Polacy bez wiz do USA. Wnioski nadal trzeba składać, a odmowa prawa do wjazdu jest wciąż możliwa

11 listopada USA znoszą obowiązek występowania o wizy uprawniające do podróży. Polacy wciąż będą jednak musieli składać wnioski - tyle że łatwiejsze do wypełnienia i znacznie tańsze.

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump poinformowali, że od 11 listopada Polacy chcący podróżować do USA nie będą musieli występować o wizy. Chodzi o wizyty nie dłuższe niż 90 dni, mające wyłącznie charakter turystyczny.

Wejście Polski do programu ruchu bezwizowego nie oznacza jednak, że o formalnościach możemy całkowicie zapomnieć. Przed podróżą niezbędne jest bowiem wypełnienie wniosku w elektronicznym systemie ESTA.

Składa się go raz na dwa lata, na jego podstawie granicę można przekraczać wielokrotnie. Podróżnych ucieszy znacząco niższa cena - za wniosek ESTA zapłacimy bowiem 14 dolarów, a nie 160 jak dotychczas.

Ambasada amerykańska opublikowała firm, w którym radzi jak uzyskać nowe pozwolenie. Po pierwsze wizy, których ważność nie minęła, dalej obowiązują - ich posiadacze nie muszą składać wniosków ESTA.

Ci, którzy wizy nie mają, mogą odwiedzić stronę Amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic. Raz wydane zezwolenie pozwala przekraczać granicę przez dwa lata, ale jeśli w tym czasie otrzymamy nowy paszport musimy dokonać ponownej autoryzacji w systemie.

Wniosek ESTA trzeba wypełnić najpóźniej 72 godziny przed wylotem. Istnieje możliwość, że nasz wniosek zostanie odrzucony - wtedy jedynym wyjściem jest złożenie wniosku o tradycyjną wizę. Jest ona nadal niezbędna dla tych, którzy chcą uczyć się lub pracować w USA.

Więcej o:
Komentarze (161)
Polacy bez wiz do USA. Wnioski nadal trzeba jednak składać, a odmowa jest wciąż możliwa
Zaloguj się
 • z.04.2019

  Oceniono 43 razy 31

  Absolutnie należy pamiętać, że oficer imigracyjny na lotnisku, w porcie , przejściu granicznym jako ostatni decyduje o tym czy wjedziemy do USA czy tez cofnie nas z powrotem.

 • tenare

  Oceniono 32 razy 18

  Teraz zamiast odmowy wydania wizy, amerykański urząd imigracyjny będzie zawracać Polaków z lotnisk w USA.

 • zdzichu_bhp

  Oceniono 16 razy 10

  To zasługa Dudy najpewniej te zniesione wizy. A to, że procent odmów wydania wiz wskoczył na odpowiedni poziom to nie jest ważne mimo, że to był właściwie jedyny wyznacznik bycia lub nie wiz. Ehhh sukces. Jutro rząd ogłosi w Naszym kraju sukces, że prezydent starał się o wschód słońca no i patrzcie - rzeczywiście załatwił to. Słońce wstało Ziemia się jednak przekręciła o 360 stopni.

 • zd46

  Oceniono 12 razy 8

  Nikt nam nic nie dał za darmo, a zwłaszcza USA i A. Duda z PiS-em. Spadła procentowo liczba odmów wiz do poziomu wymaganego przez USA i AUTOMATYCZNIE znaleźliśmy się w grupie państw ruchu bezwizowego do 90 dni. TO POLAKÓW ZASŁUGA !!! Jeśli znaczna ilość naszych rodaków przekroczy wymagany czasokres 90 dni, to wizy mogą powrócić. Wtedy nikt nam nie zabierze tych wiz, to my sami sobie zabierzemy. W całym ruchu bezwizowym jest jedno "ALE", bo to urzędnik imigracyjny na amerykańskim lotnisku zdecyduje ostatecznie czy nas wpuści, czy odeśle "ciupasem" do Polski i to najbliższym samolotem, na koszt własny. Nie ma przeproś, coś na ten temat wiem. W sprawie wiz z prezydentami USA rozmawiali wszyscy polscy prezydenci i wszystkim obiecywano, że jak "spadnie procent odmów". "Konia kuli, kuli,"a teraz A. Duda, nogę podstawia.
  No, ale Lech Kaczyński nie załatwił a był taki dobry, wspaniały i świat z "przyjemnością wsłuchiwał" się w to co miał do powiedzenia. Niestety był to świat nieco zalatujący zaściankiem dawnych "demoludów".

 • survey06

  Oceniono 10 razy 8

  Na ostatnim posiedzeniu RM przyjęto program przyśpieszenia budowy nowego lotniska w Radomiu. Jednocześnie, zaakceptowano wniosek ministra Marka Suskiego, żeby nowy radomski port lotniczy otrzymał nazwę „im. Ustawy Bezwizowej z USA”.

 • gebe14

  Oceniono 8 razy 8

  to chyba wszyscy rolnicy i bezrobotni wyjadą... wyborcy pisu

 • zdziwiony6

  Oceniono 14 razy 8

  Uważam, że zniesienie wiz jest czymś pozytywnym. Nie mam jednak pewności, że jest to zasługa obecnych władz. Procent odmów systematycznie spadał od wejścia Polski do Unii, bo Polacy przestali latać do USA do pracy na czarno. W tym roku udało sie osiągnać poziom wymagany do włączenia Polski do Visa Waiver. Jest to sprawa administracyjna a nie polityczna.

 • swiata.koniec

  Oceniono 11 razy 7

  Z tytułu wynika, że właściwie nie wiadomo, po co w ogóle USA stosują wizy - przecież to bez różnicy czy z wizą czy bez. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX