Adrian Zandberg zapowiada projekt opodatkowania Facebooka. "Jeśli rząd się nie opamięta..."

Temat wprowadzenie podatku cyfrowego wraca od kilku miesięcy. Adrian Zandberg na łamach "Super Expressu" zapowiedział, że jednym z postulatów Lewicy będzie opodatkowanie Facebooka i innych firm cyfrowych działających w Polsce.

Polski rząd zapowiadał wprowadzenie podatku cyfrowego, który objąłby najpotężniejsze firmy technologiczne ze Stanów Zjednoczonych np. Google, Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Spotify, Twitter czy Uber. Podatek miał wejść w życie od 1 stycznia br., ale ostatecznie rząd PiS-u wycofał się z projektu. Poinformował o tym Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych podczas wrześniowego spotkania z Andrzejem Dudą w Polsce. Temat podatku znowu wraca, tym razem za sprawą felietonu Adriana Zandberga w "Super Expressie". 

Adrian Zandberg: "Lewica chce wprowadzenia podatku cyfrowego"

Jeden z liderów Lewicy zwrócił uwagę na monopolistyczną rolę Facebooka oraz innych koncernów technologicznych rodem ze Stanów Zjednoczonych. Oskarżył on również polski rząd o to, że wycofał się z projektu pod wpływem nacisków ze strony amerykańskiej ambasady. 

Lewica wróci do tej sprawy w nowym parlamencie. Jeśli rząd się nie opamięta, złożymy w tej sprawie projekt ustawy. Polscy pracownicy płacą podatki. Płacą je także małe, polskie firmy. Nie widzimy powodu, żeby zwalniać z tego obowiązku amerykańskich gigantów

- zapowiedział Adrian Zandberg na łamach "Super Expressu". 

Czytaj także: PiS samo nie wie, co będzie z podatkiem cyfrowym. Poseł mówi, że został wycofany, minister kluczy

Facebook i inni potentaci zostaną wkrótce opodatkowani. To kwestia najbliższych lat

Wydaje się, że podatek cyfrowy pojawi się prędzej czy później w Polsce. Zapowiadała to m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która stwierdziła, że może się to wydarzyć w ciągu dwóch lat. Nad międzynarodowym podatkiem cyfrowym pracuje obecnie OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), natomiast wg dyrektywy Komisji Europejskiej podatek miałby wynosić 3 proc. przychodów przedsiębiorstw. Dotyczyłby firm, które globalnie osiągają przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro rocznie, z czego część z nich na rynkach europejskich. 

Więcej o:
Komentarze (71)
Adrian Zandberg zapowiada projekt opodatkowania Facebooka. "Jeśli rząd się nie opamięta..."
Zaloguj się
 • mieszkoi

  Oceniono 17 razy 7

  Brawo Adrian ! Szanse na podatek równe zero, ale zwróci uwagę opinii publicznej na nieracjonalną uległość PiSu wobec USA kosztem interesu polskiego podatnika. Kraje które nie klęczą na kolanach jak Francja już wprowadziły podatek cyfrowy nie zważając na pomruki Trumpa. Schetyna, ucz się.

 • ghs blar

  Oceniono 21 razy 7

  Logiczne. Skoro zarabia na klikalności i wyświetlaniu za pomocą polskich serwerów to znaczy że działa na rynku polskim zatem powinien płacić polskie podatki.

 • akumulator1

  Oceniono 6 razy 4

  Bardzo słuszna koncepcja. Oby się udało.

 • masofrev

  Oceniono 11 razy 3

  > Adrian Zandberg zapowiada projekt opodatkowania Facebooka.
  Adrian jak zawsze w świecie równoległym... Powodzenia, Adrianku, w ściągnięciu choć złotówki od amerykańskiej firmy!

 • the-only.charybdis

  Oceniono 7 razy 3

  W pierwszej kolejności należy opodatkować diety poselskie i senatorskie.

 • el.pistolero

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo! Popieram!

 • brusiek11

  Oceniono 6 razy 2

  Panie Zandberg - jak Pan będziesz ogłaszał na łamach "Super Expresu" takie strategiczne tajemnice partyjne... to będziesz Pan jeszcze bardziej śmieśniejszy niż dotąd.... Proponuje abyś Pan jeszcze walnął coś takiego poprzez "Fakt"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX