Wielka Brytania. Połowa mieszkańców uważa, że za 10 lat kraj nie będzie istnieć w obecnej formie

Aż połowa mieszkańców Wielkiej Brytanii bardzo ponuro widzi nieodległą przyszłość swojego kraju. Według nich za 10 lat Zjednoczone Królestwo, jakie dziś znamy, nie będzie istnieć. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos MORI. Nie bez wpływu zapewne są ostatnie zapowiedzi polityków w Szkocji oraz brexit.

Sondażownia Ipsos MORI zadała 1001 dorosłym Brytyjczykom pytanie dotyczące przyszłości ich kraju: "Czy myślisz, że Zjednoczone Królestwo będzie, czy nie będzie istnieć w obecnej formie za - i tu do wyboru - rok, pięć lat, 10 i 20 lat?". Pytanie zadano po raz drugi, pierwsze badanie przeprowadzone było w 2014 roku.

Wielka Brytania: 50 proc. mieszkańców uważa, że Zjednoczone Królestwo się rozpadnie

Przez ostatnich pięć lat bardzo dużo się zmieniło. Wyniki sondażu są pesymistyczne. Aż połowa - dokładnie 50 proc. - mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że za dekadę ich państwo nie będzie istnieć w obecnej formie. W czerwcu 2014 roku ten odsetek wynosił 43 proc. Przekonanych, że Wielka Brytania, jaką znamy, przestanie istnieć już za pięć lat, także jest sporo - to 44 proc. uczestników sondażu, pięć lat temu było ich 30 proc. Co ciekawe, aż jedna piąta Brytyjczyków myśli, że ich kraj nie będzie istnieć w obecnej formie już za rok.

Bardziej pesymistyczni są zwolennicy opozycyjnej Partii Pracy niż rządzącej obecnie Partii Konserwatywnej. Wśród tych pierwszych 54 proc. uważa, że Zjednoczone Królestwo przestanie istnieć za pięć lat, a 61 proc. sądzi, że stanie się tak za dekadę.

Kluczem Szkocja i brexit

Oba badania przeprowadzono w czasie ważnych dyskusji dotyczących przyszłości Zjednoczonego Królestwa. Poprzednie odbyło się w czerwcu 2014 roku - tuż przed referendum niepodległościowym w Szkocji. Ostatnie w dniach 25-28 października, kiedy przesądzała się kwestia opóźnienia brexitu.

>>>Co Brytyjczycy myślą o brexicie i kogo obwiniają za polityczny chaos w kraju?

Warto przypomnieć, że referendum z 2016 roku w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej pokazało głębokie podziały w kraju. Mieszkańcy Anglii i Walii zagłosowali za brexitem (odpowiednio 53 i 52,5 proc.), a Szkocji i Irlandii Północnej za pozostaniem we Wspólnocie (62 i 56 proc.). Od tamtej pory co jakiś czas pojawiają się głosy w sprawie oderwania Szkocji od Zjednoczonego Królestwa.

Nasiliły się one w ostatnim czasie. W miniony weekend szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon zapowiedziała, że doprowadzi do referendum niepodległościowego w przyszłym roku, jeśli - co istotne - Szkoci w wyborach krajowych zagłosują za "ucieczką od chaosu, podziału i nieszczęścia brexitu". W Wielkiej Brytanii pełną parą ruszyła już kampania przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 12 grudnia, a Nicola Sturgeon jest też przewodniczącą Szkockiej Partii Narodowej (SNP). Jej zdaniem, jeśli w wyniku nadchodzących wyborów SNP zdobędzie większość szkockich miejsc w Izbie Gmin, będzie to "jasny przekaz, że chcemy wziąć swoją przyszłość we własne ręce".

Jednak by takie referendum było wiążące, musi się na nie zgodzić rząd centralny. Obecny premier Boris Johnson zapewnia, że jego pozwolenia nie będzie. Jak na razie to jego partia prowadzi w przedwyborczych sondażach.

W referendum niepodległościowym z 2014 roku większość Szkotów opowiedziało się za pozostaniem częścią Zjednoczonego Królestwa - było to 55,3 proc. głosujących.

Więcej o:
Komentarze (49)
Wielka Brytania. Połowa mieszkańców uważa, że za 10 lat kraj nie będzie istnieć w obecnej formie
Zaloguj się
 • czarna_zoska

  Oceniono 17 razy 15

  Mozna zaryzykowac stwierdzenie, ze Wolacy rozwalili Zjednoczone Krolestwo!

 • racionalist

  Oceniono 15 razy 11

  Nazwa "UK" prawdopodobnie pozostanie - ale juz tylko jako Zjednoczone Krolestwo Anglii i Walii.

 • sailor2016

  Oceniono 17 razy 11

  Proste. Zamiast Wielkiej Brytanii będzie Mała Brytfanka.

 • ziggybam

  Oceniono 10 razy 10

  Najfajniesze są teraz próby znalezienia kozła ofiarnego, winnego bajzlowi w UK. A to uchodźcy, a to Polacy, a to UE. Nie widzą tylko, że same tępe brytyskie pały na brexit głosowały.
  Podobnie jak u nas - winni są uchodźcy (których nie ma), komuna (która skończyła się dekady temu), zła UE (która pompuje milardy EUR kasy w Polskę) - tylko cioł głosujący na PiS jest niewinny.

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 8

  Za 10 lat bedzie to cos jak Malta. Wszyscy wiedza ze istnieje, rzadko kto wie gdzie.

 • banita77

  Oceniono 9 razy 7

  Anglia,Rosja,Turcja,Węgry czy też Polska. Kiedyś te kraje były mocarstwami i ludziom z małym IQ, można zagrać na nucie wielkości co szarlatani(przywódcy wykorzystują) Brexit, Kaczyński,Erdogan,Putin czy też ten węgierski przykurcz są zjawiskiem politycznej miernoty wyborców. Myślenie nie boli.

 • agnrodis

  Oceniono 11 razy 7

  Przeprowadzono sondaz wsrod glupkow i tylko 50% tych bardziej rozgarnietych widzi w jakim kierunku podaza ich kraj. Drugie 50%, czyli gromada glupkow, mysli, ze ich decyzja o Brexicie niczego nie zmieni i Wielkie Krolewstwo bedzie dzieki Brexitowi jeszcze wieksze.

 • robek680

  Oceniono 5 razy 5

  Będzie jak w Somalii. Dzieci z głymy tyłkami będą po ulicach biegać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX