"Małpki" znikną ze sklepów? Polacy kupują ich 3 mln dziennie. Samorządy naciskają na resort zdrowia

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w polityce antyalkoholowej. Możliwe, że wśród propozycji znajdzie się zakaz sprzedaży mocnych alkoholi w małych butelkach o pojemności 100 i 200 ml lub inne związane z ich sprzedażą obostrzenia. Na wycofanie tzw. "małpek" coraz mocniej naciskają samorządowcy.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołujący się na wyniki badania firmy Synergion, Polacy każdego dnia kupują 3 mln małych butelek z alkoholem o pojemności 100-200 ml. Szacuje się, że aż 1/3 tzw. "małpek" sprzedawana jest przed południem. Samorządowcy są zdania, że mała pojemność sprzyja większemu spożyciu alkoholu jako takiego i od dłuższego czasu naciskają na resort zdrowia, aby wprowadził stosowne obostrzenia związane z formatem sprzedawanego alkoholu.

Pojawienie się tzw. "małpek" spowodowało znaczący wzrost spożycia tego rodzaju napojów alkoholowych. Są bardzo poręczne, zmieszczą się w damskiej torebce czy męskiej kieszeni. Myślę, że powinno się zabronić sprzedaży napojów alkoholowych w butelkach o tej pojemności

- skomentował Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Uzależnień w Olsztynie, cytowany przez dziennik.

Samorządowcy mają różne pomysły, by pozbyć się "małpek"

Resort zapowiedział powołanie zespołu eksperckiego, który ma przyjrzeć się sprawie i ująć ją w planowanych zmianach w polityce antyalkoholowej. Wśród postulatów samorządowców jest całkowity zakaz sprzedaży alkoholi w butelkach o małych pojemnościach lub podniesienie akcyzy dla "małpek". To jednak wymagałoby pogłębionej analizy potencjalnych skutków zakazu, uwzględniającej aspekt handlowy związany z prawami producentów.

Tak myślą m.in. samorządowcy z Olsztyna, Warszawy i Poznania. Ci ostatni postulują również zwiększenie akcyzy na alkohole średnio- i niskoprocentowe, spożywane ich zdaniem najczęściej. Odmiennego zdania są samorządowcy z Częstochowy, którzy uważa, że zakaz "małpek" może być odebrany społecznie jako zachęta do kupowania większych butelek.

Alkohol w Polsce jest tani i popularny

Ceny alkoholu w Polsce są wyraźnie poniżej średniej unijnej (86 proc). Z danych Eurostatu wynika, że tylko w pięciu krajach Wspólnoty można kupić alkohol taniej niż u nas. Mowa o Hiszpanii, Bułgarii, Czechach, Rumunii i Węgrzech. Według statystyk Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spożycie alkoholu wśród Polaków wyraźnie rośnie. PARPA, bazując na danych GUS, oszacowała, że od między rokiem 2000 a 2018 spożycie czystego alkoholu wzrosło ze średnio 2 l do 3,3 l na mieszkańca Polski. Podobnie zresztą wygląda wzrost dla piwa, którego średni wynik spożycia w tych latach wzrósł z 66,9 do 100,5 l na osobę. W przeciwieństwie do wódki i piwa, spadło w latach 2000-2018 średnie spożycie wina i miodu pitnego.

>>>Korzystamy z auta, jakbyśmy byli właścicielem, ale przegląd i serwis nas nie obchodzą. Jak działa abonament i ile kosztuje?

Więcej o:
Komentarze (213)
"Małpki" znikną ze sklepów? Polacy kupują ich 3 mln dziennie. Samorządy naciskają na resort zdrowia
Zaloguj się
 • facio60

  Oceniono 35 razy 29

  Za którego to prezydenta wydatki na tzw. małpki stanowiły całkiem niezłą kwotę?

 • handikori

  Oceniono 21 razy 17

  "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
  Świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"

 • wmr2000

  Oceniono 14 razy 12

  Czy wzorem sowieckiej Rosji pojawią się "trojki" rozpijające półlitrówki?

 • c.t.k

  Oceniono 38 razy 12

  Wrócą"ćwiartki", spożycie wzrośnie, ponieważ ten, który co rano pił"dwieście", "piędziesiątki" nie wyleje.

 • jep23

  Oceniono 11 razy 11

  Znajomy pracownik stacji benzynowej opowiada - na koniec zmiany robi porządki i z kosza
  w toalecie wynosi kilka-kilkanaście pustych buteleczek.
  Klient, przeważnie samotny kierowca płaci za benzynę, kupuje "małpkę" i pyta gdzie toaleta.
  Nie będzie przecież pustej butelki wyrzucał na trasie przez okno!

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 11

  Najlepiej dopuśćcie do sprzedaży jedynie butelki POWYŻEJ litra, najlepiej 5 litrowe. Wtedy leczących porannego kaca oraz innego menelstwa na taki zakup jednostkowy stać nie będzie i tym samym popyt spadnie.
  Tylko co z wpływami z akcyzy? :-)

 • hellk

  Oceniono 16 razy 10

  To niesamowite, ze w tej kwestii bada sie cos takiego jak 'aspekt handlowy'. W przypadku heroiny nasze kochane.panstwo tez bierze pod uwage interesy handlujacych nia podmiotow?

 • uzdek98

  Oceniono 8 razy 8

  “W lutym Pałac Prezydencki mial kupić 96 buteleczek z wódką, 120 whisky i 96 koniaku. W kwietniu zakupiono 60 "pięćdziesiątek'' z wódką i 120 z whisky. W ciągu dwóch miesięcy na zakup miniaturek z alkoholem kancelaria Lecha Kaczyńskiego miała wydać prawie 3 tys.”
  to zamach na spuscizne lecha fichliwego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX