Obowiązkowy split payment od 1 listopada. Pieniądze z konto VAT można łatwiej wydawać

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Na razie nowe przepisy wiążą się z zamieszaniem i wątpliwościami podatników, którzy martwią się o płynność finansową firm. Okazuje się jednak, że pieniądze z konta VAT można przeznaczyć na opłatę podatku dochodowego i innych składek.

Split payment funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale dotychczas był on dobrowolny. Z mechanizmu podzielonej płatności korzystały głównie spółki Skarbu Państwa i ich kontrahenci. Obowiązkowy split payment wszedł w życie od 1 listopada br. Dotyczy on wszystkich transakcji oraz usług zawartych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, jeśli ich wartość będzie wyższa niż 15 tys zł. 

Mechanizm polega na tym, że płatności automatycznie trafiają na dwa konta dostawcy, dzięki czemu kwota podatku VAT zostaje oddzielona od wartości netto. Druga z nich trafia na konto firmowe usługodawcy bądź przedsiębiorcy, natomiast podatek ląduje na rachunku VAT obsługiwanym przez bank bądź SKOK

Jedną z głównych obaw przedsiębiorców był fakt, że wprowadzenie przepisów zamrozi pieniądze na rachunkach VAT, czego konsekwencją będą problemy z zachowaniem płynności finansowej. Okazuje się, firmy mają możliwość większego dysponowania środkami znajdującymi się na koniec VAT - informuje rp.pl

Split payment nie doprowadzi do zachwiania płynności finansowej przedsiębiorców

Dotychczas kwotę znajdującą się na koncie VAT można było wykorzystać do opłacenia własnego podatku VAT albo kwot wynikających z faktur. Zmiana przepisów pozwala jednak na mniej ścisłe korzystanie z tych pieniędzy.

Od 1 listopada tych możliwości jest więcej. Firma może przeznaczyć pieniądze z rachunku VAT także na zapłatę podatku dochodowego (PIT lub CIT), składek ZUS czy akcyzy.

- tłumaczy "Rzeczpospolitej" Joanna Rudzka, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii doradztwa podatkowego.

Co więcej, jeśli VAT zostanie na specjalnym koncie, można złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o uwolnienie środków i przelanie ich na zwykły rachunek. Fiskus musi o tym zadecydować w ciągu 60 dni.

Split payment wprowadził wiele wątpliwości wśród podatników

Temat mechanizmu podzielonej płatności co i rusz pojawia się w mediach. Choć zmiany w przepisach funkcjonują od 15 dni, to wciąż są niejasne dla wielu osób, które muszą je przestrzegać. Ostatnio informowaliśmy o tym, czy istnieje możliwość wpłaty środków na konto VAT w kilku transzach. Obowiązkowy split payment powyżej pewnej kwoty, podobnie jak i biała lista podatników VAT ma na celu walczyć z luką podatkową. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Obowiązkowy split payment od 1 listopada. Pieniądze z konto VAT można łatwiej wydawać
Zaloguj się
 • Janusz N.

  Oceniono 11 razy 5

  A miało być przyjaźnie dla przedsiębiorców. Czy nie miało...bo juz się pogubiłem w tych obietnicach PISu?

 • tygrysio_misio

  Oceniono 7 razy 5

  Podajcie podstawę tych rewelacji o płaceniu za ZUS. Szukałam i znalazłam "będzie można" - kiedyś tam.

  Tymczasem Santander przy próbie zapłaty za ZUS z automatu blokuje możliwość zaznaczenia "split".

  Napiszcie lepiej o zaliczkach, proformach itp. Nawet eksperci na portalach podatkowych piszą tylko co im się wydaje. Jeden wielki czeski film z tym jest.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 4

  Prościej i skuteczniej byłoby obniżyć VAT do 19%. Im niższe podatki tym wyższa ściągalność, im wyższe podatki tym bardziej opłaca się unikać ich płacenia.

  Ale do ekonomicznych komuchów z PiS proste, podstawowe zależności nie docierają. Bo to komuchy.

 • krzysiozboj

  Oceniono 8 razy 4

  Premierem bangster, ministrem finansów ktoś po szkole średniej, faktycznym decydentem wierzący w zamach smoleński, to jak oczekiwać prostych przepisów podatkowych?
  Na razie oczywistym beneficjentem są banki. Raz vat (ze sprzedaży) siedzi u nich, a nie u przedsiębiorcy, a dwa, małym w wielu wypadkach taniej było robić operacje za pomocą kont prywatnych.

 • gazetaoki

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze kilka lat rządzenia przez pisuary, a prowadzenie własnej działalności będzie przestępstwem, bo te wszystkie działania jakie do tej pory podejmują pokazują, że władza traktuje przedsiębiorców jako potencjalnych złodziej i oszustów i trzeba maksymalnie utrudnić im życie i pracę.

 • mywork

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko fajnie, ale przedsiębiorca ma zazwyczaj odliczenia od podatku VAT, a państwo blokuje mu na koncie vatowskim pełną kwotę, jakby nic nie odliczał. I ten element uważam za nieuczciwy wobec przedsiębiorcy. I jeszcze trzeba się prosić US o pozwolenie na uwolnienie tej kwoty. Split payment funkcjonuje w wielu krajach, ale jedynie w Polsce ma taką patologiczną postać. No, ale przecież każdy przedsiębiorca to potencjalny złodziej wg naszych rządzących :(

 • piotr1ipawel2

  Oceniono 5 razy 1

  Błąd na błędzie!
  " Okazuje się jednak, że pieniądze z konta VAT można przeznaczyć na opłatę podatku dochodowego i innych składek. - Tak było od początku. Ideą płatności podzielonej było zablokowanie zawartej na fakturze części odpowiadającej naliczonemu VAT, by wystawca nie mógł tych pieniędzy przeznaczyć na inne cele niż należności dla państwa
  "Dotychczas kwotę znajdującą się na koncie VAT można było wykorzystać do opłacenia własnego podatku VAT albo kwot wynikających z faktur NIE! Na zapłatę innych faktur nie, bo to jest sprzeczne z ideą "split payment"
  Sprzeciw platników podatku VAT, szczególnie tych małych wywołuje fakt, że o niewydane na zapłatę wymaganego VAT 7 pieniądze trzeba PROSIĆ (!) naczelnika US
  Przypomnę, że VAT jest podatkiem od wartości dodanej, a więc kwota wyszczególniona na fakturze zawiera już część zapłaconą w składnikach potrzebnych do wykonania towaru/usługi , której faktura dotyczy. Zablokowanie całej kwoty VAT to zablokowanie również tej części, która już była zapłacona wcześniej
  Może dla postronnych to nieco zawiłe, ale niestety tak jest że za garstkę nieuczciwych płacić muszą wszyscy płatnicy VAT Zablokowanie ponad 10% wartości faktury może być dla wielu istotnym problemem. Wyjściem może być podniesienie ceny o te brakujące 10% i pewno wielu będzie to próbowało robić.

 • kolczak99

  0

  Dobrze, że jest możliwość odebrania pieniędzy z tego konta. Do nowych obowiązków musza dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Firmao (firmao.pI/register) już się dostosowało do split payment.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX