Poczta będzie dostarczać przesyłki cztery dni w tygodniu? Eksperci postulują, UKE zapyta Polaków

Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie w przyszłym roku badał, czy Polacy zgodzą się na mniejszą częstotliwość pracy Poczty Polskiej. Eksperci postulują, by przesyłki dostarczać cztery, a nie pięć dni w tygodniu.

Coraz mniejsza ilość przesyłek pocztowych sprawia, że eksperci związani z branżą, a także rządowi urzędnicy, zastanawiają się nad zmianą prawa. W przyszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej, jak ustaliła "Rzeczpospolita", zamierza przeprowadzić wśród Polaków kolejne badanie dotyczące zapotrzebowania na usługi pocztowe. UKE chce ustalić, czy Polacy zgodziliby się na mniejszą częstotliwość pracy Poczty Polskiej, która świadczy tzw. usługę powszechną.

Najbogatszy Polak może wyprzedzić państwo. Czy pierwsza elektrownia atomowa w Polsce będzie prywatna? "Studio Biznes" wyjaśnia jak bardzo to możliwe.

Dziś przesyłki muszą być dostarczane pięć dni w tygodniu. Inne obowiązki operatora usługi powszechnej, to świadczenie usług na obszarze całego kraju oraz utrzymanie "społecznie akceptowanej ceny" i zapewnienie łatwego dostępu do placówek.

Polacy nie potrzebują listonosza codziennie? Eksperci postulują, by listonosze pracowali cztery dni w tygodniu

Są jednak przesłanki, by prawo zmienić. Z ostatniego badania UKE, przeprowadzonego w roku 2017, wynika, że listonosza pięć dni w tygodniu oczekuje ok. jednej czwartej klientów indywidualnych i instytucjonalnych. Odpowiednio 21,5 i 23,7 proc. klientów chciałaby świadczenia usługi trzy dni w tygodniu.

Jak często Poczta powinna dostarczać listy? Klienci indywidualniJak często Poczta powinna dostarczać listy? Klienci indywidualni Źródło: UKE

Klienci indywidualni - częstotliwość korzystania z usługKlienci indywidualni - częstotliwość korzystania z usług Źródło:UKE

Według najnowszego raportu Instytutu Pocztowego, opublikowanego przez "Rzeczpospolitą", wyłączenie obowiązku dostarczania przesyłek pięć dni w tygodniu "powinno poprawić rentowność usług oraz ich terminowość". Eksperci postulują więc, by listonosze roznosili przesyłki nie pięć a cztery dni w tygodniu.

Ile osób korzysta z usług Poczty Polskiej

Z badania  wynika też, że z usług pocztowych korzysta w Polsce 67,4 proc. badanych. Wśród 32,6 proc. pozostałych blisko 56 proc. osób twierdzi, że nie ma potrzeby korzystania z tego typu usług, dla 14 proc. ceny są za wysokie. Ok. 10 proc. twierdzi, że wystarczającym rozwiązaniem jest poczta elektroniczna, a 9 proc. uważa usługi pocztowe za przestarzałe.

Z badania wynika też, że olbrzymia większość klientów indywidualnych korzystających z usług Poczty Polskiej zwykły list wysyła zaledwie kilka razy w roku (75,5 proc. badanych). Z przesyłki poleconej korzysta niewiele mniej, bo 70,5 proc. badanych. Pocztę "ratuje" klient instytucjonalny. Blisko 34 proc. z nich wysyła listy kilka razy w tygodniu, 18,5 proc. kilka razy w miesiącu.

Przez prawie trzy lata od przeprowadzenia badania zainteresowanie usługami pocztowymi mogło ulec zmianie. Analiza przeprowadzona w przyszłym roku może więc stać się podstawą do wprowadzenia zmian. Zmiana częstotliwości pracy Poczty Polskiej wydaje się całkiem prawdopodobna, chociaż dziś w żaden sposób nie jest przesądzona.

Czytaj też: Poczta Polska rusza z programem 800 plus. 80 tysięcy pracowników dostanie po 800 złotych

Poczta Polska zobowiązana jest do świadczenia usług powszechnych od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2025 r.

Więcej o:
Komentarze (54)
Poczta Polska będzie dostarczać przesyłki cztery dni w tygodniu? Eksperci postulują, UKE spyta Polaków
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 50 razy 46

  Ja uważam, że Poczta Polska już dawno powinna sobie dać całkowity spokój z dostarczaniem tych bzdurnych listów i przesyłek i skupić się WYŁĄCZNIE na sprzedaży kalendarzy z Papieżem JP II, książkami kulinarnymi Siostry Anastazji oraz książeczek dla dzieci czy patriotycznych gadżetów w stylu biało-czerwonych chorągiewek i szalików z napisem "Polska" oraz BARDZIEJ skutecznym ściąganiu abonamentu na TVP :-))

 • 11krzych

  Oceniono 32 razy 30

  A nie można by odbierać przesyłek osobiście w kościele? Zasięg ma większy niż PP a asortyment dodatkowy podobny.

 • incipit

  Oceniono 17 razy 15

  Zamknąć te przykościelne sklepiki i oddać doręczanie poczty specjalistom. Taka poczta jak dziś nie jest potrzebna nikomu oprócz jej prezesów.

 • harry_callahan

  Oceniono 13 razy 11

  Ludzie potrzebują więcej przepisów siostry Anastazji i rozszerzenia oferty placówek o hotdogi i zapiekanki, poprawki krawieckie i dorabianie kluczy.

 • Jan Kot

  Oceniono 13 razy 11

  Rozwiązać tę instytucję. Kilka razy więcej urzędników w biurach i dyrekcjach niż pracowników obsługujących klientów.

 • kwantax

  Oceniono 9 razy 9

  dostarczać cztery dni w tygodniu, a jednocześnie paczki podrożeją. Bo na kupienie dudusiowych głosów trzeba zebrać.

  cytując "barda" Pietrzaka: "więc pytamy nienamolnie kiedy w końcu to 3.14..dolnie. Hop siup i od nowa pisbolszewicka Polska Ludowa

  chcieliście pis-dy no to ją macie

 • ksywa

  Oceniono 9 razy 9

  U mnie najwyraźniej poczta wyprzedziła spełnienie postulatu i to z nawiązką, bo od 2 lat (co najmniej) zaobserwowałam, że nie zdarza mi się, żeby cos prócz ulotek pojawiło się w skrzynce w poniedziałek lub w piątek:-)

 • januszgrazyna

  Oceniono 11 razy 9

  Ja proponuję rozwiązać poczte"polską" i ludzie niech sami jeżdżą i rozwożą swoje listy, sklepy też niech pracują co drugi dzień, zakłady usługowe co trzeci, a szkoły pozamykać wszystkie dla rządzących z PiS ciemny lud jest najlepszym wyborcą nic nierozumie to głosuje na PiS ciemny lud to kupi.

 • telewy2

  Oceniono 11 razy 9

  Jak dla mnie może być raz w tygodniu, byle na czas. Mieszkam na wiosce i listonosza widzę czasami raz na 2 tygodnie. PP to dla mnie syf do zamknięcia. Ja już z ich usług w ogóle nie korzystam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX