Andrzej Duda o ruchu bezwizowym: By Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów

- To, żeby Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów, choćby zachodu Europy, było dla nas ważne i dziś jest faktem - mówił w radiowej Jedynce prezydent Andrzej Duda. Od 11 listopada Polacy mogą podróżować do USA w celach turystycznych i służbowych bez wiz.

Od 11 listopada Polska jest objęta ruchem bezwizowym ze Stanami Zjednoczonymi. Zniesienie wymogu wizowego dotyczy podróży na okres do 90 dni w celach turystycznych i służbowych. W Sygnałach Dnia prezydent Andrzej Duda powiedział, że zniesienie wiz było kwestią naszej godności, a Polacy na to czekali. 

- To, żeby Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów, choćby zachodu Europy, było dla nas ważne i dziś jest faktem - powiedział.

Andrzej Duda dziękuje prezydentowi i ambasador, ale też LOT

Jak tłumaczył prezydent, zniesienie wiz do USA jest sukcesem, na który pracowało wiele osób i na który złożyło się wiele czynników. Wyliczał, że dziękuje ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher i prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi.

Jestem bardzo wdzięczny także wszystkim moim rodakom, którzy się w to zaangażowali, choćby składając wnioski o wizę, po to, żeby ten procent odmów był jak najniższy, wszystkim instytucjom, które się w to zaangażowały, Polskim Liniom Lotniczym LOT, ale była też wielka przychylność ze Stanów Zjednoczonych, to trzeba jasno powiedzieć

- mówił Andrzej Duda.

Zamiast wiz Polacy przed podróżą do USA muszą zarejestrować się internetowo w amerykańskim systemie ESTA. Koszt rejestracji to 14 dolarów. Uzyskane w ten sposób pozwolenie na wjazd będzie ważne przez 2 lata.

>>> Tak zachęcano do wspierania starań Polski o zniesienie wiz

Więcej o:
Komentarze (104)
Andrzej Duda o ruchu bezwizowym z USA: Ważne było dla nas, by Polacy byli traktowani tak, jak ludzie z innych krajów
Zaloguj się
 • mr.knox

  Oceniono 21 razy 15

  Zeby byc traktowanym jak meszkancy zachodnich krajow, trzeba w USA zachowywac sie jak oni a w perwszej kolejnosci byc w zgodzie z amerykanskim prawem.

 • komercyjny02

  Oceniono 17 razy 13

  Pracownicy państwowych spółek byli masowo wysyłani w celu uzyskania wiz USA, a spółki Z NASZYCH PUBLICZNYCH PIENIĘDZY płaciły za te wizy.

  Prezes LOT-u potwierdził to, co wiadomo było już wcześniej. Państwowe spółki płaciły za wizy swoich pracowników, wysyłanych na siłę (!) do ambasady USA po wizy. Przymusowe uzyskiwanie wiz miało w sztuczny sposób podnieść ich liczbę, aby zmniejszyć procentowy udział odmów. Akcja została de facto sfinansowana przez wszystkich Polaków.

  Można to odebrać jako działanie na szkodę danej spółki. Pytanie: kto z rządu wydał takie polecenie? Akcja była zrobiona dla politycznych korzyści PiS-u przed wyborami. Gdyby PIS i Kaczyński robili to na swój koszt, nikt nie robiłby z tego problemu, ale . . .

  "jak ktoś chce wyjechać wcześniej to musiał zapłacić 600pln. I następnego dnia się dowiaduje, że od 11.11 bez wiz…” – czytamy w jednym komentarzu internauty.

 • elq_1

  Oceniono 11 razy 7

  "Duda: Polska najbardziej wolna i najzamożniejsza od XVII wieku. Aż trudno w to uwierzyć" -
  toteż nikt kto ma oczy i ślad rozumu w te brednie nie wierzy!
  Chyba tylko P*Sdzielskie bezmózgi łykają takie łgarstwa!

 • kamuimac

  Oceniono 16 razy 6

  A ja tylko czekam na masowe reportaże TVP o tym jak to Podkarpacie i Małopolskę oszukali . Bilety kupiony walizki wypakowane sprzętem do wykonczeniowki a tu wredny urzędnik na granicy masowo zawraca ;) będzie wesoło ;)

 • 1moja

  Oceniono 13 razy 5

  A niech jada w PiSdu.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • algreg

  Oceniono 6 razy 4

  Lady Mossbacher kreacja godna tirówki

 • carolina_reaper

  Oceniono 10 razy 4

  Polska spelnila warunki wymagane przez amerykanski system wiec zaden prezydent ani amerykanski ani polski laski nam tu nie robi.

 • c.t.k

  Oceniono 14 razy 4

  Niby wszystko cacy, ale rejestrując się trzeba podać dokładne dane dotyczące rodziców, rodziny, napisać numery telefonów, adres poczty mailowej, podać czy zmieniało się je w ciągu ostatnich 5 lat it. itd.
  Kto wcześniej nie dostałby wizy i tak chyba nie przejdzie przez emigrejszyn:))

 • plastikpiokio

  Oceniono 14 razy 4

  ale niestety to tylko niespełniony sen maliniaka ---nadal traktowani będziemy jako podejrzany trzeci sort obywateli tego swiata .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX