Likwidacja OFE. "Podatek Morawieckiego. Rząd wyraźnie potrzebuje tych pieniędzy teraz"

Wielkimi krokami nadciąga likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. Przyszli emeryci dostaną do wyboru, czy przenieść pieniądze z OFE do ZUS, czy na konto w IKE. Przy okazji budżet państwa zainkasuje 15 proc. z opłaty przekształceniowej. Może to być w sumie kilkanaście miliardów złotych. "Możemy to nazwać podatkiem Morawieckiego. Wyraźnie rząd potrzebuje tych pieniędzy teraz - mówił w Studiu Biznes dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który zakłada przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Przeniesienie do IKE będzie opcją domyślną, a rząd potrąci opłatę przekształceniową w wysokości 15 proc. zgromadzonych pieniędzy. Opłata jest "elementem sprawiedliwości", jak podało CIR, co wynika z faktu, że emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego - nie. - Możemy to nazwać nowym podatkiem Morawieckiego. Rząd da Polakom tylko dwa miesiące na decyzję w sprawie pieniędzy z OFE - mówił w Studiu Biznes dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (64)
Likwidacja OFE. "Podatek Morawieckiego. Rząd wyraźnie potrzebuje tych pieniędzy teraz"
Zaloguj się
 • hejeczka

  Oceniono 20 razy 20

  Teraz przeniesiemy do IKE a za 10 lat z IKE do ZUS i zobaczycie "wasze pieniądze" jak świnia gwiazdy. Im dalej od rządowych lepkich łap tym lepiej. Winszuję frajerom, którzy liczą na państwowe emerytury.

 • takaprawda3000

  Oceniono 24 razy 20

  No to co prawicowe trolle z farmy trolli na NOWOGRODZKIEJ. Ile to procent wziął dla siebie ten zły TUSK za likwidację OFE?? Więcej niż Morawiecki na zlecenie PiSu czyli 15% czy mniej??

 • arche556

  Oceniono 15 razy 15

  Kolejny jednorazowy zastrzyk gotówki, na przejedzenie. Jeszcze 2020 tym opędzą, a co będzie w kolejnych latach? Coraz większymi krokami zbliża się kryzys. I co wtedy? Grecja? Obniżki emerytur? Zmniejszenie dopłat dla rolnictwa? 500-?

 • kralik111

  Oceniono 17 razy 15

  Patrz PiSowski nierobie, jak cie twoja partia w dude wysmyrala. :D

 • dejtrejder

  Oceniono 14 razy 14

  Kasa pewnie im potrzebna na koronację Jarosława Pisuarczyka na króla Polski?

 • gerardpolak2

  Oceniono 12 razy 10

  zlodzieje i rządząca patologia.......... załużają przyszłe pokolenia aby deweloperek utrzymał władzę..... Kaczyński na emeryturę!..... dosyć dewastacji Polski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX