Amerykański F-16 zrzucił bombę nad Japonią. Przez przypadek. Na szczęście była nieuzbrojona

Amerykański myśliwiec F-16 przypadkowo zrzucił nieuzbrojoną bombę nad Japonią. Ładunek spadł na terenie północnojapońskiej prefektury Aomori, nieopodal bazy lotniczej Misawa. Departament Obrony USA potwierdził błąd pilotów, Japończycy są oburzeni.

Przypadkowo zrzucona przez myśliwiec F-16 bomba ważyła ponad 200 kg. Na szczęście nie była uzbrojona. Spadła wieczorem 6 listopada nieopodal japońskiej bazy lotniczej Misawa. Z jej poligonu - prócz japońskiego wojska - korzystają także amerykańscy żołnierze. Ministerstwo obrony USA potwierdziło incydent, w tym momencie nie wiadomo jednak, czy ktokolwiek ucierpiał lub czy doszło do uszczerbku na lokalnej infrastrukturze.

Jak podał serwis NHK World, nieuzbrojona bomba spadła o godz. 18:30 czasu lokalnego w pobliżu wojskowej strzelnicy szkoleniowej. Amerykanie potwierdzili, że nadal szukają przyczyny nieumyślnego zrzutu i pozostają w stałym kontakcie z rządem Japonii.

Wypadki nie omijają groźnych F-16

Do jeszcze bardziej niecodziennego i potencjalnie niebezpiecznego incydentu z udziałem myśliwca F-16 doszło w maju. Maszyna rozbiła się w Kalifornii, spadając na magazyn jednej z prywatnych firm. Jak donosiła BBC, pilot w ostatnim momencie zdążył katapultować się przed uderzeniem myśliwca w magazyn. Na skutek kraksy wybuchł niewielki pożar, który udało się szybko ugasić. Siły powietrzne USA potwierdziły wtedy, że pięć osób, które pracowało w magazynie zostało rannych.

Przypomnijmy, że samolot F-16 kosztuje w przeliczeniu co najmniej 140 mln zł. Wg wojskowych szacunków godzina lotu myśliwcem kosztuje ok. 60 tys. zł.

Więcej o:
Komentarze (73)
Amerykański F-16 zrzucił bombę nad Japonią. Przez przypadek. Na szczęście była nieuzbrojona
Zaloguj się
 • diesel_poznan

  Oceniono 15 razy 7

  Każdemu się może zdarzyć przez przypadek zrzucić 200-kilogramową bombę. Nie ma sensacji. Można się rozejść.

 • greeneyescat

  Oceniono 12 razy 6

  Stare nawyki się trzymają ;)

 • padakarodaka

  Oceniono 26 razy 6

  Oj tam, oj ta. Całe szczęście że to była amerykańska bomba a nie ruska.\
  Wtedy byłoby wycie.

 • melmakianin

  Oceniono 7 razy 5

  Rusek by powiedział, że taką przypadkowo zrzuconą bombę, to można kupić w każdym sklepie z przypadkowo zrzuconymi bombami.

 • ri-pi

  Oceniono 5 razy 3

  Gdyby to Rosyjski samolot zrzucił tak bombę to Rudy pyszczył z USA pyszczyłby na cały Świat. Nasz minister od pyszczenia dostałby zajadów . A tak to jest cicho

 • m.godwin

  Oceniono 2 razy 2

  Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka.

 • wycietytoja

  Oceniono 8 razy 2

  Oni maja gosci po przegranej wojnie,my szykujemy sobie to samo na wlasne zyczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX