Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego. Pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku

1 listopada Francuzka Christine Lagarde stanęła na czele Europejskiego Banku Centralnego. Zastąpiła Włocha zastąpi Mario Draghiego. Będzie pierwszą kobietą na czele tej instytucji.

Christine Lagarde, przez osiem lat stała na czele Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej staż odbyła na Kapitolu w Waszyngtonie, będąc asystentką parlamentarną Williama Cohena, który pełnił funkcję sekretarza obrony w czasach, gdy amerykańskim prezydentem był Bill Clinton.

Christine Lagarde szefową EBC

W okresie rządów Nicolasa Sarkozy’ego Christine Lagarde była ministrem handlu zewnętrznego, rolnictwa i rybołówstwa, a następnie gospodarki, finansów i przemysłu. Wraz ze Zbigniewem Brzezińskim zajmowała się strategią w gospodarce amerykańsko-unijno-polskiej i sprawami dotyczącymi branży zbrojeniowej.

Europejski Bank Centralny, współpracuje z bankami centralnymi pozostałych państw Unii, będących poza strefą euro, w tym z Narodowym Bankiem Polskim. Jego głównym zadaniem jest dbanie o stabilność waluty europejskiej i wspieranie ogólnej polityki gospodarczej Unii Europejskiej.

Więcej o:
Komentarze (15)
Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego.
Zaloguj się
 • 20portal

  Oceniono 18 razy 6

  Pani, która miała poważne kłopoty (z uczciwością) we Francji teraz będzie dbać o pieniądze niemal całej Unii Europejskiej. Standardy Jak w REPUBLICE BANASIOWEJ.

 • zetpaw

  Oceniono 5 razy 5

  Mam pytanie tak bez żadnego trybu a czy Suski był brany pod uwagę ?

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 1

  Przestępca skazany prawomocnym wyrokiem za malwersacje finansowe zostaje szefem ECB. Życzę powodzenia, hle hle hle.

 • mrs.courvoisier

  Oceniono 3 razy -1

  nos się przydał

 • angelus-silesius

  Oceniono 9 razy -1

  "Pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku" a w dodatku pierwsza osoba na tym stanowisku, którą zainteresował się prokurator.
  No, ale czego ogólnie oczekiwać po Brukseli, zaś po francuskich dostojnikach - absolutnie najbardziej skorumpowanych w zachodniej Europie - w szczególności?

  To będzie bez dwóch zdań idolka Gejzety, tak jak i mający na karku prokuratora, wiecznie nachlany Jan Klaudiusz Juncker.

 • ja5569

  Oceniono 1 raz -1

  Lagarde... czesto dostaje od niej e-maile (przynajmniej w/g Yahoo).

 • voyteko

  Oceniono 3 razy -1

  Sukces gwarantowany...

 • ewropejczyk

  Oceniono 10 razy -4

  Niemcy zarządzają KE, a Francja EBC. Wreszcie czytelny podział - bez żadnych proxy prezesów/przewodniczących.

  BtW. Kolejna kobieta szefową kolejnego wysokiego urządu/państwa. Kiedy feministki uznają, że jest równouprawnienie i przestaną gardłować?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX