Rząd planuje zmiany w zasiłkach. Etatowcy będą mogli chorować tylko raz na trzy miesiące

Od przyszłego roku mogą obowiązywać nowe zasady dotyczące zasiłków np. chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego. Rząd chce, byśmy na prawo do płatnego zwolnienia czekali znacznie dłużej niż dzisiaj.

Część zatrudnionych na umowę o pracę i prowadzących działalność gospodarczą może mieć w przyszłym roku większe problemy z uzyskaniem zasiłku. Rząd rozważa bowiem znacząco wydłużyć tzw. okres wyczekiwania - jest to czas od momentu zatrudnienia lub uruchomienia firmy do uzyskania prawa do zasiłku. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Muchy.

Dziś dla etatowców wynosi on 30 dni, a w 2020 roku może wynosić 90 dni. Oznacza to, że osoba, która zatrudni się w nowej firmie, nie będzie mogła szybko "uciec" na chorobowe. W przypadku prowadzących własny biznes okres ten wyniósłby 180 dni. Osoba, która otworzy firmę, przez pół roku nie będzie więc miała szansy na płatne chorobowe.

Będziemy mogli chorować jedynie cztery razy w roku?

Serwis Prawo.pl zwraca uwagę na zapisy, które wkrótce mogą zacząć obowiązywać.

Rząd chce też wprowadzić zasadę, zgodnie z którą powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy do ponownego zachorowania dojdzie po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, czy ponowne zachorowanie spowodowane jest tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy.

- czytamy w serwisie.

Nie wiemy jeszcze co w praktyce oznaczałaby ten zapis. Według niektórych interpretacji tak wprowadzone regulacje oznaczałyby w praktyce, że chorować możemy tylko cztery razy w roku. Z interpretacją przepisów trzeba jednak wstrzymać się do czasu pojawienia się konkretnego projektu ustawy.

ZUS o najczęstszych przyczynach zwolnień: ciąża

Zakładać należy, że plany rządu związane są z osobami, które nadużywają przepisów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wśród najczęstszych przyczyn zwolnień na pierwszym miejscu podaje właśnie ciążę.

Nie jest tajemnicą, że część zatrudnionych na zwolnienie lekarskie związane z tym stanem idzie zaledwie kilka tygodni po zatrudnieniu, zdarza się, że ciąża jest zagrożona, i osoba jest nieaktywna w zasadzie do samego porodu.

Wprowadzenie nowych przepisów miałoby dać budżetowi pół miliarda złotych oszczędności. Z punktu widzenia ogólnych wydatków nie jest to kwota wysoka - same tylko trzynastki dla emerytów kosztować będą dwadzieścia razy więcej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rząd walczy o zrównoważony budżet. Oszczędności szuka więc wszędzie.

Więcej o:
Komentarze (233)
Rząd planuje zmiany w zasiłkach. Etatowcy będą mogli chorować tylko raz na trzy miesiące
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 83 razy 71

  Oszczędności, oszczędności, a miało być tak pięknie! 500+, 500 na świnie, 300 na krowę, 13 emerytura, 14 emerytura...

  A tu proszę - zaciskanie pasa i rosnąca po wyborach dziura budżetowa :D

 • andrzej.duxa

  Oceniono 65 razy 59

  "Etatowcy będą mogli chorować tylko raz na trzy miesiące"

  super, skladki tez zaplacimy raz na trzy miesiace

  ps. sa inne metody zwlaczania wyludzen - kontrole, powtorne badania, orzeczenie lekarskie etc. - ta propozycja to jawne bandyctwo

 • rmarcin555

  Oceniono 53 razy 53

  Jak wiadomo obecność osób chorych zwiększa wydajność całej firmy.
  Proponuje zrobić Narodową Loterię Chorobową. Premier będzie co tydzień losował szczęśliwców, którzy będą mogli udać się na zwolnienie.

 • wolak007

  Oceniono 31 razy 29

  Proponuje RZĄDOWI PiS w ogóle zlikwidować zasiłki i wprowadzić pańszczyznę?!...

 • t0tylk0ja

  Oceniono 33 razy 29

  To i składi chorobowe winny być raz na kwartał. Czy to co planują jest aby zgodne z konstytucją? Czy może w PiS chcą by Duda wybory przegrał?

 • piotraa81

  Oceniono 27 razy 25

  Złodzieje, chcą nam zabrać kolejne pieniądze. Decydują jakby to była ich kasa, a to są nasze składki na nasze choroby i zwolnienia...

 • fafik.laciaty

  Oceniono 23 razy 23

  Zasiłki - ciach. ZUS dla najlepiej zarabiających - w górę. ZUS dla zaradnych, dorabiających - w górę. Akcyza na alkohol - w górę. Kwota wolna od podatku - ani drgnie.
  Suweren dymany we wszystkie otwory. To się nadaje do Legalporno.

 • kolo125

  Oceniono 21 razy 21

  a w pozostałym czasie módl się i płać na polski kościół, bo nie dostaniesz zwolnienia, nie ma lekarzy i leków, apteki świecą pustkami, nie dostaniesz żadnej pomocy od tego gó...anego kraju!

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 19

  Miał być raj i druga Bawaria a jest Zimbabwe. PiS Dotrzymyjemy Obietnic 😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX