krzysztof B., były wysoki urzędnik resortu, który jak pisze gazeta '"skubał" państwo na VAT'. Opisano też Tomasza S., w sprawie którego, według Mariusza Chudzika z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, akt oskarżenia ma być "skierowany do sądu do końca tego roku".  

Czytaj też: "Rz": Wyposażenie kamienicy Mariana Banasia finansowała m.in. UE. Zakupiono łóżka i stolik kelnerski

"Pancerny Marian" i oświadczenia majątkowe

Marian Banaś pracował w Najwyższej Izbie Kontroli, później kierował Krajową Administracją Skarbową i Ministerstwem Finansów. Dziś jest szefem NIK. Obecnie w jego sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi czynności, których celem jest rozwianie wątpliwości dotyczących stanu majątku polityka.

Kwestię tę poruszył m.in. reportaż pt. "Pancerny Marian i pokoje na godziny". Bertold Kittel, autor materiału "na celownik" wziął m.in. jeden z lokali, który rzekomo miał być w posiadaniu szefa NIK. Mieszczący się w kamienicy pensjonat, prowadzony przez osoby trzecie, miła oferować, zdaniem TVN "pokoje na godziny". Banaś zapewnił, że nie ma nic wspólnego z lokalem, zapowiedział też złożenie pozwu.

Więcej o:
Komentarze (214)
Marian Banaś komentuje zatrzymanie dawnego współpracownika. "Zarzuty ogromnym zaskoczeniem"
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 46 razy 46

  Uprzejmie donoszę, że nic co banasiowe, nie jest w stanie mnie zaskoczyć. Absolutnie nic - będę to powtarzał po kolejnych odkryciach dotyczących tego pisowskiego kryształu.

 • rozsadek5

  Oceniono 38 razy 38

  To samo było z Ziobro, nie wiedział co się dzieje w jego resorcie, tym bardziej że wie o wszystkim innym jak TK, SN.
  Mówił, że "zadziałali" natychmiast w stosunku do Piebiaka tak dla zamydlenia oczu i pokazaniu jacy to oni są "biali" a w stosunku do Banasia jak zadziałali?
  Banaś i Ziobro dalej stołki grzeją i się śmieją.

 • do_mappiego

  Oceniono 37 razy 37

  Pis jest po prostu niesamowity. Takie afery i nie tonie. Szacun dla ciemnego luda.

 • rggg

  Oceniono 35 razy 35

  Wiadomo o niczym nie wiedział! Nie wiedział o burdelu w swojej kamienicy, nie wiedział, że trzeba zapłacić podatki, nie wiedział co robi jego zastępca... I takie coś jest prezesem NiK'u!

 • szyderca_i_kpiarz

  Oceniono 29 razy 29

  ja też zapewniam, ze nic mi nie wadom, ze pissowskie świnie sa pissowskimi świniami...
  Banasiowi wydaje się, ze wszyscy są takimi debilami jak sÓtener, wyborca pissuaru... czyli @hotin i reszta tej pissowskiej hołoty z tego forum

 • apolis

  Oceniono 24 razy 24

  Kryształ pełen g...

 • andrzej2310

  Oceniono 23 razy 23

  Współpraca mafijna kwitła tam gdzie pojawiał się Banaś. No, no, kryształowy Banaś.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX