Co z budżetem bez deficytu? Mateusz Morawiecki mówi o "łamigłówce"

Premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że jego rząd ma do rozwiązania "łamigłówkę" po tym jak z Sejmu wycofano projekt ustawy o zniesieniu limitu 30-krotności składek na ZUS. To rozwiązanie miało przynieść budżetowi 5 miliardów złotych dochodu w przyszłym roku, jednak PiS zdjął je z porządku obrad po tym jak nie udało się porozumieć wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na konferencji po posiedzeniu rządu, że brakujące środki rząd chce pozyskać szukając oszczędności. Oszczędności mają pochodzić ze zmniejszenia obciążeń biurokratycznych i usprawnienia administracji. Premier mówił, że między innymi o tym rozmawiano na dzisiejszej Radzie Ministrów. - Ministrowie wiedzą, że takie jest moje oczekiwanie - mówił szef rządu.

Premier zapowiedział też poszukiwanie dodatkowych dochodów do budżetu, nie wskazał jednak szczegółów.

Szef rządu dodał, że będzie chciał utrzymać zaanonsowaną równowagę na poziomie budżetu państwa, a w sektorze finansów publicznych osiągnąć deficyt budżetowy na poziomie 0,4-0,5 procent PKB, czyli najniższym od 30 lat.

Chcemy utrzymać te parametry bardzo korzystne z punktu widzenia stabilności sektora finansów publicznych (...) ale rzeczywiście jest pewna łamigłówka na skutek tej zmiany, o której Sejm zadecydował

- przyznał Mateusz Morawiecki. Cięcia wydatków "tam, gdzie można to zrobić bez szkody dla działania instytucji państwa", szef rządu zapowiadał także w środę w rozmowie w Polsat News. Morawiecki krytycznie ocenił też projekt Lewicy, która również chce likwidacji 30-krotności, ale jednocześnie ograniczenia wysokości emerytur.

Wycofany we wtorek projekt zniesienia 30-krotności autorstwa PiS trafił teraz do konsultacji - między innymi ze związkami zawodowymi. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała na tej samej konferencji, że od nowego roku nie będzie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców i pracowników.

Więcej o:
Komentarze (53)
Co z budżetem bez deficytu? Mateusz Morawiecki mówi o 'łamigłówce'
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 18 razy 18

  Zadzwoń do Banasia . Ma bogatych kumpli.
  Albo moze paru bezdomnych wpomoże finansowo? Ojciec Muchomor ma z nimi dobre kontakty.
  Ostatecznie możesz wziąć kredyt we frankach ze swojego banku.

 • tomtg123

  Oceniono 17 razy 17

  To jest p...lenie bez sensu. Polska jedzie na długu, tak czy siak, choćby się Morawiecki nadymał tak, że aż pęknie. Gigantyczne długi ma ZUS, długi mają niedofinansowane przez rząd samorządy, długi mają szpitale, kopalnie na przykład. I to formalnie sa długi poza-budżetowe, co nie zmienia faktu, że to długi Państwa i że podatnik koniec-końców za to płaci.

  W tej sytaucji gry Morawieckiego w wyrzucanie wydatków "poza budżet", po to, żeby formalnie "budżet był bez deficytu" (a praktycznie dług będzie taki sam, tylko nie będzie się nazywało, że to dług w budżecie) - to są zabawy małego dziecka upajającego się własnymi słowami.
  Co za różnica czy "budżet bez deficytu", jeśli dług Państwa jest pozostaje ten sam, tylko że formalnie nie nazywa się że to długiem "z budżetu"...

 • Oceniono 11 razy 11

  Kraść pierdo..ć nie żałować wam to się po prostu należy , Banaś pokazał jak to się robi.

 • czechy11

  Oceniono 10 razy 10

  Kreatywny Bankster .Budzet bez deficytu zadłużenie rośnie.

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  W przyszłym roku zadłuży się służbę zdrowia o kolejne 14 mld i bedxie budżet bez deficytu ala Bankster Morawiecki 😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  Łamigłówka kogo okraść. Budżet bez deficytu? Doprawdy a te 14 mld długu służby zdrowia to deficyt czy nadwyżka ?😂😂

 • wujekdolf

  Oceniono 9 razy 9

  kłamca nie mówi o tym że zajumali nasze pieniądze z funduszu demograficznego żeby dać emerytom po 8 stówek żeby wybrali maliniaka bo bez tego kaczyńskiemu władza się z rąk wyślizgnie!

 • czechy11

  Oceniono 8 razy 8

  W Enronie budżet był bez deficytu
  W Wenezueli budżet był bez deficytu
  W Grecji budżet był bez deficytu

  Tylko wszędzie dookoła było długów od ch.......,😂😂😂😂

 • czechy11

  Oceniono 5 razy 5

  Ileż to już krajów poszło z torbami mając budżet bez deficytu za to Morawieckich na pęczki 😂😂😂

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX