PKP ma dostać 19 mld zł. Wielka rządowa dotacja w najbliższych latach

Jak podaje gazetaprawna.pl, PKP Intercity negocjuje z Ministerstwem Infrastruktury podpisanie wieloletniej umowy, dzięki której spółka może otrzymać dotację w wysokości 19 mld zł w ciągu 10 lat. Pozwoli ona na sfinansowanie połączeń międzywojewódzkich i międzynarodowych

Umowa ma być podpisana na okres 10 lat, choć PKP chciałoby przedłużyć ten czas jeszcze o pięć lat. Zgodnie z nowymi zapisami, przewoźnik kolejowy otrzyma znaczący wzrost dotacji. W obecnym roku wynosi ona bowiem 700 mln zł, w ciągu trzech lat wzrosnąć ma do 1 mld zł, natomiast w 2029 r. wynosić będzie ok. 3 mld zł. Tak skonstruowana umowa pozwoli spółce na dalszy rozwój. Są to przede wszystkim pieniądze na dalekobieżne połączenia pośpieszne kategorii TLK oraz IC.

Wieloletnie porozumienie pomiędzy PKP a resortem infrastruktury może jednak oznaczać utrzymanie monopolu w tym segmencie rynku. Zwiększona liczba kursów pozwoli Urzędowi Transportu Kolejowego na blokadę innych przewoźników, a ci coraz bardziej interesują się wejściem na polski rynek. W lipcu 2018 r. trasę Kraków - Praga rozpoczęła obsługiwać czeska spółka Leo Express, oferując bilety za jedyne 19 zł. Czeski prywatny przewoźnik chciałby dalej rozwijać usługi w Polsce. 

PKP wychodzi na prostą. Pół miliarda zysków w ubiegłym roku

Polska kolej przez wiele lat znajdowała się w głębokim kryzysie, czego dowodem były masowe zamknięcia kolejnych połączeń na różnych dystansach. W ostatnich latach PKP wychodzi jednak na prostą. Spółka odnotowała 500 mln zł zysku w 2018 r., dzięki czemu udało jej się spłacić zobowiązania z ubiegłych lat. Samo PKP Intercity zarobiło "na czysto" 178 mln zł. 

>>> Dowiedz się więcej: "Rozkłady jazdy PKP specjalnie ustawiano tak, żeby ludzie nie mogli nigdzie dojechać"

Więcej o:
Komentarze (11)
PKP ma dostać 19 mld zł. Wielka rządowa dotacja w najbliższych latach
Zaloguj się
 • kertog123

  Oceniono 8 razy 8

  yhmmmm ciekawe kto w to uwierzy, skoro nie ma kasy na szpitale gdzie ludzie umieraja na SORach. Nie ma kasy na 13 i 14 emeryturę, a jak przycisnie spowolnienie to nie bedzie też na 500+. Opowieści o inwestycjach za dziesiątki miliardów może Matołuszek opowiadac do snu Prezesowi

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  > spółka może otrzymać dotację w wysokości 19 mld zł w ciągu 10 lat.

  Jak w tym sklepie z żarówkami:
  - Czy ta żarówka naprawdę będzie świecić 10 lat?
  - Oczywiście, ma pan na to 2 lata gwarancji.

  PiS się zwinie szybciej niż prezes srebrny myśli, a w PKP jak był syf i tektura, tak będzie.

 • aeromonas

  Oceniono 5 razy 5

  Niby na co? Niech się PKP najpierw rozliczy z gigantycznych pieniędzy UE, które marnotrawi - remonty ciągną się w nieskończoność (np. między Warszawą a Radomiem już kilkanaście lat), efektów nie widać, pociągów coraz mniej, rozkład jazdy coraz gorszy i coraz drożej. PKP należałoby jak najszybciej sprzedać DB lub kolejom czeskim.

 • leemc12

  Oceniono 5 razy 5

  Firma, która żyje dla dotacji, nie dla pasażera.

 • justas32

  Oceniono 6 razy 4

  Można by za to wybudować kilka małych elektrowni ...

 • 174pit

  Oceniono 3 razy 3

  ... a resztówkę z dotacji - jakieś tam nieistotne 15 mld - przeznaczy się na nagrody specjalne dla pisowskich nominatów w instytucji.
  Pareafrazując klasyka: jak ktoś chce mieć pieniądze, to musi skądś je wziąć.

 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  A polskie wojsko nie ma możliwości obronić nas przed wojną ...

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 6 razy 2

  Niemożliwe. Niepełnosprawni nie mają takiej kasy :-(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX