Przekop Mierzei Wiślanej nie podoba się ekologom z Belgii. Europosłowie chcą interwencji

Belgijscy europosłowie skupieni wokół partii Ecolo chcą interwencji Komisji Europejskiej ws. przekopu Mierzei Wiślanej. Dlaczego Belgowie interesują się sprawą? Mają ku temu solidne podstawy.

Przekop Mierzei Wiślanej, jedna z najważniejszych inwestycji PiS, ma wkrótce ruszyć. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni wykonawca robót pojawił się na placu budowy. Umowę podpisano na początku października.

Belgijscy europosłowie chcą interwencji ws. przekopu Mierzei Wiślanej

Tymczasem ekolodzy z Belgii domagają się w sprawie inwestycji interwencji Komisji Europejskiej. Eurodeputowani skupieni wokół belgijskiej partii Ecolo współpracują z ekologami z polskiej organizacji "Obóz dla Mierzei Wiślanej" - podaje wPolityce.pl. "Staramy się również zainteresować tematem belgijską prasę" - stwierdza w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Mayra Wojciechowicz należąca do ekologicznej organizacji.

"Działania naruszające prawo ochrony środowiska mogą się skończyć zablokowaniem tej inwestycji oraz stratami ekologicznymi i ekonomicznymi. Osoby, które w oparciu o decyzje polityczne lekceważą prawo mogą w jakimś momencie odpowiedzieć za to przed wymiarem sprawiedliwości" - podkreśla Paweł Pomian, członek zarządu EKO-Unii cytowany przez Nasze Miasto.pl

Skąd pomysł na zainteresowanie sprawą Belgów? Przekop Mierzei Wiślanej ma być wykonany przez konsorcjum polsko-belgijskie - spółki Besix i NDI.

Bruksela krytycznie o planie przekopania Mierzei

Komisja Europejska uważa, że Polska nie zastosowała się jak dotąd do jej zaleceń, nie czekając z pracami przy przekopie Mierzei Wiślanej do momentu rozwiania wątpliwości środowiskowych. Zdaniem unijnych urzędników mogą być potrzebne dodatkowe środki przeciwdziałające ewentualnemu negatywnemu wpływowi inwestycji na środowisko naturalne. Proponowana dotychczas sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym może okazać się niewystarczająca.

Prawie miliard złotych za przekop Mierzei Wiślanej

Urząd Morski w Gdyni poinformował latem, że najlepszą ofertę na przekop Mierzei Wiślanej złożyło polsko-belgijskie konsorcjum firm N.V Besix S.A., NDI S.A. i NDI Sp.zo.o. Wartość prac wynosi ok. 992 mln zł.

Czytaj też: Ekspert: Przekop Mierzei Wiślanej zwróci się za 500 lat

Wykonawca ma 36 miesięcy na realizację zadania, jednak zobowiązał się do wcześniejszego zakończenia prac. Można spodziewać się, że w 2022 roku pierwsze jednostki przepłyną nową drogą wodną

Więcej o:
Komentarze (120)
Przekop Mierzei Wiślanej nie podoba się ekologom z Belgii. Europosłowie chcą interwencji
Zaloguj się
 • kirk01

  Oceniono 25 razy 7

  A mnie sie nie podoba to, że eurokołchoz do tej pory nie potępił Króla Belgii Leopolda II oraz jako całość królestwa Belgi, za to , ze w latach 1870-1908 belgowie zamordowali jak podają różne źrodła prawie 15 milionów czarnoskórych rdzennych mieszkańców Konga. Pobili więc Hitlera i prawie dorównali Stalinowi. Teraz k...bedziecie mnie uczyć demokracji i ekologii? A na czyjej krwi się bogaciliście na początku wieku? TFU!!!!

 • zaqset

  Oceniono 27 razy 7

  Niech ci Eco wezmą się za głównego truciciela świata Chiny a nie czepiają się mierzei. Tylko na Chiny trzeba mieć cohones i pieniądze.

 • pozeruser

  Oceniono 25 razy 7

  Ekoterrozryzm.

 • marcinmarcin12

  Oceniono 12 razy 6

  Proponuje by Europoslowie zazadali by ich sasiedzi Holendrzy przestali wypompowywac wode z nowych polderow.

 • Radzio Batory

  Oceniono 18 razy 6

  Co to za lewacki bełkot! Do czego to doszlo żeby suwerenne państwo nie mogło decydować o własnym terytorium!? Pod Bolszewickim butem mieliśmy więcej do powiedzenia niz teraz!

 • bystry_bronek

  Oceniono 20 razy 6

  Jeszcze w XVIII wieku mierzei nie było w tym miejscu. Był to łańcuch wysepek i mielizn. Na prawdę ekolodzy przesadzają z tym konserwowaniem stanu natury, która przecież w rzeczywistości jest zmienna (bardziej niż nam się wydaje). Do tego ukrywają niewygodne fakty, (ew. nie chce im się popracować na materiale źródłowym...)

 • dziewczyna_murzyna

  Oceniono 13 razy 5

  tak. puszcze białowieską już uśmiercili.

  teraz chcą abyśmy na zawsze byli pariasami europy uzależnieni ekonomicznie i energetycznie od zachodu

  a lemingom z targowicy w to graj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX