Konfederacja chce odwołania ministra finansów. "Nie podoba nam się z prostego względu"

Konfederacja będzie zbierać podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. - Jedyna kwestia, z jakiej go znamy, to postulat likwidacji w Polsce obrotu gotówkowego. Dla nas jest to postulat niedopuszczalny - mówił w środę w Sejmie poseł Konfederacji Jakub Kulesza.
W rządzie nie podoba nam się postać ministra finansów. Nie podoba się z prostego względu - po prostu pana ministra nie znamy. Jedyna kwestia, z jakiej go znamy, to postulat likwidacji w Polsce obrotu gotówkowego. Dla nas, wolnościowców, jest to postulat niedopuszczalny. Jest to prosty krok na drodze do zniewolenia narodu, odebrania mu kontroli nad przepływami finansowymi, oddanie tej kontroli innym instytucjom, na które obywatele nie mają najlepszego wpływu

- mówił w Sejmie Jakub Kulesza, przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja prezentując wniosek o wotum nieufności wobec Tadeusza Kościńskiego.

Jest rzeczą nie tak często spotykaną, by dorosły człowiek wkraczał w życie publiczne nie prezentując narodowi żadnej biografii

- dodawał poseł Grzegorz Braun.

Kościński nie dostał taryfy ulgowej

Trzeba przyznać, że Tadeusz Kościński nie ma łatwego początku jako minister finansów. Jeszcze przed jego zaprzysiężeniem okazało się, że ma jedynie średnie wykształcenie (konkretnie - ukończona przez polityka brytyjska uczelnia daje odpowiednik wykształcenia średniego, a nie wyższego).

Ostatnio z kolei zwrócono uwagę, że Kościński od 1979 r. pracował w brytyjskim oddziale Banku Handlowego, który był obiektem zainteresowania komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Podkreślić należy, że prokurator IPN badał oświadczenie Kościńskiego i uznał je za zgodne z prawdą.

Po nominacji Kościńskiego na ministra finansów pojawiały się też wątpliwości co do jego kompetencji jako ministra finansów. Za Kościńskim stoi bardzo duże doświadczenie w bankowości (w tym także wieloletnia bliska współpraca z Mateuszem Morawieckim za czasów jego prezesury w Banku Zachodnim WBK), jednak m.in. brak mu dorobku naukowego czy doświadczenia w kwestii podatków czy finansów publicznych. Jeśli chodzi o doświadczenie polityczne, to Kościński od 2015 r. był kolejno wiceministrem rozwoju (do 2018 r.), przedsiębiorczości i technologii (2018-2019) i finansów (od lipca 2019 r.).

Co Kościński mówił o obrocie gotówkowym?

Jest prawdą, że Kościński w trakcie pracy w rządzie koncentrował się m.in. na upowszechnianiu obrotu bezgotówkowego w Polsce. To on od strony rządu był jedną z głównych osób koordynujących program Polska Bezgotówkowa, czyli program polegający na preferencyjnych warunkach dzierżawy terminali płatniczych i przyjmowania płatności kartowych przez małych przedsiębiorców. To także jego działania po części sprawiły, że w terminale płatnicze zostali wyposażeni m.in. urzędnicy czy policjanci.

To także Kościński w 2016 r. stał za pomysłem stworzenia narodowego schematu płatniczego i polskiej karty płatniczej w miejsce kart z logami Mastercard i Visa. Projekt ostatecznie nie został zrealizowany.

Z Ministerstwa Rozwoju wypłynął także projekt ustawy (nieprzyjęty - przynajmniej na razie) wymuszający na części przedsiębiorców przyjmowanie płatności bezgotówkowych - niekoniecznie za pośrednictwem terminala płatniczego, ale np. przelewem bankowym.

Kościński potrzebę rozwoju obrotu bezgotówkowego tłumaczył m.in. płynącymi z niego oszczędnościami dla gospodarki.

W Polsce obrót bezgotówkowy to ok. 8 proc. wszystkich transakcji. Ponad 90 proc. to gotówka. Rocznie za obrót gotówkowy płacimy 17 mld zł, to ok. 1 proc. PKB. W kwocie tej mamy produkcję banknotów, liczenie, przewożenie, przechowywanie

- tłumaczył w 2017 r.

Kościński nie ukrywał też, że chce większej kontroli nad przepływami pieniędzy między Polakami w celu walki z szarą strefą.

Płatności elektroniczne, w przeciwieństwie do płatności gotówkowych, pozostawiają jednoznaczny ślad w systemie bankowym, utrudniając ukrycie zaistnienia i rodzaju transakcji. W ten sposób są ważnym narzędziem w zwalczaniu szarej strefy

- komentował Kościński.

Więcej o:
Komentarze (75)
Konfederacja chce odwołania ministra finansów. "Nie podoba nam się z prostego względu"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 23 razy 23

  Protesty w Hong Kongu pokazały jak ważne jest chronienie prywatności człowieka. Obrót bezgotówkowy to kolejny element nieograniczonej kontroli państwa podobnie jak E recepta, E Karty Zrowia. Wszytko to może byc wykorzytane przez totalitarny rząd to kontroli i szantażowania społeczeństwa.

 • czechy11

  Oceniono 20 razy 18

  Zgadzam sie. Obrót bezgotówkowy to element zniewolenia i kontroli społeczeństwa. Państwo policyjne może sprawdzić co gdzie kupujesz.

 • pies.na.czarnych

  Oceniono 14 razy 12

  To ze ten facet był agentem komunistycznego wywiadu nie przeszkadza im?

 • anty-jar

  Oceniono 10 razy 10

  Pisałem już nie raz, ale trudno.
  Płatności bezgotówkowe + e-paragon, to środek inwigilacji.

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  Obrót bezgotówkowy to wymarzone narzędzie Kurskiego w TVPiS. Mariusz Kamiński mógłby dostarczyć informacje o każdym zakupie nielubianego polityka opozycji do zorganizowania spontanicznego reportażu na jego tema.

 • june-of-44

  Oceniono 8 razy 8

  Minister finansów z wykształceniem średnim. ledwo co dukający poprawnie w języku polskim. Oto kandydat Jarka na ministra finansów. Główna jego zaletą jest bezwzględność, ślepe posłuszeństwo i trzymanie się zębami nogawki Pinokia.
  Idealny kandydat na ten stołek w państwie z dykty i paździerzy. Stawiam że jego zastępca będzie głąb Suski.

  "Polska to bardzo bogaty kraj" - W. Putin, prezydent Rosji

 • cozano

  Oceniono 8 razy 8

  Generalnie mam duże wątpliwości, żeby najważniejsze funkcje w Państwie zajmowały osoby wychowane w innych krajach i mające obywatelstwa obcych państw. Zawsze istnieje ryzyko konfliktu lojalności. Niech zostają doradcami, ekspertami, ale jednak funkcje państwowe powinny być tylko dla obywateli polskich.
  Jeśli chodzi o obrót bezgotówkowy, sam osobiście wolę płacić kartą, ale jestem za tym, żeby każdy miał swobodny wybór, ze wszelkiego typu konsekwencjami.

 • dejtrejder

  Oceniono 7 razy 7

  Mnie również on się nie podoba. I to bardzo. Powinni go zwolnić bo głupoty gada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX