Masz dość biura? Wyjedź na rok do Arktyki. Naukowcy PAN poszukują ochotników na ekspedycję

Instytut Geofizyki PAN w Warszawie rozpoczął nabór dla uczestników wyprawy na Spitsbergen, gdzie mieści się polska Polska Stacja Polarna Hornsund. Wśród pożądanych kandydatów znaleźli się m.in. informatycy.

Chętni, by wziąć udział w 43. wyprawie polarnej na Spitsbergen mogą wziąć udział w ekspedycji letniej - półrocznej - lub zimowej, która wiąże się z całorocznym pobytem w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. W wyprawie letniej, zaplanowanej od czerwca do września 2020 r. poszukiwani są m.in. administrator stacji, kucharz i jego asystent, a także pracownik techniczny.

Informatyk i kucharz w Arktyce poszukiwani

Dla całorocznej ekspedycji zimowej Instytut Geofizyki PAN oprócz naukowców takich jak meteorolog czy geofizyk, poszukuje także mechaników, konserwatorów i informatyków. Ekspedycja całoroczna rozpocznie się w czerwcu 2020 r. i potrwa do lipca 2021 r.

Geofizycy z PAN podkreślili w ogłoszeniu, że kwalifikacje kandydatów będą podnosić dodatkowe umiejętności, jak znajomość języków obcych, kursy medyczne, patenty motorowodne czy obycie z zimowym terenem górskim. Czasu na zgłoszenie nie pozostało wiele - termin mija 25 listopada, a rozmowy kwalifikacyjne zaplanowano już na grudzień 2019 r. i styczeń nowego roku. Oczywiście, wzięcie udziału w polarnej ekspedycji to nie tylko przygoda, ale też praca, więc przewidziano wynagrodzenie. Wprawdzie nie podano jego wysokości, ale ma być ono liczone dla umowy na czas określony i w oparciu o stawki funkcjonujące w Instytucie Geofizyki PAN.

>>>Jak pracuje się w takich "zimnych" miejscach? Opowiadała kierowniczka rozpoczynającej się niedługo nowej wyprawy na Antarktydę, która mieszkała także w stacji Hornsund:

Polska Stacja Polarna Hornsund

Historia Polskiej Stacji Polarnej Hornsund sięga lat 50. XX wieku. Rok 1978 był dla niej przełomowy. Dzięki wielkiemu międzyresortowemu programowi, który na wiele lat umożliwił prowadzenie badań polarnych w Arktyce i Antarktyce, na Spitsbergen wyruszyła ekspedycja składająca się z 10-osobowej grupy zimującej i około 30-osobowej naukowej i technicznej grupy letniej. Tego samego roku w Instytucie Geofizyki PAN powstała Samodzielna Pracownia Badań Polarnych i Morskich. Od tamtej pory Polska Stacja Polarna jest regularnie wykorzystywana przez polskich i zagranicznych naukowców. Bierze udział w globalnym, naukowym monitoringu lodowców, a z jej danych korzysta m.in. NASA.

Więcej o:
Komentarze (30)
Masz dość biura? Wyjedź na rok do Arktyki. Naukowcy PAN poszukują ochotników na ekspedycję
Zaloguj się
 • ppo

  Oceniono 15 razy 15

  Co roku szukają. Chętnych niewielu, bo pieniądze baaardzo przeciętne (ostatnio było ok. 4000/miesiąc), a praca zdecydowanie nie dla każdego i wymagająca kompletneo przeorganizowania życia (odcinasz się na ROK od spraw rodziny itp.). Chyba tylko marynarze są z takim czymś otrzaskani, ale oni znacznie więcej zarabiają.

 • starczypl

  Oceniono 18 razy 14

  To nie Madagaskar, ale może cały piSSlam tam wysłać?.... Tacy kompetentni....

 • patryk.7gt

  Oceniono 9 razy 9

  Fajna opcja, zawsze jakieś nowe doświadczenie życiowe.
  Co prawda kasa śmieszna, ale nie wiem czy tam się jedzie ze względu na kasę. Czy być może niektórym przyda się doświadczenie zawodowe aby się dalej rozwijać.

 • radhex

  Oceniono 8 razy 6

  Szykuje się - The Thing 3 część.

 • maksigazeta1

  Oceniono 5 razy 5

  Ach, jakbym był młodszy, i bez rodziny, to nie zastanawiałem się ani minuty. To jest szansa na kawałek prawdziwego życia, bez głupawki wypływającej ze smartfona.

 • Fan Fan Czarny tulipan

  Oceniono 5 razy 5

  W biurze nie pracuje ino jestem rolnik ale zimna się nie boję- weźta mie tam nie do odśnieżania albo na parkingowego,

 • salcesonowyskrytozerca1

  Oceniono 9 razy 5

  Zimowanie na stacji może poczynić w psychice większe szkody niż codziennie kawki w korpo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX