ZUS może wydać zaświadczenie online o braku zaległości. Jest często niezbędne w staraniach o kredyt

Zaświadczenie o braku zaległości często jest niezbędne podczas udzielania kredytów. ZUS może wydawać je także online. Informujemy, jak je otrzymać własnie tą drogą.

Zaświadczenie o braku zaległości bywa często niezbędne podczas starania się o kredyt bądź przed uczestniczeniem w przetargu. ZUS ma obowiązek je wydać, by potwierdzić, że podatnik opłaca składki. Zaświadczenie jest jednym z najpopularniejszych dokumentów wydawanych przez instytucję. 

ZUS może wydawać zaświadczenie o braku zaległości także online. Jak je otrzymać?

Dotychczas wnioski online można było składać na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS, teraz można to zrobić również za pomocą serwisu biznes.gov.pl. Najpierw należy zalogować się do platformy, używając do tego Profilu Zaufanego bądź e-dowodu. Dane we wnioskach są wypełniane automatycznie, wnioskodawca musi jedynie podać cel złożenia. Warto zaznaczyć, że dokumenty należy podpisać drogą elektroniczną, używając Profilu Zaufanego bądź podpisu elektronicznego. Po maksymalnie 7 dniach oczekiwania ZUS poinformuje o tym, że zaświadczenie jest gotowe do pobrania. Usługa ta jest bezpłatna.

>>> Dowiedz się więcej: Rząd planuje zmiany w zasiłkach. Etatowcy będą mogli chorować tylko raz na trzy miesiące

- Na Biznes.gov.pl oferujemy już bardzo popularną usługę "niezalegania w podatkach". Dołączenie usługi "niezalegania w ZUS" przybliża nas do realizacji postulatu "cyfrowego jednego okienka". To także kolejny krok w rozwoju portalu oraz uproszczeniu życia małych i średnich przedsiębiorców - tłumaczy minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W podobnym tonie wypowiedziała się również prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. 

Więcej o:
Komentarze (7)
ZUS może wydać zaświadczenie online o braku zaległości. Jest często niezbędne w staraniach o kredyt
Zaloguj się
  • wydarzenia-sierpniowe-o16

    0

    Prezeska ZUS chwali sie, ze sprytem swoim i chytroscią zniosła konstytucujne prawo do przedawnienia długów ZUSowskich. Czy sie babo nie boisz, ze przez to w Polsce antysemityzm wzrosnie?

  • pierwsze_all

    Oceniono 2 razy 0

    Pierdu, pierdu. Znam osobiście przypadek, że ZUS wydał zaświadczenie o niezaleganiu za okres od-do, a potem wysmarował nakaz zapłaty zaległych (!) składek za ten sam okres. Własne zaświadczenie mieli gdzieś, bo "to nie jest żaden dowód, że składki były płacone", a nawet bankowe dowody wpłat nie były żadnym dowodem, bo "zaległości powstały w wyniku błędnej interpretacji przepisów i składki powinny być wyższe". Szkoda, że nie śledziłam sprawy, bo oczywiście przedsiębiorca poszedł do sądu, że przecież według ówczesnej interpretacji (ZUS-u, nie jego) żadnych zaległości nie miał, a prawo nie działa wstecz. Najwyraźniej działa...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX