Likwidacja OFE. Co stanie się z pieniędzmi? IKE albo ZUS. Tylko dwa miesiące na wybór

Rząd Zjednoczonej Prawicy zamierza w najbliższych miesiącach zlikwidować OFE. Operacja najprawdopodobniej zostanie przeprowadzona na początku 2020 roku. Dla milionów Polaków będzie to oznaczało konieczność podjęcia decyzji, czy przenieść pieniądze do ZUS, czy na konto w IKE. O co chodzi w tym manewrze - tłumaczy dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z wydziału nauk ekonomicznych UW.

Oszczędności w OFE ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy zgromadzili na nich ok. 162 mld zł. Rząd zamierza jednak w najbliższych miesiącach dokończyć likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polacy otrzymają propozycję: przenieś pieniądze od IKE albo do ZUS. Pierwsza opcja jest jednak domyślna, niezłożenie deklaracji o przeniesienie środków do ZUS spowoduje ich automatyczne przeniesienie na IKE. W tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa. To oznacza, że rząd zainkasuje miliardy złotych do budżetu w 2020 i 2021 roku. Pieniądze zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Na czym polega cała operacja? Na pytania Łukasz Kijka odpowiadała w Studiu Biznes dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (108)
Likwidacja OFE. Co stanie się z pieniędzmi? IKE albo ZUS. Polacy będą mieli dwa miesiące na wybór
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 34 razy 28

  Dlaczego rząd, który już raz pobrał podatek z moich dochodów, ponownie zamierza zabrać 15% z mojego OFE? Poza tym przez lata korzystał z tych pieniędzy zdeponowanych na koncie OFE. Czy to nie jest bezszczelna grabież ?

 • czarna_zoska

  Oceniono 29 razy 25

  To jest to OFE co ukradł Tusk?. Niech te łajzy tetaz odszczekaja kłamstwo, bo sami kradną nam te pieniadze.

 • aequos

  Oceniono 18 razy 16

  Zastanawiam się co musiałaby zrobić nasza władza by wyprowadzić ludzi na ulice - tak jak we Francji, Chile czy dziś w Czechach i dochodzę do wniosku, ze tak juz nas wykastrowali, że mogą z nami zrobić co tylko zechcą a my grzecznie to przełkniemy

 • astropath

  Oceniono 22 razy 16

  Odpowiadając w dużym skrócie: cała opreacja polega na kradzieży prywantnych pieniądzy Polaków. Jeżeli zdecydujesz się na ZUS - nigdy ich już nie zobaczysz. Jeżeli zostaniesz ("domyślnie") w IKE to za karę zapłacisz 15% - żebyś wiedział, że posiadanie prywatnych oszczędności jest złe i nieuczciwe wobec społeczeństwa (Ty złodzieju jeden!) Przy czym nie myśl, że Twoje pieniądze na IKE zostaną zostawione już w spokoju. Tylko do następnej rabunkowej ustawy. Następny krok: przeniesienie oszczędności z kont bankowych powyżej kwoty 10.000 EUR obowiązkowo na specjalne konto na NBP - opłata mani;ulacyjna 15% przenoszonej kwoty.

 • student_zebrak

  Oceniono 19 razy 15

  Wladza blizej suwerena. Rzad pokazuje narodowi, jak mozna krasc w "majestacie prawa".
  Uczcie sie.

 • zen0biusz

  Oceniono 16 razy 14

  Winszuję pomysłowości. Przenosimy kasę OFE do IKE i zabieramy 15%. Potem przenosimy z IKE do UFE i pobieramy prowizję 15% potem z UFE do OKE z 15% "opłatą przekształceniową" potem z OKE do AFE i kolejne 15% z tego. I się kręci...

 • lkolesio

  Oceniono 14 razy 12

  Co się stanie? dadzą na przeżarcie lumpenelektoratowi ,żeby wielbił tych złodziei .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX