PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców

PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe) funkcjonują od 1 lipca br. Na razie dotyczą firm, które zatrudniają powyżej 250 osób. Do piątku 25 października przedsiębiorcy muszą złożyć umowę o prowadzenie PPK, jeśli chcą uniknąć grzywny.

Przypominamy, że Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program, który ma pomóc w zbieraniu dodatkowych oszczędności do emerytury. Jest on dobrowolny, ale z automatu wpisywane są do niego osoby zatrudnione w wieku 18-55 lat. Mogą się jednak z niego wypisać składając odpowiedni wniosek

Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem PPK na przedsiębiorców spadły dodatkowe obowiązku. Do 25 października firmy muszą podpisać umowę o zarządzanie planami, natomiast do 12 listopada o ich prowadzenie. Dopiero wtedy zostaną uruchomione wpłaty na konta pracowników. Jak podaje businessinsider.com.pl, przedsiębiorcy mają do wyboru 20 instytucji finansowych, które się tym zajmą. Opłaty za to wynoszą od 0,32 do 0,5 proc. pieniędzy zebranych w PPK danej firmy.

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

Umowę w wyżej wymienionym terminie musi podpisać 4 tys. przedsiębiorstw, które zatrudniają łącznie ponad 3 mln osób. Do środy 23 października wywiązało się z tego ponad 3 tys. firm, co stanowi ok. 80 proc. wszystkich zobowiązanych. Co ciekawe, Paweł Borys informował, ze wrześniu br. pojawiły się już pierwsze wpłaty.

Co grozi przedsiębiorcom, którzy tego nie zrobią? Grzywna w wysokości do 1,5 proc obrotu funduszu wynagrodzeń z poprzedniego roku finansowego. Warto jednak dodać, że Polski Fundusz Rozwoju wyśle spóźnionym przedsiębiorcom pisemne wezwanie o rozliczenie się z umów PPK. 

Pracodawcy biorą aktywny udział w PPK, gdyż do ich obowiązku należy przekazywania 1,5 proc. zarobków pracowników. Istnieje jednak możliwość podwyższenia tej kwoty do 4 proc. np. w zależności od stażu pracy bądź wykwalifikowania. 

Czytaj także: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ile wynoszą składki? Ile płaci pracownik?

Więcej o:
Komentarze (10)
PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś mija ważny termin dla przedsiębiorców
Zaloguj się
 • maxim38

  Oceniono 8 razy 8

  Już się wypisałem z tego gie.Niech okradają innych.Dziady

 • Jacek Andrzejczyk

  Oceniono 6 razy 6

  Następna zbiórka pieniędzy dla piżdzielców, ludzie nie dajcie dobić tym oszołomem.

 • pix_d

  Oceniono 5 razy 5

  Struktura finansowania składek przez pierwsze 5 lat dla mojego rocznika to: akcje min 40 max 70%,, papiery dłużne min 30 max 60%.
  To ja dziękuję za współpracę. W akcje to ja sobie mogę inwestować nadwyżkami finansowymi a nie kasą przeznaczoną na moją przyszłą emeryturę.

 • rggg

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko pięknie tylko przyjdzie kiedyś taka noc, że PARTIA i PREZIO uchwalą, że zgromadzone pieniądze trzeba przelać do ZUS bo tego wymaga dobro kraju!

 • mackowy74

  Oceniono 3 razy 1

  CZAS BAĆ SIĘ O ZATRUDNIENIE, BO MIMO,ŻE BEZROBOCIE JEST NISKIE, HOŁOTA RZĄDZĄCA, SWOIMI JE....PPK,MOŻE JE ZNACZNIE ZWIĘKSZYĆ!!KOLEJNE OBCIĄŻENIA DLA FIRM,KTÓRE BĘDĄ PADAĆ JAK MUCHY, BO KTO Z RESZTKĄ OLEJU W GŁOWIE,BĘDZIE W TYM PIER,,,KRAJU PROWADZIŁ BIZNES!!KRYZYS I RECESJĘ WIDZĘ OGROMNĄ!!CZAS ZACZĄĆ SIĘ BAĆ LEKKODUCHY, MILENIALSY, BO NA EMERYTURZE BĘDZIE G...!!

 • e-rzecznikppk

  0

  Po więcej informacji zapraszamy na stronę mojeppk.pI

 • krypthos

  Oceniono 2 razy 0

  Pinokio zaraz ogłosi deficyt budżetowy. Tylko idioci i pasożyty głosują na lewicę. W tym na psi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX