Brexit. Boris Johnson wysłał kolejny list do Donalda Tuska w sprawie daty wyjścia z UE. Tym razem go podpisał

Brexit został przesunięty na 31 stycznia 2020 r. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wysłał kolejny list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym oficjalnie potwierdza nową datę, z możliwością jej przyspieszenia.

Jak potwierdził rzecznik Donalda Tuska, Preben Aamann, kolejny list Borisa Johnsona w sprawie przesunięcia terminu brexitu dotarł do szefa Rady Europejskiej. "Premier Boris Johnson potwierdził zgodę Wielkiej Brytanii na przesunięcie terminu brexitu w liście do szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Wkrótce zostanie uruchomiona pisemna procedura w celu sformalizowania decyzji" - poinformował Preben Aamann.

Fakt, że list został podpisany przez Johnsona - inaczej niż poprzednia korespondencja w tym samym temacie - nie umknął reporterom skupionym na zamieszaniu wokół brexitu.

Zagrywka Borisa Johnsona w brytyjskim stylu

19 października Boris Johnson ponownie przegrał w Izbie Gmin, która nie zatwierdziła jego umowy brexitowej z Unią Europejską. Musiał poprosić Brukselę o przesunięcie daty wystąpienia z UE, co dałoby stronie brytyjskiej nieco więcej czasu na redagowanie treści umowy. To efekt ustawy, którą Izba Gmin przyjęła pod koniec września. Premier Wielkiej Brytanii, który od miesięcy był przekonany o tym, że zdoła utrzymać datę 31 października dla brexitu, został zmuszony przez parlamentarzystów do wysłania list do Donalda Tuska. Korespondencja dotyczyła opóźnienia brexitu, ale w ramach symbolicznego protestu nie została podpisana przez Johnsona. Brytyjski premier chciał wyrazić swoją dezaprobatę i fakt, że wnosi o nową datę wbrew sobie. Był to symboliczny gest w iście brytyjskim stylu. Inaczej niż wtedy, dzisiejszy list do Tuska Johnson zdecydował się podpisać.

Brexit przesunięty na 2020 r.

W wysłanym w poniedziałek liście brytyjski premier oficjalnie zgodził się na elastyczne odroczenie brexitu do końca stycznia 2020 r. - czyli z możliwością skrócenia. Podkreślił jednak, że nie miał wyjścia, bo opóźnienie brexitu wymusił na nim brytyjski parlament. 28 października 2019 r. przed południem przychylnie do prośby londyńskich władz odniosła się UE, zgadzając się na kolejne przesunięcie terminu brexitu. Procedury wymagały, aby tę zgodę jeszcze zaakceptował formalnie brytyjski rząd. To z kolei umożliwia 27 unijnym krajom sformalizowanie decyzji w procedurze pisemnej, co ma zakończyć się jutro.

Więcej o:
Komentarze (14)
Brexit. Boris Johnson wysłał kolejny list do Donalda Tuska w sprawie daty wyjścia z UE. Tym razem go podpisał
Zaloguj się
 • sza man

  Oceniono 6 razy 6

  Następny Trump w UK. Naknocili ciemnemu ludowi w głowach i teraz się okazuje, że jednak nie o to, nie o to.

 • cozano

  Oceniono 6 razy 6

  To w jakim celu był ten cyrk prowadzony przez Borisa, skoro było do przewidzenia, że termin brexitu i tak zostanie ponownie przesunięty?

 • ok-cham

  Oceniono 4 razy 4

  Aspiracje klaunów zniszczyły reputację Wielkiej Brytanii. Od Camerona, przez May do Johnsona. Kto następny?

 • Borek Skorek

  Oceniono 4 razy 4

  Powoli aczkolwiek konsekwentnie kształtuje się piękna tradycja obchodzenia "święta brexitowego", wydaje zdobywać sobie więcej wyznawców niż Święto Bożego Narodzenia.

 • hi2per

  Oceniono 4 razy 4

  Never ending story.

 • sacc77

  Oceniono 5 razy 3

  Ktoś chama pouczył, że listy się podpisuje?

 • miromaz

  Oceniono 2 razy 2

  A on to wyszedł z kupki siana czy co???

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz 1

  Sorry wielkie, ale teraz to już tylko flextension. Niech GB wyjdzie z UE w miesiąc po ratyfikacji umowy (kiedykolwiek miałoby to nastąpić). Inne rozwiązanie jest bez sensu. Inaczej co 3 miesiące cała UE będzie musiała ponownie przechodzić przez tą samą dyzenterię.

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 1

  To jest Brextrics.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX