Via Baltica coraz bliżej. GDDKiA może podpisać kontrakt na ostatnie odcinek w ciągu tygodni

GDDKiA rozstrzygnęła ostatnie dwa przetargi na budowę drogi ekspresowej S61. Kontrakty na Via Baltica mogą zostać podpisane jeszcze w tym roku. To świetna wiadomość dla kierowców i mieszkańców regionu suwalskiego.

GDDKiA w ponowionym przetargu wybrała wykonawców drogi ekspresowej S61 na trasie Podborze - Śniadowo i Suwałki - Budzisko w rejonie suwalskim. Za ten fragment szlaku Via Baltica odpowiadać mają Polaqua i Budimex.

Zobacz też: Eksperci nie mają dobrych wieści dla tych, którzy liczą na wysokie emerytury. Wszystko wskazuje na to, że już za kilkanaście lat będą niemal głodowe:

O ile nikt nie odwoła się od wyników przetargu wartego odpowiednio 0,74 mld zł i 1,03 mld zł, istnieje szansa na podpisanie odpowiednich umów jeszcze w tym roku.

Należy przypomnieć, że umowy na wykonanie powyższych odcinków zostały rozwiązane z wyłonionymi wykonawcami w maju i czerwcu. Najpierw z firmą Rubau Polska, która nie złożyła nawet wniosku o ZRID, później ze spółką Impresa Pizzarotti. Firma, zdaniem GDDKiA, mimo wezwań nie realizowała zapisów kontraktowych.

Ponowny przetarg na pierwszy z odcinków (Poborze - Śniadowo) również wygrała firma Polaqua. Pod koniec października okazało się, że jej cena jest jednak o ok. 50 mln zł za wysoka. Pierwotny budżet inwestycji wynosił bowiem 700 mln zł.

Dwa ważne odcinki Via Baltica już wkrótce w budowie

Generalny Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśnia w swoim komunikacie, że Polaqua wykona odcinek o długości 19,46 km i przebuduje trzy kilometry trasy S8. Budimex ma do wybudowania 24,1 km trasy do granicy z Litwą.

Czytaj też: Nie zapłaciłeś mandatu drogowego? W Polsce to standard. Jest pomysł, by nas do tego zmusić

Odcinki, na które wybrane zostały oferty, będą fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, łączącego kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią. Właśnie powstająca droga ekspresowa S61 stanowi jego zasadniczą część, przebiegającą przez województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko - mazurskie.

Więcej o:
Komentarze (15)
Via Baltica coraz bliżej. GDDKiA może podpisać kontrakt na ostatnie odcinek w ciągu tygodni
Zaloguj się
 • byrcyn11

  Oceniono 9 razy 9

  Może zamieścić przy okazji mapkę natężenia ruchu w Polsce, okaże się gdzie są najpilniejsze potrzeby.

 • anna_pot

  Oceniono 2 razy 0

  amerykanie kazali to budujemy drogę aby nasza armia mogła bronić krajów bałtyckich przed ruskimi

 • Ireneusz Kulczyk

  0

  A kiedy będzie realizowana S10 Bydgoszcz Toruń? Dziś jest to droga śmierci. ALE KOGO TO OBCHODZI...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy -2

  i to jest rzeczywiście najpotrzebniejsza w tej chwili autostrada w Polsce? serio?
  kiedy w końcu połączymy dwa największe miasta w Polsce? pisie-syny? kiedy z poru w Gdyni będzie można dojechać do stolicy? z Trójmiasta do Szczecina i dalej do Berlina?
  Autostrady dla Litwy będą mi tu budować i się jeszcze tym chwalić

 • zraluk7

  Oceniono 11 razy -5

  Towary z europy pojadą do Litewskich zamiast Polskich portów. 5 kolumna działa.

 • rodziu81

  Oceniono 16 razy -10

  Brawo PiS! Do wszystkich co marudza na budowe drog obecnej partii, w 2023 na koniec kadencji zliczymy wybudowane km za PO i PiS, będzie porownywalny okres czasowy 8lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX