Internet i kablówki własnością mieszkańców. Nowa ustawa skończy z monopolem

W piątek 25 październik wchodzą w życie nowe przepisy. Według nich instalacja telekomunikacyjna w budynku należeć będzie do dewelopera, a później jego klientów, nie zaś do operatów. Oznacza to koniec monopolu w tej branży.

Nowelizacja ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych weszła w życie w piątek 25 października. Najnowsze przepisy mogą zakończyć monopol operatorów, którzy dotychczasowo zakładali sieci w budynkach, nagminnie blokując dostęp konkurencji - podaje rp.pl

Internet i kablówki będzie zakładał deweloper

Najważniejsza zmiana to fakt, że instalacja telekomunikacyjna w nowych budynkach będzie częścią składową nieruchomości. Oznacza to, że za zamontowanie jej odpowiadać będzie deweloper, a w późniejszej fazie należeć będzie ona bezpośrednio do mieszkańców budynku.

Jak wyglądało to dotychczas? Firma deweloperska zlecała poszczególnym operatorom montaż sieci internetowej i kablowej oraz zajmowanie się nimi na własny koszt w zamian za prawa i monopol do użytkowania z niej. W takiej sytuacji najbardziej poszkodowani byli mieszkańcy nieruchomości, którzy musieli zgodzić się na warunki operatorów, bardzo często blokujących konkurencję. - To rozwiązanie idzie w dobrym kierunku. Kupujący lokal będą mieli wybór, jaką kablówkę czy internet chcą mieć u siebie w mieszkaniu - tłumaczy deweloper, Marek Poddany dla rp.pl.

Zmiany w tzw. megaustawie dotyczyć będą również legalizacji sieci w budynku. Od teraz będą to mogli zrobić to operatorzy, którzy wcześniej posiadali zgodę od dewelopera na montaż sieci.  

Czytaj także: Drożeją kredyty hipoteczne i mieszkania. "Jesteśmy na najlepszej drodze do wytworzenia bańki"

Nowelizacja może spowodować, że nieznacznie mogą wzrosnąć ceny mieszkań. Deweloperzy będą musieli doliczyć koszty montażu instalacji telekomunikacyjnych. Dodatkowo zaostrzyły się przepisy dotyczące wymogów termoizolacyjnych.

Więcej o:
Komentarze (72)
Internet i kablówki własnością mieszkańców. Nowa ustawa skończy z monopolem w telekomunikacji
Zaloguj się
 • pies_1

  Oceniono 14 razy 8

  Nie rozumiem dlaczego tak późno. Kable RTV nie różnią się niczym od rur kanalizacyjnych, albo kabli elektrycznych w ścianach.

 • natassja

  Oceniono 8 razy 6

  Może w końcu będę mogła mieć operatora, którego chcę, a nie jednego z dwóch, którzy zmonopolizowali moje osiedle.

 • topjar

  Oceniono 5 razy 5

  jeżeli pod nazwą infrastruktura rozumiemy trasy kablowe, szachty techniczne, rozdzielnie itd. to wszystko ok super!!! no bo jak kable to katastrofa jeden op daje 5 kategorie i odpowiedni do tego poziom usług drugi op wstawia 7 SFTP niepalną 20 razy droższą skrętkę i co ma wpuścić kazia na swoje przewody? o światłowodach już nawet nie wspomnę gdzie ktoś dając gbic SFP złej mocy może uwalić głowny GPON.
  Ale jeśli kable nie wchodzą w ustawę to jest świetnie w sumie sąsiedzi wspólnoty mogą stworzyć sobie sieć 10GBIT i łoić w CS-a czemu nie? :-)

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 4

  Już 12 lat temu renegocjowaliśmy umowę z AsterCityw Warszawie. Postawiliśmy warunki.
  DUKTY i korytka nasze, infrstruktura ich. A w duktach każdy, kogo wpuścimy.

  A że wspólnota 102 lokale mieszkalne plus kupa użytkowych to nie mieli manewru i podpisali.

  Gościula

 • takaprawda3000

  Oceniono 19 razy 3

  Czyli teraz w razie awarii dzwonić się będzie do ciecia z firmy administrującej nieruchomością, a nie do technika z firmy co zakładała kablówkę??

 • mspracownia

  Oceniono 2 razy 2

  Cenimy dobre dziennikarstwo. Tak się składa że już od jakiś 6-7 lat w nowobudowanych budynkach mieszkalnych musi być instalowana niezależna sieć światłowodowa, kablowa, satelitarna i DVB-T. Operatorzy tylko wpinają się w tą sieć najczęściej w piwnicach i garażach. Każdy operator ma swobodny dostęp ze swoimi usługami. To wszystko wynika z rozporządzenia z 2012 lub 2013r.
  Ta ustawa reguluje raczej kwestie sieci montowanych w budynkach przed przepisami o których pisałem.

 • naw18

  Oceniono 6 razy 2

  No to teraz lokatorzy poczekaja sobie na serwis. I nie bedzie on za darmo...

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 8 razy 2

  Nie znam sie ............... ale co bedzie jak kazdy z mieszkancow bedzie chcial innego operatora?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX