Sejm. PiS zmienia fundusz dla niepełnosprawnych w fundusz do wypłat "13" dla emerytów

Sejm po pierwszym czytaniu skierował do dalszych prac w komisji poselski projekt nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Projekt zakłada, że z tego funduszu będą finansowane trzynastki dla emerytów. Opozycja chciała odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. 211 posłów było za, przeciw 227.

Projekt został złożony w zeszłym tygodniu przez grupę posłów PiS. Zakłada poważne zmiany w Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. To fundusz powołany do życia rok temu. Miał zbierać pieniądze - przede wszystkim z daniny solidarnościowej (tj. dodatkowego podatku 4 proc. od dochodów osób fizycznych ponad 1 mln zł) - m.in. na budowę systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

Opozycja próbowała odrzucić projekt. Poniosła porażkę

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt posłów PiS, który właśnie przeszedł przez pierwsze czytanie i został skierowany do komisji, po pierwsze wykreśla z nazwy funduszu osoby niepełnosprawne. Teraz ma to być po prostu Fundusz Solidarnościowy. Po drugie, rozszerza listę spraw, na które mają być przeznaczane środki z funduszu, m.in. o wypłatę "trzynastek" czy "czternastek".

.. .

Co więcej, projekt zakłada także, że Fundusz Solidarnościowy będzie mógł zaciągać nieoprocentowane pożyczki z budżetu państwa na wypłaty m.in. "trzynastek".

Projekt zakłada także księgowy obrót środkami z już wypłaconych w tym roku "trzynastek". Cały system jest jednak mocno skomplikowany. Otóż Fundusz Solidarnościowy przekazałby środki na refundację tegorocznych "trzynastek" Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze FS pochodziłyby... z pożyczki na 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (funduszu na emerytury w razie kryzysu demograficznego). FRD miałby te pieniądze od ministra finansów. 

.. .Więcej o:
Komentarze (105)
Sejm. PiS zmienia fundusz dla niepełnosprawnych w fundusz do wypłat "13" dla emerytów
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 41 razy 39

  PISOWSKA OBŁUDA.
  Dzieci niepełnosprawne nie są członkami "rodziny" ... Bo ośmielili się protestować w sejmie !!!

 • pawelekok

  Oceniono 42 razy 36

  Kasy brak to żeby przekupić elektorat zabiera się ją najsłabszym. Oni i tak nie będą na PiS głosować więc dobrze im tak. Brawo suwerenie, tak trzymać. Trzeba przyznać, że PiS bardzo skutecznie upadla nam naród.

 • owca888

  Oceniono 36 razy 32

  KRADNĄ pieniądze niepełnosprawnym, żeby emeryci zagłosowali na gumowego długopisa. To się w głowie nie mieści. Ludzie obudźcie się!

 • frajtak

  Oceniono 33 razy 29

  Złodzieje okradajacy niepełnosprawnych oraz całe społeczeństwo.

 • jael53

  Oceniono 33 razy 29

  Krótko: niepełnosprawnych się oszuka; płatników podatku ("daniny solidarnościowej") też się oszuka. Liczących na bezpieczeństwo (rezerwa demograficzna) róznież się oszuka. A większość tych kantów opiera się na generowaniu coraz większego zadłużenia. Bo tylko tak można zmajstrować budżet "mamy mieć".

 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 26

  "Prawdziwa" Polska ma być bez niepełnosprawnych.
  Tylko kłopoty z nimi. I Jeszce protestują !!!! A świat to komentuje.
  A przecież "rząd" PIS taki sprawiedliwy. I bogobojny. I kryształowo uczciwy !!! I szczery !!!

 • czechy11

  Oceniono 21 razy 21

  Każą wam rodzić dzieci niepełnosprawne a potem ukradną pieniądze na nie. MIŁOSIERDZIE KATOPRAWACTWA

 • ddo1

  Oceniono 24 razy 20

  Obiecanki cacanki a płacić będziemy my. Ja nie wiem czy ludzie myśleli, że pieniądze na kiełbasę wyborczą PiS weźmie z księżyca? Zabiorą jednym i dadzą drugim.

 • muflonex

  Oceniono 19 razy 19

  Przelewanie z pustego w próżne. ZUS od FS, FS od FRD, FRD od MF.

  Zajebiście przejrzysta księgowość. A wszystko po to, żeby na papierze wyszło, że nie ma długu. Papier jest cierpliwy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX