Palacze zapłacą za brak zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS? "Ustawa się opóźnia"

Co akcyza na papierosy ma wspólnego ze zniesieniem limitu 30-krotności składek na ZUS? Okazuje się, że całkiem sporo. Wpływy do państwowej kasy muszą się bowiem zgadzać - dopóki nie będzie jasności co z trzydziestokrotnością, nie wiadomo, ile wyniesie akcyza.

Akcyza na produkty tytoniowe ma w tym roku przynieść budżetowi 20,5 mld zł. Rok temu dała blisko 20 mld. Ile przyniesie w roku 2020? Tego wciąż nie wiadomo. Jak donosi "Rzeczpospolita", trudno też powiedzieć, według jakich zasad wyliczana będzie wysokość daniny w przyszłości.

Szczegóły obliczania indeksacji trafią do ustawy okołobudżetowej. A ta się opóźnia [...], bo ciągle ważą się losy kontrowersyjnego zniesienia limitu 30-krotności przeciętnej płacy przy ustalaniu składek ZUS.

- twierdzi dziennik.

Przedstawiciele branży obawiają się, że nowe stawki akcyzowe nie wejdą w życie od 1 stycznia, a później. Sejm zbiera się bowiem dopiero 12 listopada, a przepisy trzeba jeszcze "przepchnąć" przez Senat. A ten ma na procedowanie ustawowe 30 dni.

O ile podrożeją papierosy? Eksperci spodziewają się 3 proc.

Wysokość akcyzy nie jest jeszcze znana, wiadomo jednak, że w kwietniu, w planie finansowym państwa, przyjęto wzrost wysokości daniny o 3 proc. Problem polega jednak na tym, że w międzyczasie zrównoważony budżet się rozsypał. W rządzie wciąż trwa dyskusja o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS. Rząd założył, że ten ruch da budżetowi ok. 5 mld zł. Jarosław Gowin, największy przeciwnik zmiany, przekonuje, że osoby dotknięte zmianami "uciekną" na inne formy zatrudnienia, w efekcie czego rząd pięciu miliardów i tak nie zobaczy.

Wciąż nierozstrzygnięta jest kwestia tzw. trzynastej emerytury. Rząd PiS obiecał ją w kampanii wyborczej, ale w projekcie budżetu nie zapisał. A spełnienie wyborczej obietnicy będzie kosztowne - w zeszłym roku program pochłonął ok. 15 mld zł.

Według kwietniowych założeń, same używki dadzą budżetowi 1,15 mld zł. Wpływy z akcyzy ogółem wyniosą 74,9 mld zł wobec 71,5 mld zł w tym roku. 

Czytaj też: Akcja CBŚP: przejęto 15 mln papierosów i 20 ton tytoniu wartych prawie 27 milionów złotych

Jak na plany rządu reaguje branża? Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy w rozmowie z Next Gazeta.pl  stwierdził, że podniesienie akcyzy "na pewno odbije na cenach, ale nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu". Dopóki producenci nie poznają szczegółowego sposobu wyliczania akcyzy trudno będzie przewidzieć jak duży będzie wzrost cen.

Więcej o:
Komentarze (60)
Palacze zapłacą za brak zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS? "Ustawa się opóźnia"
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 29 razy 27

  I dobrze, niech fajki drożeją.
  Bo im bardziej dokręcicie suwerenowi śrubę, tym SZYBCIEJ się suweren wkurzy i szybciej wyniesie was na widłach. Wprawdzie "wschodnia ściana" ratuje się Ukrainą i Białorusią, ale nie potrwa to długo

 • rasta-mw

  Oceniono 20 razy 18

  Chcesz porażki PiSu? Przestań palić i ogranicz picie alkoholu, nie potrzebujesz tego do życia (szczególnie papierosów)

 • jtby

  Oceniono 12 razy 12

  Ten zrównoważony budżet, a właściwie projekt to tworzyli księgowi z kategorii: ile jest 2 x 2? A ile ma być panie ministrze ?
  Prymitywne rozdawnictwo dupia*ej zmiany musi doprowadzić do kryzysu ekonomicznego prędzej czy później, a wtedy to i ciemny lud pierwszy rzuci kamieniem w tow. Małego i jego pisdolistyczych czynowników.

 • tinley

  Oceniono 14 razy 12

  Czym to się różni od dilera handlującego prochami z klientami na głodzie?

 • twojeprawda

  Oceniono 12 razy 10

  jakby Polacy nagle przestali palić i pić to dopiero rząd byłby e tarapatach

 • speedle

  Oceniono 8 razy 8

  zalegalizować i opodatkować marichuanę i prostytucję... miliardy wyjdą z tego jak nic....

 • vegemot

  Oceniono 18 razy 8

  Palacze, ciemnota, patologia, prymitywy to ich główny elektorat. Swoich nie ruszą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX