Słynne Tajne Archiwa Watykanu przestaną być "tajne". Prawdy o świętym Graalu jednak nie poznamy

Papież Franciszek postanowił zrobić porządek ze słynnymi archiwami Watykanu. Dla tych, którym na wieść o tym szybciej zabiły serca, mamy jednak złe wieści. Nie poznamy prawdy o świętym Graalu, a o operacja Odessa pozostanie zagadką. Zmiany dotyczą wyłącznie nazewnictwa.

Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum, znane jako Tajne Archiwa Watykanu, to centralne archiwum watykańskie historią sięgające IV w., kiedy papież Juliusz I powołał pierwsze archiwum papieskie. Jest to unikalny zbiór, w którym znajdziemy m.in. takie "perełki" jak akta ze sprawy oskarżonego o herezję Galileusza, czy dokumentację dotyczącą okresów wielkich wojen i wszystkie akty, które wydała Stolica Apostolska. Teraz tajne zbiory będą nazywane Watykańskimi Archiwami Apostolskimi.

Jak podaje agencja Reuters, przyczyną zmiany są wyłącznie kwestie lingwistyczne. Uznano, że rozumienie łacińskiego "secretum" jest nieprecyzyjne. Jego bliższym znaczeniowo tłumaczeniem w 1610 roku, (czyli w momencie, gdy archiwa powstawały formie, którą znamy dziś) było słowo "prywatne", a nie "tajne".

Tym bardziej, że archiwa watykańskie są dziś dostępne dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, choć to oczywiście nie oznacza, że każdy może z nich skorzystać.

Kilometry zbiorów

W tej chwili watykańskie archiwa liczą 85 km (tak, 85 kilometrów) bieżących dokumentów i są podzielone na 630 zespołów archiwalnych z tylko dwoma czytelniami, które odwiedza co roku ok. 1,5 tys. naukowców. Przy archiwach działają szkoły paleografii, czy archiwistyki oraz pracownia konserwatorska i centrum komputerowe, które zajmuje się digitalizacją zasobów. 

Więcej o:
Komentarze (30)
Słynne Tajne Archiwa Watykanu przestaną być "tajne". Teraz będą prywatne
Zaloguj się
 • zmiescisz_sie

  Oceniono 19 razy 17

  A w książce Federica Martela o Sodomie w Watykanie jeden duchowny opowiada że najbardziej kompromitujące dokumenty nie są w żadnym "watykańskim archiwum" ale znajdują się w sekretariacie stanu i że w tym właśnie archiwum jest sam diabeł. Zresztą wystarczy choćby pogooglować na temat fałszywej tzw donacji Konstantyna czy też pism Pseudo Izydora w których jest nie mało fałszywych postanowień ich własnych soborów a obecnie na tym między innymi
  oparty jest kodeks kanoniczny. O czym tu gadać z skoro fałszowali swoje własne sobory! i nawet teraz kiedy ta wiedza jest jawna to opierają na tym prawo kanoniczne. Dno i dwanaście metrów mułu

 • byann

  Oceniono 15 razy 11

  Operacja Gladio, P2, Liccio Gelli, JPI, JPII, Agca, Marcinkus, Banco Ambrosiano, Roberto Calvi, Emanuela Orlandi, Zbigniew Brzeziński, Lech Wałęsa, Dziwisz włoska mafia, kolumbijskie kartele, UB, Stasi, KGB rozumiem, że szybko się nie wyjaśni.

 • optymistaa43

  Oceniono 14 razy 10

  No to ciekawe czy bedzie mozna zobaczyc podziekowania na pismie jakie Papiezowi za PRYWISLANSKIJKRAJ wyslal Car.Zbrodniczy kosciol katolicki poprostu sprzedal POLSKE za kilka ton zlota jakie Car dolaczyl do tego podziekowania.

 • Jan Winnicki

  Oceniono 11 razy 9

  Jak zwał, tak zwał, ale nadal są tajne, bo zawierają niewygodne dla watykańskiej mafii informacje.

 • cozabadziew

  Oceniono 6 razy 6

  Graal? Indiana Jones już go znalazł...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX