Polska starzeje się szybciej niż Unia Europejska. Imigranci nie pomogą

Polaków będzie ubywać, kiedy jeszcze liczba mieszkańców Unii Europejskiej będzie rosnąć. Do tego nasze społeczeństwo się starzeje w szybszym tempie niż ogółem w Europie - piszą w raporcie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Problemy demograficzne związane ze starzeniem się społeczeństwa ma wiele krajów rozwiniętych. Polska nie jest tu wyjątkiem, choć negatywne dla demografii procesy rozpoczęły się u nas później niż średnio w Europie. Być może dlatego Polska nie jest do nich przygotowana, co widać na przykładzie personelu medycznego - mamy go za mało, dotyczy to też specjalizujących się w chorobach starszego wieku lekarzy geriatrów.

Polska starzeje się szybciej niż Unia Europejska

To, co nas wyróżnia, to także tempo, w jakim nasze społeczeństwo się starzeje. Jak zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jest ono wyższe niż wskaźnik dla 28 państw UE. Ekonomiści przyjrzeli się raportowi Eurostatu. Wynika z niego, że udział osób w wieku co najmniej 65 lat w ogólnej populacji w Polsce wynosił w 2018 roku 17,1 proc. W całej Unii Europejskiej ten odsetek był na poziomie 19,7 proc. Wyższy niż u nas, ale w Polsce ten udział rośnie szybciej - od 2001 do 2018 wzrósł o 4,7 punktu procentowego, w tym czasie w UE wzrost wyniósł 3,9 pkt proc. Doganiamy Unię.

Do tego dochodzi jeszcze jeden negatywny efekt. Liczba mieszkańców UE ogółem rośnie - teraz to 513,4 mln, w 2050 roku będzie ich 523,7 mln (choć to będzie już spadek ze szczytowego poziomu, który prognozowany jest na 2044 rok). W Polsce zaś mieszkańców ubędzie - w ciągu najbliższych 30 lat ich liczba spadnie z 38 mln do 34,9 mln. I to pomimo napływu imigrantów.

Czytaj też: Dramatyczny scenariusz. Polska będzie wymierać. Do 2100 r. liczba ludności może spaść aż o 10 mln

Więcej o:
Komentarze (44)
Polska starzeje się szybciej niż Unia Europejska. Imigranci nie pomogą
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 18 razy 14

  to teraz do tych szacunków dodajcie sobie 5-7 mln młodych w wieku 20-40 którzy wyjechali z PL od 2005 roku bo tu słyszeli że "jest 10 na wasze miejsce " albo "że 1500 na rękę to uczciwa praca" kiedy janusze biznesu stawiali wille.

  dlatego to musi pier......ć. bo za chwilę nie bedzie miał kto płacić na ZUS

 • szmulkacenbogen

  Oceniono 11 razy 11

  Może to i dobrze, wyraźnie męczymy się sami ze sobą. A tak, marmurek, tujka i śpiew ptasząt ponad zaciszem.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 19 razy 11

  dla pisu liczy się tylko tu i teraz, perspektywa to nastepne wybory i utrzymanie wladzy, by można było zamieniać Polskę "na plus'. Przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego to gwóźdź do trumny systemu ubezpieczeń. Czeka nas bolesny upadek za 20 lat.

 • kataryniarski

  Oceniono 11 razy 9

  Cóż, patrząc na to co się w Polsce dzieje, to chyba dobra wiadomość - narody, które nie potrafią same siebie szanować, społeczeństwa, które sprzedają swoją tożsamość za marne grosze, nie zasługują na istnienie.

 • czechy11

  Oceniono 19 razy 9

  Plan w realizacji od maja 2020 opuszczenie PiSlandu. Zbieram papiery. Siostra i jej 3 córki już tam są. Dość zapierniczania na PiSowskie Kurestwo powsadzane gdxie się da. Niech robią na nich wiejskie cwoki z Podkarpacia

 • Waldemar Skowronski

  Oceniono 8 razy 8

  Jak ma się nie starzeć jak przykład daje car i Bóg sam Kaczynski Żyjący z Kotem !.

 • jednooki.pirat

  Oceniono 20 razy 8

  Ciekawe kto wam będzie płacił na emerytury, durne polactwo? Poprzedni rząd strzelił sobie w stopę, ale wprowadził bardzo potrzebną reformę wieku emerytalnego - tak, potrzebną, bo żyjemy dłużej i składki wystarczają na mniej. Ci nowi idioci to odwrócili. Teraz cieszcie się wcześniejszą emeryturą i żyjcie dłużej w skrajnej nędzy. Gratuluje wam, durny narodzie.

 • autonomy

  Oceniono 14 razy 6

  Kogoś to dziwi? Mnie nie. Polska się starzeje, bo nie ma innego wyjścia.
  Starzy umierają i będą umierać. Służba zdrowia i system emerytalny to PRL, komuna. Przy coraz wyższej inflacji coraz mniej starych ludzi stać na życie, o prywatnym leczeniu nie wspomnę, trzeba będzie cierpieć z bólami w kolejkach, albo po prostu kipnąć przed zabiegiem. Umieranie coraz młodszych roczników już zupełnie spowszechniało, ale macie to czego chcieliście.
  Młodzi natomiast stąd uciekają, bo nikt o zdrowych zmysłach nie chce użerać się sowieckim państwem, tylko dlatego, bo w zeznaniu podatkowym ominęło się parę groszy. Skoro państwo z góry traktuje przedsiębiorców jak przestępców, to ludzie po prostu stąd uciekną, pokażą wam środkowy palec i tyle. Radźcie sobie sami jeśli chcecie powrotu PRL, jak widzicie państwo nie daje rady, bo nie ma prawa, tego typu systemu nie działają i nigdy nie będą działać.

 • cozano

  Oceniono 9 razy 5

  Trzeba oddać naszym miłościwie panującym, że już nad problemem intensywnie pracują. Dzięki, jak to się wyraził Rysiu Terlecki, "Chcę przypomnieć, że publiczna służba zdrowia w Polsce uchodzi za jedną z najlepszych w Europie", średnia życia w Polsce od jakiegoś czasu zaczyna spadać. W ten oto prosty sposów wydatki na wspomnianą służbę zdrowia zaczną spadać, a także powstaną duże oszczędności w systemie emerytalnym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX