Francja zamierza ograniczyć liczbę imigrantów ekonomicznych. Wprowadzi specjalne limity

Francja zamierza wprowadzić limity liczby zezwoleń na pracę wydanych imigrantom w 2020 r. Jest to prawdopodobnie przedwyborczy pomysł krytykowanego rządu Emmanuela Macrona.

Pomysł wprowadzenia limitów ogłosiła 5 listopada minister pracy Muriel Penicaud w wywiadzie dla telewizji BFM. Decyzja jest o tyle istotna, że nigdy wcześniej kraj ten nie zdecydował się na wprowadzenie podobnych limitów.

Francja wprowadzi limity zezwoleń na pracę dla imigrantów. Kluczowe kryteria zawodowe, a nie kraj pochodzenia

Zaostrzenie przepisów dotyczących liczby imigrantów ekonomicznych wejdzie w życie już w przyszłym roku, ale na razie nie wiadomo, jak wysokie będą owe limity. Czynnikiem decydującym o zezwoleniu na pracę we Francji będą kwalifikacje zawodowe, a nie kraj pochodzenia.

Francuski resort pracy, instytut statystyczny Dares oraz urzędy zatrudnienia będą na bieżąco analizować rynek pracy i przygotowywać listę dziedzin, w których występuje niedobór pracowników. Na jej podstawie ustalone zostaną limity. Obecnie brakuje m.in. mechaników samochodowych, weterynarzy czy pomocy domowej. 

Czytaj także: Brexit. Coraz więcej Polaków myśli o powrocie z Wielkiej Brytanii

Decyzję o wprowadzeniu limitów uznaje się za odpowiedź rządu na niezadowolenie obywateli z powodu ciągłego wzrostu imigrantów. W 2020 r. we Francji odbędą się wybory lokalne i będą one ważnym testem dla rządu Emmanuela Macrona.

Krytyka planu rządu

Co ciekawe, plan rządu spotkał się z krytyką. Przede wszystkim dlatego, że bezrobocie we Francji oscyluje na wysokim poziomie 8,5 proc. Ponadto, krytycy rządu Emmanuela Macrona wskazują, że plan nie zmniejszy napływu obcokrajowców, gdyż tylko niewielka część z nich przybywa do kraju jako imigranci ekonomiczni i stara się o pozwolenia na pracę. W ubiegłym roku wnioski o azyl otrzymało 122 tys., co stanowiło wzrost o 22 proc. względem 2017 r. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Francja zamierza ograniczyć liczbę imigrantów ekonomicznych. Wprowadzi specjalne limity
Zaloguj się
 • karrampa

  Oceniono 17 razy 11

  Faszyzm, nazizm, stalinizm, a nawet ... naruszenie !!!
  Janda pewnie już się czuje jakby Macron srał jej na głowę, imigrantem Pszoniakiem wstrząsają drgawki, a Stuhry mają tupolew. Tusku, Timmermansie, Guju - uruchomcie natychmiast artykul 78327328732 wobec Francji i ratujcie LGBTQWERYZ&?+, dzieci, kobiety przed holocaustem Macrona na Morzu Śródziemnym !

 • saves

  Oceniono 17 razy 11

  To Francja nie chce być już nowoczesna i postępowa? To ksenofobia i rasizm!!! Jak oni mogą nie przyjmować biednych uchodźców???? Gazeto, zrób coś!!!! Nawyzywaj ich od rasistów i faszystów, jak to czynisz wobec Polaków z tego samego powodu.

 • dziadwawelski

  Oceniono 13 razy 11

  Kasa wzięta, pontony przygotowane, lewaccy przemytnicy w swych statkach na stanowiskach a tutaj taki "cios w plecy" !!!

 • mppmpp

  Oceniono 14 razy 10

  Ale jak to?!? Rasizm! Faszyzm! Ksenofobia! Nazizm! Śmiech. Tylko śmiech pozostał!

 • wolverine_14

  Oceniono 11 razy 9

  Rasizm! Faszyzm! Ksenofobia! Nazizm!

 • qawsedrftg

  Oceniono 19 razy 9

  To faszyzm!

  W naszej kochanej Gazecie informacje są dozowane trochę hmmmm wybiórczo? ArcelorMittal ogłosił że zamyka jedną z największych hut w Europie, włoską Ilvę. We Włoszech szok. Raczej przesądzone jest też zamknięcie krakowskiej Huty Lenina, o przepraszam, Sendzimira. Czy to nie wspaniałe? Emisje CO2 w Europie spadną, Greta nie będzie płakać... Czy ArcelorMittal będzie produkować mniej, czy też nadrobi to produkcją w Indiach, Chinach, Rosji, na Ukrainie? Ktoś wie?

  UE to dead fish. Nawet nasz wielki EUgeniusz Donald nic nie zdziałał. Zniesienie zmiany czasu na zimowy to za trudny temat, a co dopiero rzeczywiste wyzwania?

 • latrynawyborcza

  Oceniono 13 razy 9

  Rozumiem, że największe limity będą dla elektroników-pirotechników, rusznikarzy-rzeźników, operatorów walców-ciężarówek?

 • azotanpotasu

  Oceniono 9 razy 9

  oni po socjal przyjechali a nie do roboty

 • jurii.sachar

  Oceniono 11 razy 7

  i unia milczy???? przecież trzeba ponakładać kary, posądzić o brak praworządności......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX