Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 7 listopada. Dotyczą m.in. kontroli kierowców

Nowe przepisy ruchu drogowego weszły w życie 7 listopada. Dotyczą m.in. kontroli kierowców oraz szybkich testów kontroli trzeźwości. Informujemy, co wprowadzają najnowsze zmiany.

O przyszłych zmianach w przepisach informowaliśmy już miesiąc temu. 7 listopada weszło w życie rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest zwiększenie praw policji podczas kontroli kierowców. Ma to pomóc w usprawnieniu pracy funkcjonariuszy, a także w zwiększeniu skuteczności ich działania. Na co od dzisiaj większą uwagę powinni zwracać kierowcy?

Policja będzie posiadać większe kompetencje. Postój radiowozu możliwy nawet w miejscu zabronionym

Dzięki zmianom w przepisach funkcjonariusze mogą zatrzymać i skontrolować kierowców w miejscach zabronionych, gdy nie to zagrażać ruchowi drogowemu. Oznacza to, że coraz częściej kontrole odbywać się będą na chodnikach bądź zatokach autobusowych. Kolejny istotny przywilej dla funkcjonariuszy dotyczy tzw. szybkich kontroli trzeźwości. By przebiegały one szybciej, policjanci nie będą już zobowiązani do wylegitymowania się kierowcom.

>>> Czytaj także: Sondaż. Coraz więcej Polaków chce wyższych mandatów dla kierowców. Padają konkretne kwoty

Policja zamierza również walczyć z autami niesprawnymi. Podczas kontroli drogowej mogą sprawdzić przebieg auta, ale także pojazdów przewożonych na lawecie. W przypadku zastrzeżeń mają prawo skierować je na bardziej szczegółowe badania.

Policja z nowym prawami, ale nie tylko oni. Inspektorzy z Inspekcji Ochrony Środowiska będą mogli kontrolować auta

Kompetencje funkcjonariuszy zwiększą się również w zakresie kontroli przewożonych ładunków. Od dziś mogą zrywać plomby, jeśli będą mieli jakiekolwiek wątpliwości co do przewożonego towaru. Dużo prościej wyglądać również będzie wnioskowanie do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego, a także odesłanie go na egzamin sprawdzający kwalifikacje.

>>> Dowiedz się więcej: Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe. Tak wynika z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym

Osoby kierujące pojazdami nie powinny dziwić się, gdy zostaną zatrzymane przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Funkcjonariusze tej służby w obecności np. policjanta sprawdzą kierowców w kwestii przewozu odpadów. Jeśli chodzi o kierowców, to od dziś mogą być wpuszczeni do radiowozu np. w przypadku, gdy będą chcieli zapłacić za mandat kartą bądź innymi środkami płatniczymi.

Więcej o:
Komentarze (14)
Zmiany w przepisach ruchu drogowego od 7 listopada. Dotyczą m.in. kontroli kierowców
Zaloguj się
 • Jurek Stona

  Oceniono 5 razy 5

  I te nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo na drogach?To jakieś jaja.

 • art_102

  Oceniono 5 razy 5

  "...funkcjonariusze mogą zatrzymać i skontrolować kierowców w miejscach zabronionych, gdy nie to zagrażać ruchowi drogowemu. Oznacza to, że coraz częściej kontrole odbywać się będą na chodnikach bądź zatokach autobusowych."

  Tak skrajne łamanie przepisów przez jest demoralizujące i dla policji i dla obywateli. Przykład powinien iść z góry. Zaparkowany na chodniku radiowąóz, kóry ma dosć duże gabaryty, utrydni lub nawet uniemożliwi ruch pieszych, rodziców z dziećmi, wózkami, itp., a w zatoce autobusowej radiowaóz kontrolujący kierowcę innego auta zablokuje wjazd autobusu pod przystanek.
  Kontrola drogowa, to nie jest nagły przypadek, jak kolizja, czy wypadek, gddzie słuzby stoją gddzie muszą, a nie jak wskazują znaki.
  Policjant wypisujący mandat za wykroczenie, który sam łamie przepisy, to jakies kuriozum.
  Policyjny samochód może nie stosować sie do przepisów TYLKO jak jest na sygnale , w pozostałych przypadkach musi się do nich stosować, jak każdy inny kierowca.
  Zmiana, o której mowa, to po prostu łamanie prawa., nie wspominając już o tym, że nagle wyskakujący z krzaków policjant, może być powodem kolizji.

 • szczoorlondowy

  Oceniono 6 razy 4

  Czyli żeby było szybciej nie usłyszę imienia, nazwiska i stopnia policjanta a jedynie "kontrola trzeźwości"? Jaka szkoda...

 • motor2524

  Oceniono 6 razy 4

  Kierunek rosja

 • bu-shy

  Oceniono 3 razy 3

  "Jeśli chodzi o kierowców, to od dziś mogą być wpuszczeni do radiowozu np. w przypadku, gdy będą chcieli zapłacić za mandat kartą bądź innymi środkami płatniczymi."
  Zaciekawiło mnie, jakie to inne środki płatnicze mandatów, poza kartami, wymagają wizyty w radiowozie? Chodzi o środki płatnicze preferowane przez marszałka Kuchcińskiego, stosowanie których umożliwia w swej kamienicy Banaś?

 • cezar85

  Oceniono 3 razy 3

  Haki znajdą się same

  budżet dziekuje i rodacy za odzyskaną wolność

 • Piotr Berger

  Oceniono 2 razy 2

  Tak się zmierza do państwa policyjnego. Czekamy na dalsze pomysły.

 • pkkp

  Oceniono 2 razy 2

  to teraz beda mogli pobierac oplaty w naturze ?

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 1 raz 1

  Państwo policyjne, Państwo totalitarne. Plugawe nadzwyczaj. Coraz bardziej przypomina obóz reedukacyjny z Korei Północnej, w którym strażnicy mogą wszystko bo są panami życia i śmierci. Policja powszechnie określana jest epitetami typu "bandyci" czy "Gestapo" (Przyznał to w jednym z wywiadów szef związku zawodowego w Policji) czy skrótem myślowym CHWDP. Skoro ta najbardziej zdegenerowana formacja państwowa o charakterze mafijnym scalana omertą jest coraz bardziej znienawidzona (Już co najmniej tak jak kiedyś było SB!) to zgodnie z poglądami Stalina (Towarzysz Jarosław K. studiował jego myśli!) należy dodać jej jeszcze więcej uprawnień pozwalających terroryzować i pomawiać obywateli. Żyjemy w plugawym państwie policyjnym, w którym strażnik (policjant) może z więźniem (obywatel) zrobić co zechce. Może bo Państwo nie jest dla obywatela tylko obywatel dla Państwa!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX