Estoński CIT. Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w podatkach. Na czym będą polegać?

- Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w expose. Wyjaśniamy, czym jest estoński model CIT.

We wtorek w Sejmie Mateusz Morawiecki wygłosił expose. Premier RP złożył szereg obietnic dotyczących gospodarki, jak np. wprowadzenie ulg dla firm czy zbudowanie tysięcy kilometrów dróg.

Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro- i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. To wsparcie w reinwestycji zysków i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału

- zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

Estoński CIT. Informujemy, co to jest i kogo dotyczyć będą zmiany

Model estoński od tego obecnie funkcjonującego w Polsce różni się przede wszystkim zmianą terminu płatności podatku. Obecnie firmy płacą go od wypracowanego zysku w danym roku. Estoński CIT polega na tym, że przedsiębiorstwa muszą zapłacić podatek dopiero w chwili wypłaty zysku. Jeśli uzyskane środki finansowe będą dalej inwestowane, firma nie musi płacić podatku CIT. W praktyce oznacza to poważną ulgę podatkową, która może nakręcić działalność mniejszych przedsiębiorstw, zmobilizowanych do dalszego rozwoju.

>>>Czytaj także: Premier Morawiecki wygłosi drugie expose. Za realizację obietnic z pierwszego dostał kilka "pał"

Praktyczne funkcjonowanie estońskiego modelu CIT zostało wytłumaczone w artykule stworzonym przez firmę doradczą Grant Thornton. Czytamy w nim, że: "Według obecnych przepisów, każda inwestycja w firmie jest niejako dwukrotnie opodatkowana - obłożona jest nie tylko stawką 23 proc. VAT, ale też 19 proc. CIT. Jeśli bowiem firma chce zainwestować cały uzyskany w minionym roku zysk, musi najpierw odprowadzić 19 proc. CIT do budżetu państwa, a tylko pozostałe 81 proc. może przeznaczyć na rozwój. Po wprowadzeniu podatku estońskiego, reinwestowane mogłoby być 100 proc. zysku".

Podobny model był wprowadzony w Republice Federalnej Niemiec w latach 50. XX wieku i w znacznym stopniu odpowiadał za rozwój niemieckiej gospodarki po II Wojnie Światowej. Estoński CIT miał zostać wprowadzony ostatnio w Gruzji oraz na Łotwie.

Zmiany w podatku CIT, wzorowane na przepisach funkcjonujących w Estonii, chciała swego czasu wprowadzić także Platforma Obywatelska - zauważa dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Miały one dotyczyć wszystkich firm, a nie tylko tych mniejszych.

Więcej o:
Komentarze (31)
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25424997,chrcynno-na-plyte-lotniska-spadl-samolot-i-stanal-w-plomieniach.html
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 16 razy 10

  Nikt nam tyle nie da, ile Mateusz naobiecuje.
  Po takim expose normalnie każdy pwoinien wziąć i nie posiadać się z radości.

 • inna57

  Oceniono 11 razy 9

  Błagam zatrudnijcie w redakcji kogoś kto odróżnia dochód od przychodu, CIT od PIT. W Polsce większość mikro przedsiębiorców rozlicza się PIT. CIT rozliczają spółki prawa handlowego.

 • remo29

  Oceniono 16 razy 8

  Prędzej bym uwierzył sąsiadowi, który chleje całe życie, że od jutra nie pije, niż w jedno zdanie tego kłamcy na stołku premiera. Sąsiad przynajmniej łże po pijaku.

 • jtby

  Oceniono 10 razy 6

  "Wprowadzimy tzw. estoński CIT". Ładnie brzmi, tyle że będzie to pewnie pisdolsko zmodyfikowany model, co oznacza bajzel prawny i duże ryzyko korzystania z niego, bo zaraz wyjdą interpretacje i fiskus będzie zamiatał firmy.

 • jedyny_times

  Oceniono 4 razy 4

  Pie...nie takie,że się rzygać chce. Ile mikrofirm jest na cicie?

 • punter

  Oceniono 8 razy 4

  Szkoda, że temu nieukowi nikt nie wyjaśnił, że mikrofirmy to raczej nie działają jako sp. z o.o. albo spółka akcyjna.
  Pewnie było hasło "wymyślcie coś" to wymyślili ....

 • 11krzych

  Oceniono 3 razy 3

  Ja proszę o wprowadzenie CIT-katolickiego dla mojej firmy. Czyli żadnych podatków oraz ustawowy zakaz wtrącania się RP do moich finansów zwany autonomią finansową.
  Nadmieniam, że całość zarobków przeznaczam na cele charytatywne, mianowicie kupuję karmę, ubrania i płacę za noclegi dla dwojga nieletnich i jednej baby o bardzo niskich dochodach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX