Duda sceptyczny ws. zniesienia 30-krotności. "Ma nadzieję, że ustawa nie trafi na jego biurko"

Kolejne osoby z obozu rządzącego negatywnie odnoszą się do pomysłu posłów PiS ws. zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy poinformował, że ten wolałby, aby taka ustawa nigdy nie trafiła na jego biurko do podpisu.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy znoszącej od początku 2020 r. limit 30-krotności składek ZUS. Projekt zakłada likwidację górnego limitu przychodu, do którego płaci się składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od przyszłego roku. Według autorów propozycji dzięki temu rozwiązaniu do budżetu państwa może wpłynąć dodatkowe siedem miliardów złotych.

Projekt jest niepopularny wśród niektórych grup z obozu rządzącego. Sprzeciwia się mu m.in. Porozumienie Jarosława Gowina. Krytyczny jest także prezydent Andrzej Duda, co zasygnalizował jego rzecznik Błażej Spychalski. 

- Mamy nadzieję, że ustawa dotycząca zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS nie trafi na biurko prezydenta

- powiedział Spychalski w rozmowie z "Super Expressem". Już wcześniej rzecznik mówił, że prezydent Duda "jest bardzo nieprzychylny" pomysłowi. 

"Skutki będą daleko gorsze niż to, że przekroczymy budżet"

Jeszcze bardziej jednoznacznie przeciwko pomysłowi wypowiadają się politycy koalicjanta PiS, partii Porozumienie Jarosława Gowina. Posłowie z partii Gowina uważają, że projekt przyniesie więcej szkód niż pożytku, dlatego nie zamierzają poprzeć go w sejmowym głosowaniu. 

- Wierzymy w Porozumieniu, że są inne metody poprawiania wskaźnika dochodów budżetu państwa. Skutki zniesienia zniesienia limitu 30-krotności - społeczne i gospodarcze - będą daleko gorsze niż to, że przekroczymy budżet o na przykład pięć miliardów złotych - mówił o tym w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

O co chodzi z 30-krotnością składek na ZUS?

Zasada 30-krotności obowiązuje od lat 90. Polega na tym, że jeżeli pracownik zarabia w ciągu roku więcej niż 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, to w tym roku dalsze składki na ZUS nie są już odprowadzane (choć pracownik oczywiście nadal jest objęty ubezpieczeniem).

Prognozowane wynagrodzenie na 2019 r. wynosiło 4765 zł, więc obecnie limit 30-krotności opiewa na blisko 143 tys. zł. W 2020 r. prognozowane wynagrodzenie ma wynieść 5227 zł, więc limit wyniósłby prawie 157 tys. zł.

Zniesienie limitu 30-krotności oznaczałoby, że najlepiej zarabiający pracownicy i ich pracodawcy płaciliby wyższe składki. Pracownicy przez to dostawaliby niższe wynagrodzenia "na rękę". Koszty po stronie pracownika i jego pracodawcy szłyby w tysiące czy wręcz dziesiątki tysięcy złotych w skali roku.

Z drugiej strony, taki pracownik po przejściu na emeryturę otrzymywałby duże wyższe świadczenie. Tym bardziej, że w złożonym przez grupę posłów PiS projekcie ustalono, że jednocześnie znikłoby ograniczenie do 250 proc. wskaźnika wysokości podstawy wymiaru nowo przyznawanych emerytur oraz rent.

Więcej o:
Komentarze (123)
Duda sceptyczny ws. zniesienia 30-krotności. "Ma nadzieję, że ustawa nie trafi na jego biurko"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 20

  Z drugiej strony, jeśli to ma być promocja Dudy jak to "niezłomnie" wetuje ustawę, to brzydko się pisiorki bawicie.

 • remo29

  Oceniono 19 razy 19

  Duda bardzo by chciał sobie coś przed wyborami zawetować, żeby pokazać jaki to z niego niezłomny strażnik interesów wszystkich obywateli. Ale przykro mi, kto raz został Adrianem, ten Andrzejem już nie będzie.

 • wpac

  Oceniono 25 razy 19

  Ustawka przed wyborami. Przy okazji przetestują Gowina i Lewicę. Ziobry nie trzeba testować. Był, jest i będzie Zerem.

 • dartiko

  Oceniono 23 razy 19

  Jedna wielka USTAW(K)A, by marionetka miała szansę się NIBY wykazać

 • owca888

  Oceniono 13 razy 13

  Dooooo.a kryguje się jak tancereczka.
  Każdy wie, że to ustawka pod ciebie. Tak samo jak z komuszym prokuratorem Piotrowiczem i Pierwszą Chamką IV RP, zresztą wg waszej ustawy starymi dziadami, co Chamka sama mówiła.
  Nic ci to nie pomoże, masz za dużo za uszami. TS czeka. I dożywotnia infamia, i anatema.

 • wujekdolf

  Oceniono 13 razy 11

  no proszę - jakiż on "samodzielny" - co nie sówereny? :)

 • siwywaldi

  Oceniono 14 razy 10

  Duda to niech lepiej pamięta o trzech niezaprzysiężonych sędziach Trybunału Konstytucyjnego, jak zacznie przyjmować przysięgę od Krychy i Piotrowicza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX