Kulisy walki o koniec wiz do USA. Spółki państwowe fundowały wizy swoim pracownikom

Od 11 listopada Polacy nie muszą starać się już o czasowe wizy turystyczne lub biznesowe, aby polecieć do USA. Walka o brak wiz stała się w ostatnich miesiącach sprawą wagi państwowej, i włączyły się w nią m.in. spółki państwowe.

Aby Polska została włączona do ruchu bezwizowego z USA, odsetek odrzucanych wniosków o wizy do USA dla Polaków musiał spaść poniżej 3 proc. Wiadomo było, że osiągnięcie tego celu jest blisko - w 2018 r. (konkretnie od października 2017 r. do końca września 2018 r.) ten wskaźnik wynosił zaledwie 3,99 proc., a w ostatnich miesiącach docierały nieoficjalne wieści, że teraz jest jeszcze lepiej. 

Dlatego zapanowała powszechna mobilizacja polegająca na tym, aby o wizy wnioskowało jak najwięcej osób, które z jej otrzymaniem nie będą mieć problemów. Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zachęcała amerykańskie firmy w Polsce, by ich pracownicy składali wnioski o wizy. Podobną taktykę miały także polskie firmy, w tym te państwowe.

Firmy płaciły za wizy dla pracowników

Szczerze wyjawił to prezes PLL LOT Rafał Milczarski.

Nie ukrywam, że LOT, Polska Grupa Lotnicza, LOTAMS, LMS - czyli wszystkie spółki z lotnictwem związane, również Polskie Porty Lotnicze, różne polskie banki, różne amerykańskie firmy, po prostu wysłały swoich pracowników [do USA - red.] płacąc za to, żeby wizy uzyskać

- mówił kilka dni temu Milczarski. Dodawał, że LOT był koordynatorem całej akcji.

W październiku pisała o tym także "Wyborcza". Informowała, że bank Pekao pracownikom i ich rodzinom refundował opłaty za wizy (160 dolarów od osoby), a LOT dawały dodatkowo zniżki na loty do USA. 

W odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Pekao nie mówi konkretnie o profitach dla swoich pracowników i ich rodzin, ale przyznaje, że faktycznie bank wspólnie z LOT-em przygotował specjalną ofertę, "aby umożliwić odwiedziny USA". Dodaje, że programów benefitowych jest i było więcej z innymi partnerami (np. PZU, Booking.com czy Warsaw Genomics). 

W akcji wspierającej zniesienie wiz nie miał brać natomiast udziału PKO BP - największy polski bank. "PKO Bank Polski nie podejmował żadnych działań zachęcających pracowników do występowania o wizy USA" - informuje biuro prasowe banku.

Jak przypomina money.pl, także LOT delegował wszystkich swoich chętnych pracowników, aby ubiegali się o wizy do USA. Były już rzecznik PLL LOT, Adrian Kubicki, był przedstawicielem Koalicji Wizowej i inicjatorem kampanii #BezWizDoUSA dotyczącej m.in. tego, jak aplikować o wizę, aby zminimalizować ryzyko odmowy.

Czytaj też: Od dziś Polacy bez wiz do USA. Nie każdy wjedzie jednak bez promesy. Byłeś w Iranie? Zapomnij

Więcej o:
Komentarze (243)
Kulisy walki o koniec wiz do USA. Spółki państwowe fundowały wizy swoim pracownikom
Zaloguj się
 • burek_polny

  Oceniono 48 razy 32

  Teraz juz wiecie, na co ida Wasze (bo nie moje juz, konto zamknalem) oplaty za konto w Pekao SA, PKO BP i za wystawienie biletu LOT. Maja rozmach, PiSiesyny.

 • laik404

  Oceniono 44 razy 32

  Państwowe (pisiorskie) banki płaciły swoim pracownikom aby napędzić cyferki, aby tylko ogłosić pisiorski sukces i zwiększyć notowania w wyborach.
  Czyli kraść jeszcze więcej.

  Jak Suweren z zachwytem na pisiorstwo głosował, to chyba im się należy...

 • denoir696

  Oceniono 34 razy 26

  Działanie na szkodę spółek i nas podatników... Gdzie są organa ścigania?

 • andrzej.wald

  Oceniono 25 razy 21

  Polskie firmy zapłaciły za zniesienie wiz do USA, a profity z tego tytułu będą zbierać Amerykanie. Było powiedzenie "kokosowy interes" teraz będzie "polski interes".:-) Począwszy od "kontraktu stulecia" na F-16, a na "Fort Trump" i "F-35" skończywszy. Z korzystnego zakupu Caracali i offsetu na 11 mld zł od Francuzów zrezygnowaliśmy, bo to nie był jak twierdził PiS dobry kontrakt dla Polski. Najlepsze kontrakty na helikoptery to oczywiście "zawarł" min. Macierewicz. Helikopterów jak nie było tak nie ma ale za to na pewno kupimy od Amerykanów.:-) My jako kraj to chyba lubimy być traktowani jak frajerzy przez USA.

 • wmr2000

  Oceniono 24 razy 18

  Przecież LOT nie ma pracowników. Tam sami prezesi jednoosobowych spółek.

 • earthboundmisfit

  Oceniono 21 razy 17

  Jak to? To oni kupili ten waiver za pieniądze państwowe? To nie Adrian osobiście z Trumpem wynegocjował?

 • june-of-44

  Oceniono 16 razy 14

  Banaś też poleciał do USA z Paolem i fifkami?

 • marywil2012

  Oceniono 15 razy 13

  świetnie ale tak zupełnie szczerze, to nie bardzo wiem po co, nielicząc wątpliwego efektu propagandowego. Kto chciał leciał i tak, uzyskanie wizy było nieodmiennie problemem dla analfabetów oraz tych co mieli niezbyt jasną przeszłość z punktu widzenia ich administracji. Owszem jest taniej, ale cholerka wydawać kasę można i trzeba w kraju na polskie produkty aby nakręcać gospodarkę, a nie wywozić ją by kupować sneakersy w nowym jorku etc.
  Krótko mówiąc byłoby lepiej żeby pis pomyślał o inwestycjach w Polsce a nie o wydawania kasy, która i tak wypływa z kraju (wystarczy spojrzeć na bilans importu exportu i co i dla kogo wytwarzamy).
  PiSiaki, dostalićie prezent w postaci krytycznego senatu. Pomogą wam podejmować trafne decyzję, może przynajmniej do końca kadencji Dudy nie zrobicie więszego chlewu z Polski? Może jakieś ustawy, które dla odmianny pozwolą w Polsce coś rozwijać oprócz państwowych quasi monopoli i bankowości państwowej? Od mediów trzymajcie się z daleka. Polska to nie węgierski grajdół z 8 mln.

 • andrew-live

  Oceniono 17 razy 11

  TO JUŻ NIE PAŃSTWO ,TO MAFIA PROFITY DLA SWOICH !!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX