Brexit. Coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Wielkiej Brytanii

Ostateczne rozstrzygnięcia odnośnie brexitu zbliżają się wielkimi krokami. Polacy w Wielkiej Brytanii nie chcą jednak czekać i myślą o powrocie do kraju. Tylko 38 proc. naszych rodaków złożyło wniosek o prawo do pobytu.

Jak podaje rp.pl, coraz więcej Polaków myśli o powrocie do ojczyzny z Wielkiej Brytanii. Potwierdzeniem tej tendencji jest fakt, że tylko 38 proc. osób złożyło wniosek o prawo do pobytu po brexicie, co jest bardzo niskim wynikiem w porównaniu z innymi nacjami. Spada również liczba naszych rodaków pracujących na Wyspach.

Brexit powodem powrotów Polaków z Wielkiej Brytanii. Ale nie tylko

W ubiegłym roku z Wysp wyjechało 116 tys. Polaków, przez co liczba rodaków pracujących legalnie i na stałe w Wielkiej Brytanii spadła do 900 tys. osób. Na razie nie wiadomo, jak prezentują się dane za obecny rok, natomiast bardzo prawdopodobne jest, że tendencja ta przynajmniej utrzymuje się na tym samym poziomie. W połączeniu z faktem, że tylko 38 proc. osób złożyło wniosek o prawo do pobytu na W Wielkiej Brytanii po ewentualnym wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze struktur unijnych, coraz bardziej realne staje się fakt, że kraj ten przestały być dla Polaków atrakcyjnym miejsce emigracyjnym.

- Polacy wracają, bo spadł kurs funta, panuje niepewność z powodu brexitu, styl i jakość życia w Polsce się przeobraża. Ale najważniejsza jest zmiana stosunku do własnego kraju, coraz większa pewność Polaków – tłumaczy "Rzeczpospolitej" ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.

Dowiedz się więcej: Boris Johnson na drodze referendum ws. niepodległości Szkocji. Nicola Sturgeon chce walczyć

Ewentualny masowy exodus Polaków z Wielkiej Brytanii, może w znaczący wpłynąć na gospodarkę Wielkiej Brytanii w takich sektorach jak przemysł, hotelarstwo czy służba zdrowia. Jak zauważa ambasador RP, w ostatnich latach zmienił się stosunek Brytyjczyków do polskich pracowników, którzy zostają doceniani. Nie zmienia to jednak sytuacji, że w przypadku brexitu, spora ich część wróci do Polski. 

Więcej o:
Komentarze (90)
Brexit. Coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Wielkiej Brytanii
Zaloguj się
 • racionalist

  Oceniono 30 razy 26

  Po pierwsze: Czesc ma brytyjski paszport i nie musi aplikowac o status osiedlenca.
  Po drugie: Wniosek o status osiedlenca musi zostac zlozony do konca 2020 (w wypadku hard brexit) lub do konca 2021 (w wypadku umowy) - wiec maja na to sporo czasu jeszcze.
  Po trzecie: nie wiadomo czy w ogole bedzie to potrzebne, bo nie wiadomo, czy do brexitu w ogole dojdzie.

 • pablo_spear

  Oceniono 30 razy 20

  Wracac i zapierdzielac na pisancjum. Na banasia, na kulawego, na loty kuchcinskiego, na komisje macierewicza, na misiewiczow! Tak wam dopomoz buk!

 • rokko

  Oceniono 18 razy 14

  Wrócą, zobaczą że nic się nie zmieniło od ich wyjazdu i zaczną intensywnie uczyć się niemieckiego...

 • marekbeatlemarek

  Oceniono 15 razy 13

  To ,że opuszczą UK nie oznacza,że wracają do Polski.
  Przenoszą się do innych,normalnych państw UE.

 • obeznany

  Oceniono 13 razy 13

  Do Niemiec albo Norwegii to chyba nie "powrót"?

 • trumper_1

  Oceniono 20 razy 12

  Wystarczy przytoczyć jedno zdanie jako cytat z tego artykułu, nominata pisowskiego na stołku ambasadora "Polacy wracają, bo spadł kurs funta, panuje niepewność z powodu brexitu, styl i jakość życia w Polsce się przeobraża. Ale najważniejsza jest zmiana stosunku do własnego kraju, coraz większa pewność Polaków" - szkoda czasu na te pierdoły życzeniowe pana ambasadora. Pan Banaś nie do ruszenia oczywiście kryształowo czysty, mafia VAT w końcu się znalazła ale w Ministerstwie Finansów, księża wzywają policję bo ktoś nie połknął wafelka, no i el presidente, który obiecał, że kobiety nie mają nic do gadania w sprawie aborcji i nawet gdyby dzieciak miał żyć 2 sekundy a potem odejść to warto dla tych dwóch sekund ryzykować wszystko. No kurde kraina szczęśliwości.

 • kat_ja1

  Oceniono 15 razy 11

  Mieszkałam w Londynie ponad 6 lat i wiem jak to często wygląda. Polacy też sobie potworzyli własne getta, mieszkają po kilka osób na jednym piętrze i tak w całym domu, dużo w nich pracuje albo na budowach też u Polaków, albo na 1/2 etatu wykazanego gdzieś w restauracjach. Spotykają się tylko w swoim gronie, zaopatrują się w polskich sklepach, po anglielsku załadują oyster card. Często mieszkają po kilka, kilkanaście lat i zapytani na ulicy nie wiedzą o co chodzi....Co tacy mają składać? Żeby składać o pobyt też trzeba wykazać staż pobytu, nie mówiąc, żeby aplikować o obywatelstwo. Ci, którzy mają dobrą pracę, językiem ang. posługują się w stopniu nieodbiegającym od poziomu rodzimego użytkownika języka, nigdy tutaj nie wrócą...I żadne + tego nie zmienią...Wrócą frustraci, z wyrokami (bo będzie ciężej ukrywać swój status) i ci, którym nie będzie się opłacało z różnych przyczy tam pozostać.

 • ireneusz50a

  Oceniono 19 razy 11

  Coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Wielkiej Brytanii - myślę ze powrót do gówna nie ma sensu.

 • runfree

  Oceniono 12 razy 10

  Autorze, warto nauczyć się interpretować dane statystyczne. Tak bezgraniczne nadinterpretacje przestaną Ci wychodzić :) "Potwierdzeniem tej tendencji jest fakt, że tylko 38 proc. osób złożyło wniosek o prawo do pobytu po brexicie" Może to oznaczać wszystko. Np., że Polacy się nie spieszą, bo czas na wniosek jest con. do końca przyszłego roku albo do VI 2021 w przyp. deal, albo i w ogóle nie będzie trzeba, bo do brexitu może nie dojść. Inne tłumaczenie: Polacy lubią dreszczyk emocji i zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Itp itd... ... ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX