Marian Banaś dostał kilka nagród od premiera. Łącznie ponad 67 tys. zł

W 2016 r. Marian Banaś otrzymał decyzjami premier Beaty Szydło dwie nagrody w łącznej wysokości 16 tys. zł brutto. W 2017 r. obecny szef NIK dostał 51,4 tys. zł brutto. Łącznie w ciągu dwóch lat Banaś zarobił dodatkowe 67,4 tys. zł - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na zapytanie poselskie.

O wysokość nagród dla ministrów oraz wiceministrów w Ministerstwie Finansów w latach 2016, 2017 i 2018 zapytał ministra finansów poseł PO-KO Cezary Tomczyk. Jak wynika z odpowiedzi, której udzielił mu Leszek Skiba, wiceszef resortu, tylko w 2018 r. najważniejsi urzędnicy w Ministerstwie Finansów nie dostali nagród. W 2016 r. i 2017 r. premier Beata Szydło przyznała im je.

Okazuje się, że najwięcej pieniędzy otrzymał... Marian Banaś, obecny szef Najwyższej Izby Kontroli, wcześniej pełniący przez kilka lat funkcje kierownicze w Ministerstwie Finansów (od czerwca do sierpnia br. był ministrem, a wcześniej od 2015 r. wiceszefem resortu). W 2016 r. Marian Banaś otrzymał dwie nagrody w łącznej wysokości 16 tys. zł brutto. Dla porównania, minister finansów dostał 8 tys. zł, a inne osoby od 10 do 15 tys. zł.

Łącznie ministrom, sekretarzom stanu i podsekretarzom stanu wypłacono nagrody w wysokości 105 tys. zł brutto, z czego 33 tys. zł stanowiły nagrody wypłacone ze środków Kancelarii Premiera.

.. .

W 2017 r. nagrody były znacznie wyższe. Marian Banaś, podobnie jak kilku innych wiceministrów finansów, otrzymał 51,4 tys. zł brutto. Łącznie sekretarze i podsekretarze stanu otrzymali a 396,7 tys. zł brutto. W 2017 r. nagrody nie wypłacono ówczesnemu ministrowi finansów Mateuszowi Morawieckiemu.

.. .

Przypomnijmy, że gdy w 2017 r. wybuchła afera z nagrodami dla członków rządu, prezes PiS Jarosław Kaczyński nakazał przekazanie pieniędzy na cele charytatywne. Nie wiadomo jednak, czy Marian Banaś (czy inni pracownicy resortu) zastosował się do słów Kaczyńskiego. 

Ministerstwo Finansów nie posiada informacji w zakresie sposobu dysponowania własnymi środkami pieniężnymi przez poszczególnych pracowników

- czytamy w odpowiedzi resortu na zapytanie Tomczyka.

Mafia VAT-owska w Ministerstwie Finansów

Nad Marianem Banasiem pozostają czarne chmury: po materiałach "Superwizjera" i szeregu publikacji, mnożą się wątpliwości co do uczciwości byłego ministra finansów. Centralne Biuro Antykorupcyjne badało jego oświadczenia majątkowe, obecnie kontynuuje ten proces (Banaś niedawno złożył wyjaśnienia). Majątek byłego prezesa KAS sprawdza także skarbówka z Krakowa.

Banaś zaprzecza doniesieniom medialnym, w najnowszym oświadczeniu z 30 października pisał m.in.:

Wszystkie moje nieruchomości nabyłem na podstawie aktów notarialnych w sposób uczciwy i zgodny z prawem

Pod koniec października "Rzeczpospolita" ujawniła z kolei, że dwóch pracowników Ministerstwa Finansów, w tym bliski współpracownik Mariana Banasia Arkadiusz B., mieli kierować mafią VAT-owską. Marian Banaś był zaskoczony tymi informacjami i stwierdził, że łączenie go z zatrzymanymi osobami jest nadużyciem. Ministerstwo Finansów komentowało, że jednostkowe przypadki zachowań niezgodnych z prawem zdarzają się w każdej organizacji.  "Zarówno Krzysztof B., jak i Arkadiusz B. w momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych w resorcie finansów, ani nawet nie byli w nim zatrudnieni" - dodawał resort.

Sprawa Mariana Banasia, to warto wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (53)
Marian Banaś dostał kilka nagród od premiera. Łącznie ponad 67 tys. zł
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 23 razy 23

  Jako kryształowemu i za ciężką pracę się należało.

  p.s. Czyżby Szydło babcią została w przybytku pancernego Mariana ? :)

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 18 razy 18

  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej zmieni statut, aby zgodnie z nim każdy weteran mógł be zbędnych formalności przekazać swoje włości Marianowi.

 • hp77

  Oceniono 14 razy 14

  ale jaja :) co za mafia .....

 • swru

  Oceniono 13 razy 13

  Czemu mnie to nie dziwi ? Tępym emerytom dali po 50 zł. na miesiąc i ci ze śliną na ustach rzucili się do urn by ucałować stopy kaczemu guru. A ten miliony przelewa na konta najwierniejszych pisich BMW

 • cozano

  Oceniono 12 razy 12

  Trzeba przyzna, że "kryształowy człowiek" jest niebywale obrotny, a pieniądz wręcz się do niego lepi.

 • lob2

  Oceniono 9 razy 9

  Tak się dzielą naszymi ciężko zapracowanymi pieniędzmi,oni dostają kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy premii a my dostaniemy raz na rok 13 -tkę.

 • elq_1

  Oceniono 8 razy 8

  Cały ten kraj niewolników, idiotów i dupolizów, to jedna wielka banasiowa kamienica!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX