30-krotność ZUS zostaje, Morawiecki zapowiada cięcia wydatków. O projekcie Lewicy: "Ja dziękuję za taką wrażliwość"

Po tym, jak PiS wycofał ustawę o likwidacji 30-krotności składek ZUS, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział cięcia wydatków i zmniejszenie biurokracji. Szef rządu w rozmowie w Polsat News krytycznie ocenił też projekt Lewicy, która również chce likwidacji 30-krotności, ale jednocześnie ograniczenia wysokości emerytur.
Będziemy starali się utrzymać zrównoważony budżet poprzez dodatkowe programy oszczędnościowe

- zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News po tym, jak posłowie PiS wycofali z Sejmu projekt ustawy, zakładający likwidację 30-krotności składek ZUS od 2020 r. Ta reforma miała przynieść do kasy państwa ok. 5 mld zł. Bez tych pieniędzy trudniej będzie rządowi spełnić zapowiedź budżetu bez deficytu.

Mateusz Morawiecki jako potencjalne sposoby na zrównoważenie budżetu wskazał zmniejszenie biurokracji oraz "cięcia wydatków tam, gdzie można to zrobić bez szkody dla działania instytucji państwa".

Apeluję do samorządowców, żeby popatrzyli na przerosty zatrudnienia u siebie w urzędach, żeby popatrzyli też na oszczędności, które się wiążą z cyfryzacją, automatyzacją. Będziemy na pewno dokonywać takiego przeglądu w skali całego państwa, żeby utrzymać budżet na poziomie zrównoważonym

- powiedział Morawiecki.

Premier z dystansem o projekcie Lewicy

Wycofanie projektu PiS zbiegło się w czasie z przedłożeniem w Sejmie podobnego projektu Lewicy. Podobnego, bo również zakładającego likwidację 30-krotności składek ZUS. O ile jednak projekt w wersji PiS zakładał, że wyższe składki, które płaciłyby najlepiej zarabiające osoby, przełożyłyby się na ich wyższe emerytury w przyszłości, o tyle w wersji Lewicy ten wzrost emerytur byłby limitowany. Obowiązywałby bowiem górny limit świadczenia (w 2021 r. wynosiłby 15,6 tys. zł). Tym samym część składek de facto nie przekładałaby się na prawo do wyższego świadczenia, byłaby więc ukrytym podatkiem od najbogatszych. 

Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News stwierdził, że początkowo zainteresował się projektem Lewicy. Dał jednak do zrozumienia, że jego zapał zgasł, gdy zobaczył pomysł wprowadzenia maksymalnej emerytury.

To ja dziękuję za taką wrażliwość społeczną, która powoduje, że mielibyśmy głosować za maksymalnymi emeryturami na tym poziomie

- stwierdził premier.

Więcej o:
Komentarze (194)
30-krotność ZUS zostaje, Morawiecki zapowiada cięcia wydatków. O projekcie Lewicy: 'Ja dziękuję za taką wrażliwość'
Zaloguj się
 • d_ost

  Oceniono 38 razy 38

  O przeroście biurokracji mówi facet, który stoi na czele rządu z rekordową w historii III RP liczba ministerstw, ministrów i sekretarzy stanu... Litości.

 • darasxx

  Oceniono 38 razy 34

  A może panie premierze ( przepraszam,ze z małej litery ale na więcej pan nie zasługuje) niech pan zacznie od siebie, pańskich kolegów np. Banasia...Tak duzo pan mówił o mafiach VAT-owskich, a chyba jedyna jaką pan zna to w pańskim ministerstwie finansów....

 • blubrystaregomarycha

  Oceniono 33 razy 33

  W administracji rządowej nigdy nie było takiego spędu swoich, jak za PIS. Zatrudniają znajomych bez żadnych konkursów, na stanowiska tzw. ekspertów, tylko nie wiadomo od czego. I ci eksperci dostają kilkukrotnie wyższe wynagrodzenia od wieloletnich pracowników służby cywilnej. Zatem proponuję zacząć od siebie.

 • baska_w5

  Oceniono 26 razy 26

  W ramach oszczędności rozmnożono ministerstwa a tym samym liczbę urzędników w administracji rządowej. Cięcia w zatrudnieniu nakazuje się natomiast samorządom, którym jednocześnie zleca się .coraz więcej zadań. Ot obłuda Pinokia.

 • bzychnur

  Oceniono 25 razy 25

  W swej wrażliwości krzywousty kupil od kosciola z kilkudziesieciocioprocenową bonifikata atrakcyjne dzialki we Wroclawiu. Wrażliwość nie pozwoliła mu zapłcić rynkowej ceny, albo wpłacic różnicy między rzeczywistą wartością a ceną za jaką nabyl dzialki np. dla Caritas, czy na szlachetną paczke. Pare lat temu grabił do siebie ile mógł. Teraz bedzie sie licytował z lewicą na wrażliwość...

 • plutoniczna

  Oceniono 24 razy 24

  "bez likwidacji 30-krotności składek ZUS, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział cięcia wydatków..."
  Już nawet wiem gdzie!! w Służbie zdrowia!!

 • michur51

  Oceniono 24 razy 24

  a co pinokio z 14 miliardami długów szpitali ? też nie wchodzą do budżetu?

 • johnny.tomala

  Oceniono 25 razy 23

  "podatkiem od najbogatszych"

  Taaaa... Jasne. Bo 'najbogatsi' płacą ZUS i PIT w Polsce. Był jeden, co ze względów propagandowych tak robił, ale już dość dawno nie żyje (Gudzowaty). Cała reszta ma rezydenturę w Szwajcarii, Dubaju lub podobnym miejscu, względnie stosuje inne metody optymalizacji podatkowej. Płacą najwyżej VAT od żarcia. ZUS ich może co najwyżej śmieszyć.
  Więc uspokójcie się z tymi 'najbogatszymi' z 2k EUR na miesiąc. :-)

 • kater-11

  Oceniono 20 razy 18

  Morawiecki nie ma pojęcia jak zarabiać pieniądza . Natomiast jak wydawać ? szczególnie cudze lub pożyczone to już umie . Przy okazji nigdy nie oddawane .Jego ''tatuś'' skutecznie go tego nauczył , bo całe życie to robił.
  Zaplanował budżet Polski ? to ponury żart . On nie potrafi zaplanować zakupów papieru toaletowego ( to fakt z jego życia prywatnego ) , a bierze się za budżet państwa. to już nie współpraca z Banasiem , a rzeczywistość , chyba że Morawiecki chce zaplanować nam życie pod kontrolą mafii . Teraz właśnie Matołusz to robi , a właściwie to Kaczyński - od urodzenia nieudacznik.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX