Poczta Polska rzuci wyzwanie InPostowi? Automaty pocztowe powstaną w... blokach

Poczta Polska chce być konkurencyjna dla firm kurierskich oraz paczkomatowych. Dlatego też państowy doręczyciel zamierza przejąć startup Pakomatic, który montuje automaty pocztowe bezpośrednio w blokach mieszkalnych.

Jak podaje "Puls Biznesu", Poczta Polska planuje przejąć białostocki startup Pakomatic, który specjalizuje się w instalacji automatów w blokach mieszkaniowych w porozumieniu ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Dzięki temu państwowa spółka chce zyskać na innowacyjności, a także wyprzeć najpoważniejszych konkurentów na rynku doręczycieli. 

Poczta Polska chce mocniej wejść na rynek paczkomatów. Konkretnych dat na razie jednak brakuje

Spółka dostrzegła potencjał w startupie blisko dwa lata temu. Pakomatic został wyróżniony jako jeden z 9 najbardziej obiecujących projektów programu Gamma Rebels, który zorganizowała Poczta Polska we współpracy z HardGamma Ventures. Białostocka firma istnieje od 2017 r. i z każdym rokiem coraz prężniej się rozwija. Ubiegły rok zamknęła ze sprzedażą na poziomie 130 tys. zł, co było czterokrotnym wzrostem w skali 12 miesięcy. Innowacyjność projektu jest dostrzegana przez coraz więcej podmiotów, Pakomatic współpracuje z niektórymi deweloperami, montując automaty w nowo powstałych blokach mieszkaniowych.

Na razie nie wiadomo jednak, kiedy projekt wejdzie w życie. - Analizujemy funkcjonujące na rynku rozwiązania w obszarze ostatniej mili (bezpośrednie dostarczenie przesyłki do rąk odbiorcy - red.) Jednym z nich jest podmiot, z którym podjęliśmy współpracę w ramach programu GammaRebels - mówi "Pulsowi Biznesu" Justyna Siwek, rzeczniczka Poczty Polskiej.

>>>Dowiedz się więcej: InPost przed świętami umożliwi nadanie paczki w weekend. Uruchomił specjalną stronę

Sprzedaż lodów i kanapek, ale nie tylko. Jakie pomysły miała spółka w ostatnich miesiącach?

Państwowa spółka miała w ostatnich miesiącach różne pomysły na dotarcie do potencjalnych klientów. Informowaliśmy, że doręczyciel ma w planach sprzedaż kanapek, lodów oraz kawy w swoich placówkach. Sam pomysł montowania automatów pocztowych nie jest państwowemu doręczycielowi obcy. Tylko w obecnym roku Poczta Polska uruchomiła takowych 200 umiejscowionych m.in. w Biedronkach oraz we własnych placówkach. 

Więcej o:
Komentarze (34)
Poczta Polska rzuci wyzwanie InPostowi? Automaty pocztowe powstaną w... blokach
Zaloguj się
 • pan_glosny

  Oceniono 20 razy 20

  "Informowaliśmy, że doręczyciel ma w planach sprzedaż kanapek, lodów oraz kawy w swoich placówkach. "
  A ja czekam, aż z poczty będzie można odebrać paczkę w 5-10 minut a nie 30-40.
  Nie tędy droga.
  Poczta powinna mieć paczkomaty przed placówkami, czynne 24h, w soboty i niedzielę.
  Nieodebrana paczka po 3 dniach trafia do odbioru do okienka, żeby nie przepełniać skrzynek.
  Kto zdąży w ciągu 3 dni, to nie będzie stał ani 30, ani nawet 5 minut, żeby odebrać swoją paczkę.
  Czy to takie trudne do zrozumienia?
  10 osób w kolejce, 2 podpisy, sprawdzić dowód, wypełnić druk potwierdzający odbiór , znaleźć paczkę wśród innych w pomieszczeniu obok i stoi się pół godziny.
  Przy paczkomatach w placówce wystarczy SMS i nie trzeba żadnego avizo skoro nie ma komu nosić tych paczek (zwłaszcza gdy nie ma ich komu odbierać przed 17). Niech poczta wozi do domów tylko te ciężkie paczki >10kg albo wg życzenia.

 • zlotto

  Oceniono 22 razy 20

  a będzie można w tych automatach kupic rajstopy, krem na hemoroidy i przepisy siostry Konstancji? jak nie to podziekuje.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 8

  Z takim asortymentem i usługami to Poczta rządowa powinna montować paczkomaty w kościołach i na plebaniach :-)

 • ppo

  Oceniono 9 razy 7

  W blokach, za domofonem, płotem... Tylko dla mieszkańców. Takie "paczkomaty" są już od dziesiątek lat i nazywają się skrzynki pocztowe.

 • hopsasaitralala

  Oceniono 6 razy 6

  Innowacja na miarę naszych czasów.
  Zróbcie skrytki i paczkomaty 24/7 przy UP.
  Tak aby można było odebrać z podpisem potwierdzenia odbioru.
  A jak wymyślicie nadawanie w tych skrytkach i paczkomatach to gratulacje

 • vomiting_frog

  Oceniono 5 razy 5

  Świetny plan to będzie taki centralny system dystrybucji awiz :P

 • ted_imigrant

  Oceniono 7 razy 5

  Problem Poczty Polskiej nie polega na tym, że nie ma gdzie wrzucać przesyłek, tylko na tym, że na miejsce dostarczane jest tylko awizo, przesyłkę i tak odbiera się w UP. Doręczyciel wszak panisko i dźwigać nie będzie.

 • sw.stefan

  Oceniono 6 razy 4

  Pewnie ktoś z zarządu poczty zrobił ustawkę, większego idiotyzmu nie mógł wymyślić,jak to niby ma konkurować z inpostem i gdzie tu innowacja.

 • 174pit

  Oceniono 4 razy 4

  Poczta Polska na razie ma poważny problem z dostarczaniem w sensownym czasie przesyłek listowych, a chce się porywać na dostarczanie paczek?
  Jeśli nadal ma zamiar swoich doręczycieli traktować jak pomietła, to kiepsko wróżę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX