Obowiązkowe konto firmowe split payment od 1 listopada 2019 roku. Na czym polega podzielona płatność?

Split payment, czyli model podzielonej płatności, to rozwiązanie które funkcjonuje już m.in. w Czechach, Turcji czy we Włoszech. Od listopada 2019 roku będzie działać także w Polsce. Na czym polega split payment?

Wprowadzenie split payment związane jest z powiększającą się luką podatkową w VAT. Split payment to możliwość zapłaty podatku VAT na specjalny rachunek. O tym, w jaki sposób uregulować płatność za fakturę, zadecyduje płatnik.

Na czym polega split payment? Usługa ta zacznie działać już od 1 listopada

Kupujący może przelać całość (kwotę brutto) na konto rozliczeniowe sprzedawcy lub podzielić płatność, czyli zastosować split payment. Wtedy kwota VAT przekazywana jest na specjalny rachunek VAT sprzedawcy, a kwota netto przelewana jest na jego tradycyjny rachunek rozliczeniowy. Wybór metody płatności zależeć będzie od płacącego.

Sprzedający ma obowiązek zapewnić możliwość wyboru zapłaty, co wiąże się z otwarciem specjalnego rachunku VAT w swoim banku. Split payment obowiązuje wszystkich przedsiębiorców będących podatnikami VAT i może być stosowany wyłącznie w transakcjach B2B, czyli między firmami. Rachunki VAT będą prowadzone tylko w polskiej walucie.

Przedsiębiorca będzie mógł wykorzystać zgromadzone na rachunku VAT środki tylko w celach wymienionych w artykule 62b ust. 2 ustawy Prawo bankowe. Są to: zapłaty kwoty podatku VAT na rachunek VAT sprzedawcy/dostawcy, zwrotu podatku VAT wynikającego z faktury korygującej, wpłaty podatku VAT lub odsetek za zwłokę na rachunek urzędu skarbowego, zapłaty podatku VAT z tytułu nabycia towarów/usług, zwrotu nienależnie otrzymanej płatności na rachunek VAT podatnika, od którego otrzymano tę płatność, wpłaty podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), przekazania kwoty na swój inny rachunek VAT prowadzony w tym samym banku czy przekazania kwoty podatku VAT na rachunek jednostki budżetowej.

Więcej o:
Komentarze (39)
Obowiązkowe konto firmowe split payment od 1 listopada 2019 roku. Na czym polega podzielona płatność?
Zaloguj się
 • ad2009

  Oceniono 10 razy 10

  No niemożliwe! Piszecie, ze luka podatkowa powiększa sie?? niby jak? Wszystko zostalo uszczelnione, nawet kumple Banasia poszli siedzieć...Wkrotce też ustawa - zaraz po zawarciu umowy nalezy zaplacic VAT - najlepiej w całosci!

 • Sroga Bufetowa

  Oceniono 12 razy 10

  Nadal nie rozumiem...ale jaki cel? Czy celem jest to żeby Państwo miało wcześniej kasę, którą będzie dysponowało do łatania dziury? Pytam serio bo nie kumam.

 • total_immersion

  Oceniono 9 razy 7

  Klient placi za fakture i mam vat do wykorzystanua na zakupy materialow ktore zawieraja tez vat.
  Do us odprowadzam roznice pomiedzy vatem otrzymanym i zaplaconym.
  Jak bede mial zamrozone pieniadze na split koncie to na zakupy towarow od firm ktore nie nie chca platnosci na split konto bede musial antycypowac dodatkowe pieniadzr ktore kiedys byc moze us mi zwroci przy okazji wysylajac kontrole czy na pewno ten zwrot mi sie nalezy.

 • tenare

  Oceniono 9 razy 5

  W szarej strefie split payment nie obowiązuje.

 • pick.up

  Oceniono 7 razy 5

  Artykuł jest "przepisaniem" zmian z zeszłego roku. Zmiany 1 listopada polegają na czym innym. Wprowadzacie w błąd, lenistwo godne potępienia.

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 3

  przyjdzie taki morawiecki i zap...

 • jagi.pk

  Oceniono 5 razy 3

  Kolejne kłody pod nogi dla biznesu. Zapytajcie MF co robić no. w przypadku płatności w EUR, bo tak też bywa? Ano trzeba robić dwa przelewy. I kto a to wszystko płaci?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX