Iran znów wbrew porozumieniu nuklearnemu. Ruszyło wtłaczanie gazu uranowego do wirówek atomowych

Jak donosi Reuters, irańskie zakłady atomowe Fordow nie będą już placówką badawczą, ale aktywnymi zakładami produkcyjnymi. Irańska telewizja państwowa poinformowała o tym, że wtłaczanie gazu uranowego do wirówek zostało zainicjowane. To kolejny krok w kierunku wzbogacania uranu przez Iran i wycofania się z postanowienia nuklearnego z 2015 r.

Jak przekazał Reuters - powołując się na irańską telewizję państwową - Iran rozpoczął tłoczenie heksafluorku uranu w formie gazu do wirówek w zakładach atomowych Fordow. To oddala Teheran od zawartego z Zachodem w 2015 r. porozumienia nuklearnego - na jego mocy Iran miał zobowiązać się do niewzbogacania uranu, a zakłady Fordow zamienić w „centrum nuklearne, fizyki i technologii”. Gazowy heksafluorek tłoczony do wirówek narusza wcześniejsze ustalenia oraz charakter zakładów Fordow, które z badawczych zaczynają pełnić funkcję produkcyjnych.

Iran podjął czwarty krok na drodze do odchodzenia od zobowiązań wynikających z porozumienia atomowego w odpowiedzi na rosnącą presję USA i bierność państw europejskich w kwestii uratowania układu

- powiedział irański prezydent Hassan Rouhani w telewizyjnym przemówieniu.

Ponad 1000 wirówek w tych zakładach miało być na mocy porozumienia używanych do celów innych niż wzbogacanie uranu, a na to pozwala użycie gazu uranowego. Przypomnijmy, że wzbogacony uran to surowiec wykorzystywany głównie w produkcji broni nuklearnej. Telewizja państwowa Iranu podała, że uruchomienie wirówek w zakładach Fordow miało miejsce w obecności inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Napięte relacje USA - Iran

Iran zdecydował się na ten krok po tym, jak USA nie zrezygnowały z nałożonych na Teheran sankcji. W 2018 r. Donald Trump zdecydował o jednostronnym wystąpieniu z zawiązanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego. Co więcej, jesienią 2018 r., w atmosferze rosnących napięć dyplomatycznych, amerykański prezydent podjął decyzję o nałożeniu sankcji na eksport irańskiej ropy. W czerwcu 2019 r. zostały one dodatkowo zaostrzone. Teheran ostrzegł już rok temu, że zacznie aktywnie wycofywać się z porozumienia nuklearnego, jeśli USA nie zniosą sankcji. W połowie maja Iran oficjalnie wstrzymał realizację zobowiązań wynikających z porozumienia nuklearnego, informując o tym uprzednio rządy Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Więcej o:
Komentarze (22)
Iran o kolejny krok wbrew porozumieniu nuklearnemu. Uran będzie wzbogacany. Wirówki w zakładach Fordow ruszyły
Zaloguj się
 • robta_se_tak_dali

  Oceniono 13 razy 11

  Sami sobie zaprzeczacie, to USA zerwało porozumienie, a teraz piszecie "Iran wbrew porozumieniu". Tylko prawda jest ciekawa, gazeciani manipulanci

 • onduma

  Oceniono 14 razy 8

  Przeciez USA zerwalo umowe a nawet nalozylo sankcje

 • oloros11

  Oceniono 9 razy 7

  cala odpowiedzialność ponosi administyracja Trumpa która pierwsza wypowiedziała jednostronnie umowę i nie przedstawila zadnych dowodow ze Iran zlmal warunki porozumienia US działa na wyraźne życzenie i sugestie Izraela - jednym słowem oba te kraja maja to o co im chodziło ? Zachód w tym wszystkim nie zachowywał się biernie - kolejni przywódcy jjasno mówili ze US popełnia błąd Decyzja US i Izraela jest bezpośrednio powozana z naciskiem na Iran ktorey zdecydowanoie pomagal Syrii i przyczynil się w ogromnej mierze do odbicia Syrii - i to była glowna przyczyna sankcji i atakow Izrela - tylko ze wszystko to na darmo - bo w Syrii panuja już Asad , Rosjanie i Iran plus Kurdowie zdradzeni po raz enty przez Zchod

 • adremi

  Oceniono 11 razy 7

  Irańczycy muszą przestrzegać porozumienia, które zostało zerwane przez USA? Jednym wolno, innym nie. Panowie i panie "redaktorzy", przestańcie ogłupiać ludzi.

 • Grzegorz Wilk

  Oceniono 9 razy 7

  Tak ,tylko napisz redaktorzyno kto zerwał umowę i będzie git.

 • arwena2010

  Oceniono 9 razy 5

  i kto będzie winny? Oczywiście Iran . BRAWO IRAN

 • ostatni_polski_patriota

  Oceniono 9 razy 5

  Jak znów? To USA zerwało deal. To USA przestało respektować umowę.
  Według wszelkiej logiki Iran robi to na co ma pełno prawo.

 • Gregio8

  Oceniono 3 razy 3

  No fajnie, że na końcu pojawiła się przyczyna dalszego wzbogacania uranu. Szkoda, że na początku notatki prasowej nikt nie skorygował tekstu.
  Takie mamy dziennikarstwo w Polsce.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  No to bombardujemy Teheran z idiotą z Korei rozmawiamy? Czemu Pakistan ma prawo do posiadania wirówek atomowych i Indie też? A to są skłócone i zwaśnione państwa, które się nienawidzą. Kto im to sprzedał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX