Próbny egzamin na prawo jazdy w WORD-zie. Instruktorzy zaskoczeni popularnością nowej usługi

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wpadł na ciekawy pomysł. Z końcem października rozpoczęły się tam zapisy na tzw. egzamin próbny na prawo jazdy. Chętni, za odpowiednią opłatą, mogą wykonać cześć zadań, jakie zostaną przed nimi postawione na prawidzym egzaminie praktycznym.

Pomysł na próbny egzamin na prawo jazdy (w aucie, jakim pojedzie się w prawdziwym teście) podsunęli białostockim instruktorom sami przyszli kierowcy, którzy w trakcie zdawania mieli problem nie tylko z dużym  stresem, ale i z samochodami. Konkretnie chodzi o to, że pomiędzy autami na których uczą się oni jeździć, a tymi na których zdają egzamin praktyczny są czasem dość istotne różnice - m.in. różny skok pedału sprzęgła, hamulca czy skrzyni biegów. 

- Wprowadziliśmy tę usługę po to, żeby uniknąć sytuacji poczucia obcego samochodu, która jest głównym elementem stresu. Poza tym dodatkowo pozwala to podszkolić się - powiedział tvn24.pl Przemysław Sarosiek, szef WORD-u w Białymstoku

>>> Góralczyk: "Coraz mniej młodych ludzi chce robić prawo jazdy". Zobacz, co odpowiedział ekspert:

Próbny egzamin na prawo jazdy. Duże zainteresowanie nową usługą

Póki co, próbny egzamin trwający ok. 30 minut, zdaje się z instruktorem jedynie na placu manewrowym, ale w planie jest też jazda po mieście. Koszt takiej usługi jest prawie połowę mniejszy, niż opłata za egzamin państwowy. Dodatkowo, można też dostać nagranie z całego testowego przejazdu.

Instruktorzy z WORD Białystok już chwalą się na Facebooku, że ich  egzamin próbny "daje świetne efekty psychologiczne w walce ze stresem przed egzaminem". A w rozmowie z tvn24.pl zdradzają, że nie spodziewali się, iż zainteresowanie ich nową, i pierwszą tak kompleksową usługą w Polsce, będzie aż tak duże.

Nowa usługa w białostockim ośrodku to też odpowiedź na uwagi zgłoszone przez osoby zdające egzamin na prawo jazdy. Wielokrotnie podkreślały one bowiem, że występują różnice między pojazdami egzaminacyjnymi, a tymi, na których uczą się jeździć w Ośrodkach Szkolenia Kierowców (różna wrażliwość sprzęgła, hamulca, pedału gazu, różnice związane ze skrzynią biegów czy kierownicą). Na te uwagi WORD zareagował, proponując możliwość tzw. egzaminu próbnego, gdzie kursant wraz z instruktorem nauki jazdy może zdać symulowany egzamin w identycznych warunkach, które zastanie przy prawdziwym sprawdzianie praktycznym. Problem obcego pojazdu powinien więc zostać dosyć mocno zminimalizowany.

- Wprowadziliśmy tę usługę po to, żeby uniknąć sytuacji poczucia obcego samochodu, która jest głównym elementem stresu. Poza tym dodatkowo pozwala to podszkolić się - powiedział tvn24.pl Przemysław Sarosiek, szef WORD-u w Białymstoku. 

Pomysł okazał się strzałem w "10", bo, jak podaje tvn24.pl, zainsteresowanie jest bardo duże.

która jest o połowę niższe niż ta za faktyczny egzamin 

wykanywać będą w trakcie zdawania   czyli możliwość wykonania części zadań egzaminacyjnych na pojazdach, na których kandydat będzie zdawać egzamin praktyczny odbywaną w identycznych warunkach, w jakich przebiega sprawdzian na kierowcę. Dodatkową możliwością jest uzyskania nagrania z "Egzaminu próbnego".

Więcej o:
Komentarze (24)
Próbny egzamin na prawo jazdy w WORD-zie. Instruktorzy zaskoczeni popularnością nowej usługi
Zaloguj się
 • cocpit

  Oceniono 7 razy 5

  Artykuł wpadł do niszczarki po czym został niedokładnie posklejany przez stażystę.

 • fioletowy_pingwin

  Oceniono 5 razy 3

  A w Lomzy i tak pierwszym pytaniem od egzaminatorow jest "Bialystok czy Warszawa?". :) Pozdrowienia dla WORD Lomza :)

 • mistermadmat

  Oceniono 2 razy 2

  W Gdańsku jest taka możliwość od wielu lat więc ameryki nie odkryliście...

 • ryjaroslawa

  Oceniono 2 razy 2

  Jak patrzę na te zdjęcia z pejsunia, to w WORD Białystok każą parkować na "kopercie". :o

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  Bez sensu jest to żeby egzaminy prowadziła państwowa instytucja która największy zysk czerpie z oblewania kursantów.

  Taka biurokracja państwowa nie będzie zainteresowana nauką i bezpieczeństwem na drodze tylko oblewaniem. Im więcej obleją tym więcej zarobią na powtórkach.

 • igoro

  Oceniono 3 razy 1

  szkoda, że ruch na mieście się zmienia, bo można by się całej trasy na pamięć nauczyć, i zamkniętymi oczami zdawać...

 • moriach

  Oceniono 1 raz 1

  Ale niechlujnie napisany artykuł. Widać, że był tworzony metodą kopiuj wklej i po zakończeniu edycji nie został przez autora przeczytany. Na dole zostały pourywane fragmenty tekstu, którego użyto wcześniej.

  Sam pomysł fajny. Pamiętam (lata temu) jak na szkoleniu jeździłam fiatem punto a na egzaminie dostałam lanosa. Zaskoczyła mnie wtedy skrzynia biegów ze "wstecznym do przodu".

 • do_mappiego

  Oceniono 1 raz 1

  Dobry pomysł, WORD może zgarniać kasę od tych co chcą płacić, a nie przez uwalanie od czasu do czasu na egzaminie państwowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX