Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej SN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Zgodnie z orzeczeniem SN powinien zbadać niezależność Izby Dyscyplinarnej.

Sędziowie Trybunału odpowiedzieli na pytania Sądu Najwyższego, który wyrażał wątpliwości co do niezależności Izby Dyscyplinarnej. Dodali, że Sąd Najwyższy powinien ustalić, czy Izba może rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku.

Orzeczenie w takim brzmieniu jest ostrożniejsze w porównaniu z czerwcową opinią rzecznika generalnego Trybunału, który stwierdził, że Izba Dyscyplinarna nie spełnia wymogów niezawisłości, bo Krajowa Rada Sądownictwa, która go powołuje, jest upolityczniona.

Wyrok TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższej

Według prawnika Michała Wawrykiewicza wyrok TSUE oznacza, że sposób powoływania sędziów przez KRS jest niezgodny z prawem unijnym.

TSUE w komunikacie dotyczącym wyroku stwierdza, że "że sam fakt, iż sędziowie Izby Dyscyplinarnej są powoływani przez Prezydenta RP, nie może powodować ich zależności od władzy politycznej ani budzić wątpliwości co do ich bezstronności, jeżeli po powołaniu osoby te nie podlegają żadnej presji i nie otrzymują zaleceń podczas wykonywania swoich obowiązków".

>>> Tak PiS broniło swoich zmian w sądownictwie

Z orzeczenia TSUE wynika, że w sytuacji, gdy SN nie uzna Izby Dyscyplinarnej za niezależną, może nie kierować do niej spraw dotyczących stanu spoczynku sędziów. "Sprzeczne z przepisami art. 47 karty praw podstawowych są przepisy krajowe, w których obiektywne okoliczności budzą wątpliwości co do bezstronności i niezawisłości sądu" - komentuje stowarzyszenia sędziów Iustitia.

Konstytucjonalista Tomasz Zalasiński stwierdził na antenie TVN24, że wyrok TSUE stawia Polskę w "w ostatniej ławce pod względem niezawisłości sądów".

Więcej o:
Komentarze (206)
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł ws. KRS i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 64 razy 48

  W garkuchni Wolfgangowej wyrok zostanie poddany obróbce termicznej, przyprawiony według upodobań kulinarnych Kaczyńskiego. A elektorat pisowski łyknie papkę i jeszcze się obliże ze smakiem!

 • hi2per

  Oceniono 46 razy 34

  Nic innego nie oczekiwałem. Tak to bywa gdy za zmianę prawa bierze się Mgr. Zerro z 3+ na dyplomie.

 • pardonsik

  Oceniono 35 razy 25

  No to klops- Ziobro - gałganie tyle patologii juz tam wprowadziłeś- zwiędniesz wcześniej czy później recydywo

 • c.t.k

  Oceniono 27 razy 21

  Teraz zapewne to nic nie zmieni, ale potem można będzie powsadzać ich do więzienia. I będzie im głupio, że oni pod celą, a Kaczyński karmi kota na wolności.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 19 razy 15

  Pakuj się zero.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX