Obietnice PiS finansowane z funduszu dla niepełnosprawnych. Sejm przyjął ustawę. Teraz czas na Senat

Sejm przyjął również nowelizację ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Za jej uchwaleniem opowiedziało się 233 posłów, a 215 było przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zmienia nazwę funduszu na Fundusz Solidarnościowy i wprowadza możliwość udzielania wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym. Ze środków funduszu mają zostać sfinansowane między innymi trzynasta emerytura i zasiłek pogrzebowy. Projekt ustawy zakłada, że Fundusz Solidarnościowy będzie mógł zaciągać nieoprocentowane pożyczki z budżetu państwa na wypłaty m.in. "trzynastek".

Pożyczka z Funduszu Rezerwy Demograficznej ma pomóc zrealizować obietnice wyborcze

Projekt zakłada także księgowy obrót środkami z już wypłaconych w tym roku "trzynastek". Cały system jest jednak mocno skomplikowany. Otóż Fundusz Solidarnościowy przekazałby środki na refundację tegorocznych "trzynastek" Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze FS pochodziłyby... z pożyczki na 9 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej (funduszu na emerytury w razie kryzysu demograficznego). FRD miałby te pieniądze od ministra finansów. 

Podejrzana jest dla nas karkołomna sztuczka związana z zaciągnięciem przez ten mały fundusz gigantycznej pożyczki w ZUS. Solidarnościowy Fundusz ma bowiem otrzymać z ZUS pożyczkę w wysokości 9 miliardów zł, czyli odpowiednik swoich sześcioletnich dochodów! Po co w ogóle ta księgowo-rachunkowa sztuczka, co oni chcą pod tym ukryć? Możemy się tylko domyślać.

- mówił w rozmowie z Next.gazeta.pl Sławomir Piechota poseł PO.

>>> Zobacz wideo. Eksperci w Studiu Biznes mówili o tym, że system emerytalny już jest w kryzysie.

Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.

Poparło ją 243 posłów, 201 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Nowelizacja przewiduje 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Podatkiem objęty zostanie również płyn do e-papierosów. Rząd szacuje, że wzrost akcyzy przyniesie dodatkowe miliard 700 milionów złotych wpływów do budżetu. Środki te mają zostać przekazane na wydatki realizowane w ramach polityki zdrowotnej.

Obie nowelizacje trafią teraz do Senatu, który może je przyjąć w niezmienionym kształcie, odrzucić w całości lub wprowadzić do nich poprawki.

Więcej o:
Komentarze (23)
Obietnice PiS finansowane z funduszu dla niepełnosprawnych. Sejm przyjął ustawę. Teraz czas na Senat
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 18 razy 18

  Ukradną niepełnosprawnym żeby dać emerytom.
  A podobno wystarczyło nie kraść ?
  A kasy brakuje na wszystko.

  Dzisiaj podnieśli tez akcyzę o 10% . Suweren się ucieszy . Nie? No ale jak to ...........

  Ściągają kasę skąd się da bo naobiecywali ludziom gruszek na wierzbie . Teraz zabierają jednym ,żeby dać drugom. niedługo będzie taka bieda ,że już nie będzie komu zabrać .

 • precz_z_komunia

  Oceniono 13 razy 13

  PiS ukradł pieniądze chorym by dać emerytowi Kaczyńskiemu i emerytce Pawłowicz z oraz Piotrowiczowi :-)

 • lesnojeziorska

  Oceniono 11 razy 11

  No, pisobolszewia już w desperacji: to, co zaoszczędził Rostowski, rozkradzione, trzeba kraść dalej. Teraz padło na niepełnosprawnych, bo to łatwe. Kto następny do golenia przez towarzyszy?

 • lica79

  Oceniono 9 razy 9

  Wolna Polska nie miała tak cynicznej rujnujące ją władzy. Kaczyński zostanie zapamiętany jako największy szkodnik po 89 roku

 • lesnojeziorska

  Oceniono 8 razy 8

  Przypomnijmy nieśmiertelne słowa Margaret Thatcher, do cytowania przy każdym pisobolszewickim pomyśle "gospodarczym": "Let us never forget this fundamental truth: the State has no source of money other than money which people earn themselves. If the State wishes to spend more it can do so only by borrowing your savings or by taxing you more. It is no good thinking that someone else will pay – that ‘someone else’ is you. There is no such thing as public money; there is only taxpayers’ money".

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 7

  Pamiętajcie emeryci że kradzione nie tuczy :-)

 • van_klomp

  Oceniono 7 razy 7

  Mohery okradły niepełnosprawnych rękami PiSobolszewii.

 • mer-llink

  Oceniono 8 razy 6

  Pytanie: z czego powstaje ten Fundusz Solidarnościowy?
  No przecież z naszych wpłat - obywateli, podatników.
  "Dobry" rząd łaskawie oddaje obywatelom tylko część z tego, co wpłacili. A "ciemny lud" się cieszy: pińcet dajo! I nie pyta, na co przemarnowano resztę. Bo "dajo!".
  To żadna zasługa PiSu. I rządu. Rząd nie ma żadnych innych pieniędzy, poza tym co wpływa. z podatków (czyli od nas, obywateli), z zysków spółek skarbu państwa (o ile przelewane sa do budżetu, a nie marnowane w tych spółeczkach), NBPu itp.
  (Na marginesie: No, rząd może nadrukować sobie "swoje" pieniądze, wszak ma Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. I rzucić je z błogosławieństwem posłusznego NBP-u na rynek. I wtedy inflacja skoczy tak, że rzad się skończy.)
  Zatem: z jakich pieniędzy powstaje ten Fundusz?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX