PPK. Luka w przepisach. Nie wiemy, kto będzie karać pracodawców za zniechęcanie do udziału w programie

Choć PPK funkcjonuje od lipca 2019 roku, to program wciąż potrzebuje usprawnień. Okazuje się, że nie wiadomo, kto będzie nakładać kary za zniechęcanie pracowników do udziału w PPK. Prawdodpodbnie spadnie to na sądy rejonowe.

Według przepisów większość kar dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych nakłada Państwowa Inspekcja Pracy. Luka w przepisach sprawia jednak, że nie ma podmiotu odpowiedzialnego za nakładanie kar na pracodawców, którzy zniechęcają do udziału w PPK.

PPK. Istotna luka w przepisach. Kto nałoży kary na nieuczciwych przedsiębiorców? 

Jak informuje "Rzeczpospolita, PIP otrzymała dwa zgłoszenia o takim incydencie. Pozostawi je jednak bez rozpatrzenia, gdyż ten organ nie posiada odpowiednich kompetencji. 

Kto, jako podmiot zatrudniający albo osoba upoważniona do działania w imieniu podmiotu zatrudniającego lub działająca z inicjatywy tego podmiotu, nakłania osobę zatrudnioną lub uczestnika PPK do rezygnacji z oszczędzania w PPK, podlega karze grzywny w wysokości do 1,5% funduszu wynagrodzeń u danego podmiotu zatrudniającego w roku obrotowym poprzedzającym popełnienie czynu zabronionego.

- czytamy w art. 108 ustawy o PPK. W przepisach nie ma jednak informacji, kto będzie odpowiadać za karanie nieuczciwych pracodawców. Ten obowiązek spadnie najprawdopodobniej na... policję, która po wyśledzeniu i stwierdzeniu wykroczenia, będzie kierować sprawę do sądów rejonowych. Sami policjanci mandatów wypisywać nie będą mogli, a to w znaczny sposób ułatwiłoby tę sprawę. 

PPK. Jakie obowiązki w związku z programem mają pracodawcy?

Wprowadzenie przepisów o PPK nałożyło na pracodawców kilka obowiązków. Przede wszystkim muszą oni wpłacać na specjalne konto kwotę w wysokości co najmniej 1,5 proc. zarobków pracownika. Do 25 października przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 250 osób musieli natomiast złożyć umowę o prowadzenie PPK, jeśli chcieli uniknąć grzywny. Ponadto, to pracodawcy mają obowiązek przypomnieć pracownikom, którzy wypisali się z programu o tym, że mija termin składania ponownych wniosków o rezygnację.

Dowiedz się więcej: PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe. Jak osoby przed 60. rokiem życia mogą zyskać dodatkowe 490 zł?

Więcej o:
Komentarze (27)
PPK. Luka w przepisach. Nie wiemy, kto będzie karać pracodawców za zniechęcanie do udziału w programie
Zaloguj się
 • men_53

  Oceniono 15 razy 15

  Kara za zniechęcanie ? Znaczy, za informowanie o negatywnych efektach tego rozwiązania ?
  Czy to przypadkiem nie cenzura w czystej postaci ? I kara za poglądy?

 • grosz-ek

  Oceniono 11 razy 11

  Aha, czyli krytykować już nie można, bo generalnie każdy może podpaść pod "inicjatywę"...

 • daniel.jed

  Oceniono 11 razy 11

  U nas w firmie jak tylko pojawił się formularz o rezygnacji to drukarka prawie się zagrzała. U bratowej podobnie. Tylko poczta zarobiła.

 • js08836

  Oceniono 9 razy 9

  Jakby się temu nie przyglądać, to mamy do czynienia z kolejną po OFE piramidą kosztującą 15 % zasobów składek pracownika. To nic, że już raz zapłacił podatek dochodowy. Trzeba go ogolić z kolejnego podatku. Po latach , gdy rządzący usłyszą echo w skarbcu, to te pieniądze skonfiskują dla " dobra " kraju, i aby ludzie żyli dostatniej.

 • scierplaminoga

  Oceniono 9 razy 7

  Nikogo nie trzeba zniechęcać, sami się wypiszemy.

 • pan_glosny

  Oceniono 6 razy 6

  Osoba Kaczyńskiego w Prywatnych Pieniądzach Kaczyńskiego (PPK) wystarczająco zniechęca do OFE-2.

 • justas32

  Oceniono 5 razy 5

  Obywatelu - musisz sfinansować kolejny przekręt rządu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX