Sasin: "Za cenę prądu odpowiadam ja. Podwyżki nie będzie". Szef URE ostrzega przed ingerencją w rynek

Jacek Sasin, który w nowym rządzie ma objąć nadzór nad spółkami skarbu państwa, zapewnia, że odbiorcy indywidualni nie muszą obawiać się wzrostu cen prądu. Wyraźnie stwierdza jednak, że podmioty gospodarcze muszą liczyć się z podwyżkami. Tymczasem szef Urzędu Regulacji Energetyki przestrzega przed ingerencją w rynek.

Mija niemal rok od uchwalenia ustawy, która miała ochronić odbiorców indywidualnych przed wzrostem kosztów energii elektrycznej. Pojawiają się jednak pytania, czy ceny prądu uda się utrzymać na obecnym poziomie w kolejnym roku.

Jacek Sasin, który w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego objąć ma tekę ministra odpowiedzialnego za spółki skarbu państwa, uspokaja konsumentów.

Za cenę prądu odpowiada teraz minister aktywów państwowych, czyli ja. Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie

- zapewnił Sasin w porannej rozmowie w RMF FM.

Podmioty gospodarcze muszą liczyć się z tym, że będą musiały płacić za prąd tyle, ile wynika z rynkowych cen wytwarzania energii

- dodał. Polacy poniosą więc wyższe koszty prądu, ale pośrednio - płacąc za poszczególne produkty i usługi.

Szef Urzędu Regulacji Energetyki przestrzega przed ingerencją w rynek

Deklaracja ministra Sasina może zaskakiwać. Jeszcze we wrześniu Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, nie wykluczał, że w przyszłym roku ceny prądu wzrosną. I to zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i firm.

W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szef URE wyjaśniał, że "tego typu ingerencja zawsze ma złe konsekwencje dla funkcjonowania rynku".

Czytaj też: Ceny prądu w 2020 r. nie wzrosną? Jadwiga Emilewicz zapewnia, że rząd zrobi wszystko, co możliwe

Dlatego też Gawin twierdził, że raczej "nie mamy co liczyć na kolejny prezent ze strony rządu". Ze słów Jacka Sasina wynika jednak co innego.

Z kolei Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, goszcząc w porannej rozmie Gazeta.pl pod koniec października, zapewniła, że rząd zrobi "wszystko, co w jego mocy, aby ceny prądu utrzymać w ryzach".

Więcej o:
Komentarze (129)
Sasin: "Za cenę prądu odpowiadam ja. Podwyżki nie będzie". Szef URE ostrzega przed ingerencją w rynek
Zaloguj się
 • wyboga

  Oceniono 40 razy 36

  Co ta ględa nawija. Przecież dziecko w V klasie SP wie, że podniesienie cen prądu w przemyśle pośrednio bije po kieszeni zwykłego Kowalskiego. Ta łachmyta myśli, że każdy jest ograniczony w rozumowaniu, jak on.

 • evergreen111

  Oceniono 20 razy 18

  Kacza Mafia to PRL-bis, kiedy to o cenach decydował nie rynek, tylko towarzysz sekretarz odpowiednio wysokiego szczebla.

 • remo29

  Oceniono 17 razy 17

  Nie, no jak Sasin tak powiedział, to ja już jestem spokojny, przekonał mnie, po co miałby kłamać? ;)

 • sector23

  Oceniono 14 razy 14

  Prąd dla odbiorców indywidualnych nie zdrożeje! Choć jednoczesnie możliwe jest, przejsciowe wystapienie braku papieru toaletowego na rynku. Ale co tam, Sasin zagwarantuje nam za to, że na święta przypłynie statek z cytrynami i jeszcze drugi z kawą.

 • Adam Stoad

  Oceniono 15 razy 13

  Czyżby Sasin myślał że wszyscy są tępi jak wyborcy pisuarow, przecież jak cena prądu wzrośnie dla przemysłu, to produkt końcowy też będzie drogi. Czyli wszyscy sfinansujemy prąd dla przemysłu.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 15 razy 13

  Jacek, a po ile będzie kiełbasa w przyszłym roku? I musztarda, pamiętaj. Kiełbasa bez musztardy jest niedobra.

 • 20portal

  Oceniono 14 razy 12

  Sasin zaproponuje nowy-stary model gospodarczy. Spółki energetyczne nadal będą finansować PiS i do wyborów prezydenckich nie podniosą cen prądu. Za to straty zrekompensuje się im dotacjami z budżetu. Tak robiła pierwsza komuna i tak robi druga komuna czyli PiS. Ciemny lud ma "niskie" ceny prądu, a że płaci za to dwa razy tyle, to skąd on może wiedzieć? Ten elektorat. Podobnie jest z TVP. Za opluwanie połowy narodu płacą wszyscy ciężkie pieniądze z budżetu (ogromne dotacje dla TVPiS). A ciemny lud kupuje te bzdury, które sam finansuje. OLE!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX