Brytyjczycy czekają na decyzję ws. brexitu. Johnson wkrótce spróbuje po raz trzeci rozwiązać parlament

Brytyjczycy czekają na ostateczną decyzję ws. odroczenia brexitu. Unia miała ją podjąć dziś, ale postanowiła czekać do poniedziałku lub wtorku. W poniedziałek Boris Johnson spróbuje po raz trzeci rozwiązać parlament. Ale zgodę na przedterminowe wybory musi uzyskać od opozycji, która na razie jest sceptyczna.

Tymczasem minister skarbu stwierdził dziś, że wbrew obietnicom rządu brexit z końcem miesiąca jest nierealny.

W wyniku działań parlamentu, a szczególnie lidera opozycji, musimy zaakceptować, że nie wyjdziemy 31 października

- stwierdził Sajid Javid.

Jego szef szybko zainterweniował i udzielił mediom wywiadu, w którym zapewnił, że wyjście za niecały tydzień wciąż jest możliwe. Tyle, że Borisa Johnsona obowiązuje zakaz wyjścia bez umowy, a pracę nad przepisami wdrażającą umowę zostały wstrzymane, bo wciąż nie ma zgody parlamentu.

Ambasadorowie 27 krajów Unii odłożyli dziś decyzję w sprawie tego, jak długie powinno być opóźnienie brexitu. Według doniesień mediów Unia skłania się do tego, by decyzję podjąć po tym, jak brytyjscy posłowie zdecydują, czy chcą przedterminowych wyborów 12 grudnia.

Jednak Jeremy Corbyn, lider największej partii opozycyjnej ewentualną zgodę uzależnia między innymi od tego, co w sprawie zawieszenia powie Wspólnota. Szef opozycji chce wyborów, ale najpierw pragnie mieć najpierw pewność, że wykluczony zostanie brexit bez umowy. W Partii Pracy, największym ugrupowaniu opozycyjnym, wciąż trwają jednak dyskusje na temat tego, czy nie poprzeć wyborów.

Jak donosi "Guardian", na razie wygrywa opcja, by nie zgadzać się na głosowanie na warunkach premiera. Co więcej, nie wszyscy Konserwatyści są zwolennikami wcześniejszych wyborów, choć tu ostatecznie zadziałać może dyscyplina partyjna. Premier potrzebuje jednak zgody 2/3 posłów, co już przy ewentualnym sprzeciwie większości najliczniejszej partii opozycyjnej będzie bardzo trudne do uzyskania.

Więcej o:
Komentarze (16)
Brytyjczycy czekają na decyzję ws. brexitu. Johnson wkrótce spróbuje po raz trzeci rozwiązać parlament
Zaloguj się
 • saksalainen

  Oceniono 14 razy 10

  30.10.2019, Bruksela

  27 państw Unii Europejskiej (wszystkie poza Wlk. Brytanią) zdecydowało się na opuszczenie wspólnoty i założenie nowej. Ten krok okazał się mniej skomplikowany niż tzw. Brexit.

 • lynx4

  Oceniono 7 razy 5

  Na ten rok brexitu już wystarczy. Jego następny sezon powinni wznowić najwcześniej na wiosnę.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 5 razy 1

  Unia czekana decyzję Brytyjczyków. Brytyjczycy czekają na decyzję Unii. W tej sytuacji do Brexitu w przyszły czwartek dojdzie z przyczyn proceduralnych, bo zabraknie czasu na formalne wyrażenie zgody na przedłużenie Brexitu.

  A skoro Brexit bez umowy jest prawnie zabroniony to w przyszłą środę Boris Johnson będzie musiał wycofać art 50.

 • voyteko

  Oceniono 2 razy 0

  jak sie Brexit spieszy to sie Putin cieszy...

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 4 razy 0

  Na autostradach w Uk byly już napisy, ze 1 listopada potrzebne beda papiery celne dla Tirów

 • euphoria19

  Oceniono 11 razy -1

  johnsona skompromitować, umoczyć w gownie, tak, żeby się nie wywinął, nie ma człowieka kryształowego i on musi mieć ciemne strony i przeszłość. Jak dostanie "po ryju", to przestanie hojraczyć, a jego partia razem z nim. Przecież ta cała may, wcześniej cameron, teraz ten, to wszystko zjeby genetyczne, które co najwyżej mogłyby rozrzucać gownna na polach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX