Toksyczne składowisko płonie niemal co drugi dzień. "Odpady zaczęły płonąć na naczepach ciężarówek"

Tylko w tym roku doszło do ponad 140 pożarów składowisk odpadów. Statystycznie można powiedzieć, że co drugi dzień straż otrzymuje takie zgłoszenie. W całym ubieglym roku takich pożarów było ponad 240. - Opdady zaczęły płonąć nawet na zaparkowanych naczepach samochodowych - mówił w "Studiu Biznes" Słwomir Brzózek, ekspert ds. ochrony środowiska.

- Przechowywanie tony odpadów na składowisku w Austrii kosztuje około 200 euro za tonę. W Polsce wynajęcie kogoś, kto te odpady przywiezie do naszego kraju to koszt kilkunastu euro za tonę. Przykre jest to, że sami sobie to robimy - mówił Slawomir Brzózek. Według Pawła Frątczaka, rzecznika straży pożarnej sytuacja w porównaniu z ubiegłym rokiem jest lepsza. Według niego sporo pomogły wzmożone kontrole. Statystyki pokazują jednak, że sprawa płonących składowisk odpadów nie została rozwiązana. Czy zawsze dochodzi do samozapłonu, czy może ogień jest wynikiem celowych działań. Jaki wpływ na stan polskich wysypisk ma ogólna polityka dotycząca odpadów? Zobacz rozmowę ze Studia Biznes.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (25)
Toksyczne składowisko płonie niemal co drugi dzień. "Odpady zaczęły płonąć na naczepach ciężarówek"
Zaloguj się
 • sza man

  Oceniono 18 razy 14

  Durne polactwo albo pali w piecach czym popadnie albo podpala wysypiska i myśli, że w domu zamknie okno i to do niego nie wróci. Potem jak ktoś w rodzinie ma raka to myśli, że to zrządzenie boże.

 • Lukasz eMM

  Oceniono 11 razy 11

  Polecam przeczytać rozdział o śmieciach w książce Gomorra. To jest biznes wart setki milionów euro zarabianych kosztem na wpół upadłych rejonów jak włoska Kampania albo Polska.

 • 162tony

  Oceniono 9 razy 9

  Takie czasy, ci którzy najgłośniej krzyczą o poprawę gospodarowania odpadami, sami pozwalają na coraz większe zwożenie do nas tego syfu.
  Co gorsze, pozwalają zwozić odpady, ale nas obarczają kosztami recyclingu podnosząc opłaty za odbiór śmieci.
  LOL

 • ryjaroslawa

  Oceniono 8 razy 8

  Polcy i polaki
  Przez 4 lata rząd tzw. Prawa i Sprawiedliwości nie zrobił nic, aby ograniczyć proceder ściągania śmieci do Polski.

 • hipo krater

  Oceniono 8 razy 8

  Za chwilę bedzie to kraj nad Wisłą , nowotworami słynący.

 • abigail2509

  Oceniono 6 razy 4

  Jak stosy smieci maja nie plonac, skoro ludziska sami w piecach smieciami pala.
  Efekty zatrucia narodu widac golym okiem .
  Prezydent-prawnik lamiacy konstytucje czy rzady populistow ciesza sie ogromnym poparciem gawiedzi. Kiedys przed laty , chcieli na prezydeta polski wybrac niejakiego Tyminskiego.Tylko dlatego,ze mial skorzana teczke.Klilka lat temu w wyborach samorzadowych na podlasiu ogromnym poparciem cieszyl sie kandydat niepelnosprawny psychicznie.Ksieza pedofile ,chyba nigdzie na swiecie nie maja takiego wsparcia wiernych jak nad wisla.
  Taki kraj.... .

 • Daniel Kepinski

  Oceniono 7 razy 3

  Cała Europa zwozi śmieci do Polski nikt sobie nic z tego nie robi taki proceder trfa nie od dziś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX