Podatkoskładka - nowy pomysł rządu na ściąganie pieniędzy na ZUS. "Rozwiązanie uszczelniające"

Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami związanymi z opłacaniem składek na ZUS i podatku dochodowego. W gronie ekspertów pojawił się pomysł, by jedną z danin w jakimś zakresie znieść. Jak może działać "podatkoskładka"?

Nowy rząd, który powinien ukonstytuować się w ciągu najbliższych tygodni, może wprowadzić szereg istotnych zmian dotyczących rozliczeń pracowników. Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed zapowiedział już pełne oskładkowanie umów zleceń - takie rozwiązanie znalazło się w projekcie budżetu państwa na 2020.

Podatkoskładka - to może być nowy sposób na ściąganie pieniędzy od mniej zarabiających

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", wśród rządowych ekspertów pojawił się też nowy pomysł - podatkoskładka. Jak ma działać? W przypadku najmniej zarabiających pieniądze w pierwszej kolejności trafiałyby na ZUS, a dopiero potem byłyby zaliczane na podatek dochodowy. W efekcie nawet niskie dochody chroniłyby przed skrajnie niskimi świadczeniami. Dziś trzeba odprowadzać dwie daniny bez względu na to, jak mała jest pensja. W pewnym sensie jednak podatek "zjada" późniejszą emeryturę czy rentę.

Nie wiadomo jednak jeszcze, na jakie "rozwiązanie uszczelniające" zapewniające budżetowi dodatkowe miliardy zdecyduje się rząd. Innym scenariuszem jest oskładkowanie umów o dzieło - oprócz umów zleceń. Wpływ na ostateczną decyzję rządu w tym zakresie może mieć też zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. Co prawda Jarosław Gowin, koalicjant Jarosława Kaczyńskiego, twierdzi, że polityczna dyskusja na ten temat jest zakończona, ale Jerzy Kwieciński, minister finansów, jest innego zdania - zapowiada dalszą dyskusję.

Miliardy z uszczelnienia

W projekcie budżetu na 2020 rok zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS już się znalazło. Wprowadzenie tego rozwiązania mogłoby sprawić, że około 350 tys. osób najlepiej zarabiających płaciłoby wyższe składki, tym samym mniej otrzymując "na rękę". Jednocześnie do kasy państwa płynęłoby więcej pieniędzy. W 2020 roku wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosłyby o około 7,5 mld zł (po po uwzględnieniu kosztów po stronie publicznej - budżet zyskałby ponad 5 mld zł). 

Czytaj też: Płaca minimalna nie wyniesie 4 tys. zł? Emilewicz: Nie podpisuję się pod prostym podnoszeniem

Porozumienie Gowina przekonuje, że liczby przedstawiane przez resort finansów są nierealistyczne. Znacząca część objętych przepisami miałaby po prostu "uciec" w inną formę zatrudnienia - byle tylko ochronić wyższe dochody. Nie bez znaczenia są też ostrzeżenia przed konsekwencjami zniesienia limitu. W ślad za wyższymi składkami pójdą bowiem wyższe świadczenia, które przyszłe budżety będą musiały udźwignąć.

Więcej o:
Komentarze (60)
Podatkoskładka - nowy pomysł rządu na ściąganie pieniędzy. "Rozwiązanie uszczelniające"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 36 razy 36

  PiS rząd chce z obywateli żenić niewolników zabierając im dochody i dystrybuujac w formie zasiłków, jałmużn tak aby ludzie musieli sie bać ze coś zabiorą ze coś zawiesza. Ten rząd to najbardziej antypolska sitwa jaka była w Polsce.

 • ar.co

  Oceniono 27 razy 27

  "Nie bez znaczenia są też ostrzeżenia przed konsekwencjami zniesienia limitu. W ślad za wyższymi składkami pójdą bowiem wyższe świadczenia, które przyszłe budżety będą musiały udźwignąć."

  Ależ oczywiście, że są bez znaczenia! Co prezesa obchodzi, że ktoś za 20 lat będzie musiał płacić tysiącom ludzi po 30 czy 40 tysięcy emerytury? Przecież wtedy PREZESA JUŻ NIE BĘDZIE! Czy Polska w ogóle będzie jeszcze istnieć, skoro PREZESA JUŻ NIE BĘDZIE?... Czy świat w ogóle będzie mógł jeszcze istnieć?

 • 174pit

  Oceniono 22 razy 22

  Najlepiej uszczelnić granicę. Zmusić wszystkich do trzymaniaa pieniędzy tylko w "zrepolonizowanych" bankach, z których rząd i partia będą mogły czerpać pelnymi garściami: a to na jakieś nowe 500+, a to na srebrnme wieże, a to na nową kuwetę dla kota prezesa Polski.

 • czechy11

  Oceniono 21 razy 21

  Ten rząd jedyne co potrafi to wysłać nowe podatki opłaty itd celem łupienia obywateli. Przez 4 lata nie zrobił nic aby podnieść dochody państwa przez rozwo promowanie działaności gospodarcej. Łupią łupią obywateli wmawiając im ze to dla ichdobra.

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 17

  Kaczyńska sitwa działa na zasadzie po nas choćby potop.

 • jtby

  Oceniono 12 razy 12

  Piątka tow. Małego będzie drogo kosztować i jak zwykle po dudzie dostaną najbiedniejsi. W końcu trzeba im zabrać tak po cichu, żeby im hucznie rozdawać.
  Ciemny lud i tak się nie połapie, że w gruncie rzeczy sam sobie finansuje co mi pisdolisci dają.

 • fctheduck

  Oceniono 11 razy 11

  Oni mają gdzieś konsekwencje swoich decyzji, o ile te konsekwencje pojawią się za kilka czy kilkanaście lat. Liczy się tu i teraz. Utrzymać się przy władzy za wszelką cenę i odwlec moment, w którym Suweren zorientuje się co jest grane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX